Категорія
Інновації
Дата

Компанія Vicarious Surgical створила мініатюрного робота для операцій. Як він може зробити революцію в хірургії

5 хв читання

Операції на грижі, перший ринок, на який хоче вийти Vicarious, є дуже поширеними: у США проводять понад 2 мільйони операцій на рік. Фото VICARIOUS SURGICAL

Операції на грижі, перший ринок, на який хоче вийти Vicarious, є дуже поширеними: у США проводять понад 2 мільйони операцій на рік. Фото VICARIOUS SURGICAL

Vicarious Surgical, яка має підтримку Білла Ґейтса і планує вийти на біржу через злиття зі SPAC-компанією, сподівається досягти $1 млрд продажів до 2027-го. А ще вона збирається створити конкуренцію голіафу роботів-хірургів

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

У дитинстві Адам Сакс, співзасновник і гендиректор Vicarious Surgical, дивився науково-фантастичний фільм «Фантастична подорож» 1966 року і його захопила ідея мікроскопічного хірурга, який провів операцію всередині мозку науковця.

«Люди надто великі для того, щоб оперувати людей, – каже він. – Ми не збираємося зменшувати людей, але можемо створити їхні аватари. Ми можемо створити їхні мініатюрні роботизовані версії».

Саме цим останні 10 років він і займався з іншими співзасновниками Vicarious Surgical, Семмі Халіфою, генеральним технологічним директором компанії, і доктором Баррі Ґріном, генеральним медичним директором. Вони створили малюсінького робота, до якого додається шолом віртуальної реальності, для абдомінальних операцій, і вони сподіваються випустити його на ринок до 2023-го.

Дві руки і камера робота розроблені так, щоб вони могли увійти у живіт пацієнта через розріз не більше дюйма і рухатися у будь-якому напрямку всередині. Зменшувати розміри хірургічних роботів украй складно, але зробивши це, трійка з Vicarious має надію допомогти лікарям проводити абдомінальні операції швидше, безпечніше і з меншими ускладненнями, ніж у інших методах оперативних втручань. Грижі першими потраплять під ніж нового робохірурга.

Це не зовсім те, що було у тому науково-фантастичному фільмі, в якому лікарів уводять у кровообіг пацієнта, але справжнє творіння достатньо футуристичне, щоб привабити інвесторів першого ешелону, серед яких Білл Ґейтс, Вінод Хосла, Ерік Шмідт і Джеррі Янг. А ще винахід отримав від Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами (FDA) статус революційного відкриття – вперше його присудили хірургічному роботу, – що дає йому право на пріоритетний розгляд схвалення.

Компанія Vicarious Surgical створила мініатюрного робота для операцій. Як він може зробити революцію в хірургії /Фото 1

Натхненний «Фантастичною подорожжю»: коли співзасновник і гендиректор Vicarious Surgical Адам Сакс вперше одягнув шолом, щоб перевірити маленького робота на мертвому тілі, то відчув абсолютне занурення у процес. «Цей робот стає продовженням твого тіла, – каже він. – Дуже чудернацьке відчуття». Фото MICHAEL PRINCE FOR FORBES

«По лікті залазити в тіло і шукати потрібне місце, щоб усунути проблему, – це неабияке завдання, – каже Пол Гермес, який займався робототехнічною програмою в Medtronic, а тепер є радником Vicarious. «Варто очікувати, що роботизована хірургія ставатиме кращою».

Компанія планує стати публічною через злиття зі SPAC-компанією, яку створив гонконзький інвестор Дональд Танг. Ця угода на $1,1 млрд принесе $115 млн і залучить гіганта медичних технологій Becton Dickinson, який виробляє хірургічну сітку для операцій на грижі, як інвестора. Компанія прогнозує, що до 2027-го досягне $1 млрд річного виторгу.

«Ми збираємося вийти на ринок, з яким у наявних хірургічних роботів були проблеми, – розповідає 30-річний Сакс. – Існує багато наслідувачів, які намагаються скинути того, хто вже досяг успіху. У них однакові проблеми… Наша ж архітектура зовсім інша».

Гігантом роботизованої хірургії є компанія Intuitive Surgical із ринковою капіталізацією у $115 млрд, яка випустила ро́бота «Да Вінчі». Це великий, чотирирукий робот, що має інструменти, схожі на палиці, і який вийшов на ринок років двадцять тому та з того час був лідером індустрії.

Термін дії патенту Intuitive спливає, робототехнічні технології розвиваються, тому конкуренти, серед яких J&J і Medtronic, купили стартапи, які займаються хірургічними роботами, щоб зробити робохірургію такою ж поширеною, як і лапароскопія.

Очікується, що робот від Vicarious коштуватиме приблизно $1,2 млн – це половина ціни сучасних найкращих робохірургів. Це, а також простота використання, можуть стати ключовими факторами успіху компанії.

Навчання Сакса машинної розробки почалося у нього вдома в передмісті Бостона. Його батько Ілай Сакс – викладач МІТ з машинобудування, якого вважають батьком 3D-принтерів; мама у нього архітекторка.

Із Халіфою, якому нині 31, він познайомився на першому курсі в МІТ, де обоє вивчали інженерію. Вони швидко подружилися і вільний час проводили у майстерні університету за розробкою актюаторів – механічних компонентів, що приводять в дію шарнір робота. «Ми тестували їх, бачили, що вони не працюють, і переробляли їх знову і знову», – розповідає Сакс.

Ще під час навчання в університеті Сакс і Халіфа почали працювати із Ґріном, баріатричним хірургом і другом родини Саксів, над медичним пристроєм, який і став тим самим роботом.

У 2014 році, після недовгої роботи в Apple, Сакс офіційно запустив Vicarious за підтримки $400 000. Ці гроші він зібрав під час посівного раунду інвестицій, який очолив Майкл Ротенберг (венчурний капіталіст, якого пізніше міністерство юстиції звинуватило у шахрайстві в іншій справі). У 2015-му Халіфа пішов зі своєї роботи, щоб приєднатися до друга.

За словами Сакса, найскладніша частина розробки цього робота – це актюатори. Було дуже непросто зробити їх достатньо маленькими, щоб на роботі їх помістилося девʼять – це втричі більше, ніж зазвичай є на робохірургах. А ще ж треба було встановити їх так, щоб кожен шарнір рухався окремо за допомогою 28 сенсорів на кожній руці.

Викладач робототехніки в Університеті Карнегі-Меллона Гові Чосет порівнює цей технічний виклик зі спробою запхати надто багато речей в одну валізу, а потім змусити усі ці речі щось зробити. А що менші актюатори, то слабші вони, тому, каже він, це ще ускладнює завдання.

«Ти хочеш додати якомога більше функціональності у якомога меншу деталь, але все і так вже забите під завʼязку, – пояснює він. – Неймовірно, що [Саксу] це вдалося».

Компанія Vicarious Surgical створила мініатюрного робота для операцій. Як він може зробити революцію в хірургії /Фото 2

Дизайн робота: співзасновник і генеральний технологічний директор Vicarious Surgical Семмі Халіфа вирішив приєднатися до свого університетського друга у стартапі після того, як побачив ранній прототип робота і як той кидає паперову кульку. Потім наступні пʼять років він присвятив тому, щоб розібратися із технічними труднощами. «Поки ми презентували свій стартап [для залучення інвесторів], я всі сили витрачав на проєктування наступної версії робота», – пригадує він. Фото VICARIOUS SURGICAL

Операції на грижі, перший ринок, на який хоче вийти Vicarious, є дуже поширеними: у США проводять понад 2 мільйони операцій на рік. На вентральні грижі, що часто виникають вздовж середньої частини черевної стінки, припадає 500 000 операцій, і вони дуже складні.

Стандартна процедура включає накладання сітки на черевну стінку, але це призводить до повторної операції у 20% випадків, часто зі ще ширшою зоною ураження. Складніша техніка, яка передбачає прикріплення сітки до прямого мʼязу живота, допомагає знизити вірогідність повторної операції, але вона складна і наявним роботам потрібно на них до чотирьох годин.

Коли Vicarious отримала від FDA статус революційної розробки, то її робот міг провести таку операцію на трупі вдвічі швидше, каже Сакс, а з того часу йому вдалося впоратися із операцією за годину. У відеодемонстрації операції на вентральній грижі руки робота Vicarious проштовхують сітку у черевну порожнину, а потім швидко її пришивають. Швидша процедура – це менше ризиків для пацієнта і менше витрат для лікарень.

Компанія Vicarious Surgical створила мініатюрного робота для операцій. Як він може зробити революцію в хірургії /Фото 3

Робот Vicarious Surgical. Фото Vicarious Surgical

Vicarious планує перейти і до інших абдомінальних операцій, серед яких процедури із жовчним міхуром, на які припадає 39 мільйонів операцій (лише 3% з них роблять роботи). Саме тому Сакс, частка Vicarious у якого варта $112 млн, вважає, що компанії треба лише невелика частина ринку, щоб розширитися.

«Вважається, що у цій галузі вже давно нічого не відбувається, але це не так, – каже Танг, інвестор SPAC-компанії. – Людям треба показати, що прогрес можливий, і не лише на папері». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні