Німа Гамсарі /Ethan Pines for Forbes
Категорія
Інновації
Дата

Німа Гамсарі рятував американські банки під час пандемії. Він придумав, як диджиталізувати ринок іпотечних кредитів вартістю $4,3 трлн

Німа Гамсарі Фото Ethan Pines for Forbes

Німа Гамсарі і його Blend Labs вчасно провели диджиталізацію найбільших іпотечних кредиторів, щоб ті не постраждали від пандемії.

Однією з найбільших несподіванок для економіки в період пандемії став бум у житловій нерухомості. Попит містян і родин, які працюють дистанційно, на просторі заміські будинки підняв ціни на цей вид нерухомості, а наднизькі відсотки заохотили власників будинків масово взятися за рефінансування. 

До кінця минулого року оформили 13,6 мільйонів іпотек вартістю $4,3 трлн, що стало новим рекордом – останній складав $3,7 трлн і був встановлений 2003 року. Це дивовижне досягнення, зважаючи на те, що більшість із цих угод укладали тоді, коли особисті зустрічі були під забороною, а замилені кредитні офіцери працювали з дому з гавкотом собак і дітьми на фоні.

Якщо відверто, то іпотечний ринок був би на нулі, якби не секретна зброя – Німа Гамсарі. 35-річний іранський іммігрант, який заробив сотні тисяч доларів за грою в онлайн-покер, коли вчився у Стенфорді; після випуску долучився до таємничого стартапу Palantir Technologies, який займався великими даними. 

У 26 він покинув роботу мрії, щоб заснувати власну софт-компанію Blend Labs у 2012-му. «Я завжди відчував, що хочу ставити на себе. І в цьому я готовий іти на високі ризики», – спокійно розповідає він.

Венчурні капіталісти сумнівалися в нас. Я вже з ліку навіть збився, скільки саме разів чув від них "Це ніколи не спрацює" або "Банки ніколи не будуть це використовувати"

Німа Гамсарі

Невидимий для звичайних позичальників і відносно непомітний у себе вдома в Кремнієвій долині, Blend має разючий вплив. Нині компанія надає цифрові інфраструктури для 287 американських банків, серед яких такі великі іпотечні кредитори, як Wells Fargo і First Republic Bank. 

У 2020-му ПЗ від Blend використали для обробки іпотечних та споживчих кредитів на $1,4 трлн, що втричі більше, ніж за рік до того. Його компанія збільшила штат із 425 до пандемії до 750 працівників. Виторг Blend, за оцінками Forbes, минулого року зріс вдвічі до майже $100 млн.

Значною мірою завдяки Blend заявки на іпотеку, андеррайтинг і процес оформлення тепер можна майже повністю виконувати в цифровому форматі. Раніше ж для цього треба були тижні або місяці роботи із паперовими заявами, е-листами, факсами і телефонними дзвінками.

Blend, за даними консалтингової фірми MarketWise Advisors, допомагає заощадити в середньому 7,3 дня, $520 операційних витрат на кожному кредиті, а також дає змогу середньостатистичному банкірові закрити 14 іпотечних угод на місяць.

Blend без проблем інтегрується в CoreLogic для перевірки кредитного рейтингу, Plaid для перевірки банківських рахунків і Google Maps для даних розташування. Це дає деяким банкам змогу пропонувати мисливцям за будинками схвалення іпотеки всього за кілька кліків мишкою, що є величезною перевагою на розпеченому ринку житлової нерухомості.

«Минуло року ми дуже нервували через зниження обсягів, – розповідає Том Вінд, президент US Bank Home Mortgage, один із найбільших клієнтів Blend. – Та ми змогли обслужити більше клієнтів завдяки ефективності, що її забезпечує Blend». У 2020-му в US Bank було 136% зростання доходів від комісійних за іпотеками і для цього їм не довелося збільшувати кількість співробітників.

Гамсарі і Blend досягли результатів пішовши проти звичних правил венчурних капіталістів. Замість того, щоб «ламати» банки (звична мета для фінтех-компаній), він вирішив модернізувати те, що є, і виставляти рахунки за послуги. Він думав так: не треба буде витрачати час і гроші на споживчий маркетинг, а потенційно можна буде спростити доступ до фінансових послуг для ста мільйонів споживачів, а не мільйона чи двох.

У січні після його особливо успішного року Blend зібрав $300 млн від впливових інвесторів