Parimatch потрапив під санкції на 50 років
Категорія
Інновації
Дата

Росія, 1XBet, податки. Найбільший букмекер України Parimatch потрапив під санкції на 50 років. Forbes дізнався версії, чому це могло статися

9 хв читання

Parimatch потрапив під санкції на 50 років

Вперше велика українська компанія потрапляє під санкції Ради нацбезпеки й оборони (РНБО). Найбільшому українському букмекеру Parimatch на 50 років по суті забороняють діяльність в Україні. Чому це сталося й що означає для компанії та ринку

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Вночі 11 березня на сайті Офісу президента з’явився указ, що вводить в дію санкції РНБО проти 120 фізичних та 287 юридичних осіб, повʼязаних із гральним бізнесом. У списку опинився й найбільший український букмекер Parimatch, а також низка афільованих з ним юросіб. Зокрема – благодійний фонд Parimatch Foundation, який за шість днів до цього вийшов із корпоративної структури компанії та став фондом Kateryna Biloruska Foundation.

Офіційна причина цього санкційного пакету – російське походження чи співпраця з країною-агресором. «Наші спецслужби проведели значну роботу з верифікації осіб, пов’язаних із державою-агресором…. Ми перекриваємо ще одне джерело податкового наповнення бюджету Росії», – зазначила перша віцепремʼєрка уряду Юлія Свириденко.

У випадку з Parimatch можуть бути й інші причини.   

Parimatch та інші

Строк застосування санкцій Ради Нацбезпеки – 50 років. Вони передбачають блокування активів, повне припинення торговельних операцій, запобігання виведенню капіталів за межі України та інші обмеження і заборони.

Більшість персональних санкцій стосуються громадян РФ, які повʼязані з гральним бізнесом. У списку також є громадяни Кіпру, Вірменії, Великої Британії, Польщі, Туреччини, Нідерландів. 

Серед юросіб – російські букмекерські компанії, організатори лотерей тощо: «Спортбет», «Бетсіті», «Матчбет», «Букмекерська контора «Парі», «Марафон», «БК «Олімп», «СпортБет», «Ф.О.Н.», «Фортуна» тощо. 

У цьому списку є й українські компанії, зокрема «Паріматч», «Покерматч.ЮА», «Поінтлото», Фінансова компанія «Лео», «Твоя беттінгова компанія» (планувала працювати під брендом 1XBet). 

Абсолютна більшість підсанкційних компаній працювали в сірій зоні ринку. У них не було українських ліцензій на беттінгову діяльність. Серед українських компаній, що потрапили в список, ліцензію на ведення азартного бізнесу мають дві компанії – Parimatch і «Поінтлото». Остання, згідно з розслідуванням OSINT-групи «Мольфар», є дочірньою компанією 1XBet, якій у вересні 2022 року анулювали ліцензію через російське походження. 

1XBet і її дочки

У вересні 2022-го розслідувальна OSINT-група «Мольфар» разом із журналістами AIN привели докази того, що ТОВ «Поінтлото», яке отримало ліцензію на організацію азартних ігор в інтернеті, є дочкою 1XBet. Ліцензію на діяльність в Україні тоді отримало ТОВ «Мелбет». І працювати воно мало під брендом Melbet. Та коли здійнявся галас навкруги 1XBet, ТОВ змінило назву на «Поінтлото».

Компанія Melbet працює в Росії й повʼязана із 1XBet, писали журналісти. Під санкціями також ще одна компанія, яка пов’язана з 1XBet, згідно з журналістським розслідуванням, – ТОВ «Плей Фан Інвестмент», яка працювала під брендом FanSport. Її позбавили ліцензії у грудні 2022 року.

Таким чином, Parimatch є єдиною українською компанією, яка опинилася під санкціями. На її рахунках заблоковані 270 млн грн коштів користувачів, а понад 2000 співробітників одразу стали працівниками підсанкційної компанії, розповів у коментарі Forbes CEO холдингу Максим Ляшко. 

Вона потрапила у санкційний перелік за ініціативою СБУ, яка разом із БЕБ проводили розслідування, розповів Forbes співрозмовник у комісії з азартних ігор (КРАІЛ), який спілкувався на умовах анонімності. У той час, як «Твоя беттінгова компанія» (1ХBet) подана до списку саме КРАІЛ.

Розмови про те, що РНБО готує санкції проти букмекерських компаній і там може бути Parimatch, з’явилися близько трьох тижнів тому. «СБУ наполягало, що компанія насправді не пішла з Росії й Білорусі, а Сергій Портнов (співвласник і голова наглядової ради Parimatch. – Ред.) є крупним спонсором московського патріархату», – каже депутат із керівництва «Слуги народу». 

Цифри Parimatch

Цифри Parimatch

(натисність «читати більше»)

Компанію у 1994 році заснував Едуард Швіндлєрман із дружиною Тетяною Білоруською. З 2015-го по 2021 рік CEO компанії був Сергій Портнов, якому належить трохи менше 10% компанії.   

Мажоритарною власницею компанії є дочка Швіндлєрмана Катерина Білоруська. Її статки Forbes у 2021 році оцінював у $430 млн. Вартість Parimatch, за оцінкою Forbes у 2021 році, – близько $550 млн. Оборот компанії у 2020 році Forbes оцінював у $400 млн.

Parimatch першою отримала букмекерську ліцензію. За 2021 рік і 9 місяців 2022-го компанія заплатила 354 млн грн ліцензійних і податкових платежів. На початку повномасштабного вторгнення Parimatch перейшла на спрощене оподаткування у 2%, яке депутати скасували у січні 2023 року. За два місяці 2023-го компанія стверджує, що заплатила 378 млн грн ліцензійних і податкових платежів. 

Керівник Parimatch Ляшко запевняє, що жодні правоохоронні органи не зверталися до них за поясненнями, консультаціями чи запитом про документи, щоб перевірити цю інформацію. Натомість останній тиждень компанія сама розіслала звернення та пояснення до Володимира Зеленського, СБУ, РНБО. 

Серед аргументів Parimatch щодо непричетності до діяльності в Росії були висновки міжнародної юридичної компанії Mayer Brown, розповідає Ляшко. За його словами, юристи дійшли висновку, що компанія юридично припинила використання свого програмного забезпечення на території Росії. Там компанія працювала за франшизою.

Другий висновок – компанія повністю відкликала дозвіл на використання знаків для товарів і послуг, доменних імен і будь-яких інших брендованих розробок. У Білорусі Parimatch продав бізнес менеджменту. 

Ляшко розповів, що відмова від роялті від франшизи в Росії коштувала компанії понад €80 млн. «Тепер ми втратили ще й український ринок. У нас немає стратегії далі», – каже Ляшко.

Бізнес під питанням

Санкції проти Parimatch передбачають повне блокування господарської діяльності, активів, рахунків, доменних імен, позбавлення ліцензії тощо, перераховує юрист у сфері гемблінгу на правах анонімності. «Фактично це повне припинення будь-якої діяльності. З огляду на те, що є інформація про санкції щодо інших компаній групи, у тому числі іноземних, то ефект може бути набагато більшим», – каже він. 

Офіційно санкції мають вступити в дію після публікації в «Урядовому кур’єрі». Проте, діяльність компанії вже дуже обмежена.  

Вночі, одразу після рішення, компанія обмежила функцію поповнення депозитів для користувачів. «Продовжувати грати можуть ті, хто мав кошти на балансі», – каже СЕО «Parimatch Україна» Наталя Гілевич. 

Банки теж не чекали, поки санкції наберуть чинності, більшість заблокували можливість виведення коштів для клієнтів Parimatch.

Експансія на міжнародних ринках також опинилися під загрозою. Компанія продає свій софт на азійських, африканських і європейських ринках через компанію GR8 Tech (до січня 2023-го Parimatch Tech). Раніше вона відповідала за IT-рішення для Parimatch, а тепер продає софт і надає послуги консалтингу, інтеграції та експлуатації для інших компаній.

«Ми вимушені провести багато бесід і з партнерами, і з регуляторами інших країн, пояснюючи їм цю ситуацію», – каже Ляшко.    

Неофіційні версії

Крім офіційної версії, відповідно до якої Parimatch потрапив під санкції за звʼязки з Росією, є декілька інших. У Parimatch також не вважають, що справа в «російському сліді». Співрозмовник із керівництва компанії підтверджує, що на певному етапі був ризик опинитися під санкціями через релігійні уподобання другого за розміром акціонера компанії Сергія Портнова, але зараз ніяких сигналів не було. У рішенні РНБО про це згадок немає.

Росія, 1XBet, податки. Найбільший букмекер України Parimatch потрапив під санкції на 50 років. Forbes дізнався версії, чому це могло статися /Фото 1

Сергій Портнов, якому належить не менше 10% Parimatch

Ще одна версія, яку Forbes озвучили декілька учасників ринку, що Parimatch потрапив під санкції не без допомоги 1ХBet. У кінці березня 2022-го КРАІЛ видав їй ліцензію (через «Твою беттінгову компанію»). Але масштабна медіакампанія проти роботи оператора з російським корінням змусила втрутитися навіть Зеленського, і 7 вересня КРАІЛ анулював ліцензію. 

«Parimatch влітку розгорнула цілу кампанію, щоб не пустити Ікси (так називають 1XBet. – Ред.) в Україну, тепер вже Ікси не пожаліли ресурсів, щоб мотивувати СБУ створити проблеми Parimatch», – каже Forbes співрозмовник із ГУР, який спілкувався на умовах анонімності. Він додає, що Зеленському легко продали ідею цих санкцій, розповівши, що українські військовослужбовці програють сумарно мільярди гривень на місяць, і значна частка цих грошей іде в Росію.    

Parimatch заперечує будь-які корпоративні конфлікти з іншими гравцями ринку. «Ми казали – будь ласка, заходьте, навчайте нас, бо конкуренція – це розвиток», – каже Гілевич. 

Санкції РНБО принаймні на якийсь час очистили гральний ринок від сірих букмекерів і прибрали гравця №1. Очевидно, що в цій ситуації у виграші ті, хто зможуть працювати. 

Наразі ліцензії на азартний бізнес мають близько 20 компаній. Parimatch представлена в ніші онлайн-ставки та онлайн-казино, де, за словами Ляшка, вона займала понад 50% і близько 25% ринку відповідно. «Вигоду від цього отримають ті, де зараз користувач може зайти й поповнити, – каже представник гральної індустрії. – Закрити Parimatch, щоб хтось через два місяці прийшов на його місце, не вийде. Клієнт шукатиме заміну вже зараз». 

Ліцензії на беттінг

До вересня 2022 року ліцензію мали пʼять компаній. «Твоя беттінгова компанія» (1XBet) втратила ліцензію у вересні 2022 року. ТОВ «Плей Фан Інвестмент» (FanSport) – у грудні 2022-го. Станом на лютий 2023 року офіційно займатися беттінговою діяльністю могли Parimatch, Vbet, Favbet.

Під час засідання ТСК заступник голови Нацбанку Дмитро Олійник сказав, що регулятор оцінює щомісячний обсяг індустрії у 12-15 млрд грн. У лютому топменеджер великої беттінгової компанії повідомляв Forbes, що у «спокійний» місяць, коли немає великих спортивних подій, обсяги становлять близько 7 млрд грн.

Ринку приготуватися

Третя причина, яку часто чув Forbes, небажання Parimatch грати за правилами, які останні місяці дуже активно навʼязує держава, щоб почати збирати більше податків з гральної індустрії. Турбулентність для азартного бізнесу почалася ще у вересні, коли БЕБ почало розслідування про схему уникнення оподаткування через міскодинг (Forbes детально писав про це тут). Якщо коротко, беттінгові компанії за сприяння банків проводили платежі за кодом іншої галузі.

У випадку з гемблінгом код індустрії 7995 найчастіше змінювався на 7994, що відповідає компʼютерним іграм. Це дало змогу гральному бізнесу не показувати реальні обсяги й уникати високого оподаткування (базова проблема – за два роки після легалізації беттінгу держава так і не прийняла нове оподаткування для індустрії).

На початку 2023-го розслідування БЕБ і СБУ активізувалося, депутати створили тимчасову слідчу комісію (ТСК) у Верховній Раді, Національний банк провів низку перевірок і ввів додаткові обмеження. 

Після цього гральний бізнес почав поступово відмовлятися від міскодингу й проводити платежі за своїм кодом – 7995, говорили Forbes співрозмовники з гемблінгової індустрії та з правоохоронних органів. За інформацією очільника депутатської ТСК Ярослава Железняка, вже в лютому букмекери заплатили 312 млн грн податків, що майже половина від того, скільки податків сплатила індустрія за весь 2022 рік (730 млн грн податків та 1,17 млрд грн ліцензійних зборів - ред.)

«Починаючи з грудня ми і наші конкуренти практично повністю переходили на повноцінне законне біле оперування, – каже топменеджер Parimatch на правах анонімності. – І на момент блокування у нас 100% гравців були під українською ліцензією». Це підтверджує і співрозмовник Forbes із індустрії. 

Проте протягом попереднього тижня почалися проблеми й з «білим трафіком», банки, перестраховуючись, не пропускали платежі. Клієнти гемблінгової індустрії скаржилися на проблеми з поповненням рахунків і виведенням коштів. Обробка транзакції збільшилася до п’яти днів.

Нова хвиля надмірної обережності банків фактично поставила на паузу функціонування й криптовалютного ринку. 2 березня банки забанили операції з криптовалютами. Вони, на думку правоохоронців, були інструментом виведення коштів на закордонні рахунки для грального бізнесу, щоб уникнути уваги податкових органів, писав раніше Forbes. 

Санкції – наступний етап. Такі суворі заходи можуть змусити гральний бізнес платити офіційно податки. «Якщо в наглу дурити державу, то це може мати такі наслідки», – каже нардеп Ярослав Железняк, який очолює ТСК по гральному бізнесу. На його думку, санкції не повні, оскільки в них немає всіх фінансових компаній, що працювали з міскодингом.

Співрозмовник Forbes з ГУР каже, що логіка санкцій, – налякати тих учасників ринку, хто лишився, щоб вони справно платили податки. Топменеджер великої беттінгової компанії розповів Forbes, що до моменту публікації президентського указу ніхто точно не знав, хто потрапить у санкційний список, і нібито у влади була ідея заборонити весь гральний бізнес на час війни. Він додає, що зараз всі готові працювати в білу, але для того щоб ринок не йшов з часом у тінь, треба прийняти законопроєкт 2713д (спеціальний режим оподаткування для грального бізнесу).

Гральний бізнес і податки

Податкове законодавство, що зараз діє для грального бізнесу, написане ще в 2012 році. Після легалізації ринку у 2019-му податкові правила потрібно було оновити: ввести поняття «онлайн-казино» (його немає в старому законі), запровадити податок із виграшу й встановити мінімальну суму, а також рівний для всіх видів діяльності податок із GGR (сума ставок гравців за вирахування виграшів розміром у 10%).

Залагодити колізії мав би законопроєкт 2713-д. Він уже два роки знаходиться на розгляді народних депутатів.

Водночас дотичний до гральної індустрії юрист вважає обмеження надто жорсткими. «Я вважаю, що санкції не можуть бути застосовані взагалі проти громадян і українських компаній, – каже він. – Щоб покарати їх, є інші інструменти й правоохоронна система».

Parimatch має намір поборотися за своє місце на українському ринку. «Є можливість на території України оскаржити санкції, – говорить Ляшко. – Крім того, ми вивчаємо можливість оскарження й на міжнародних майданчиках».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні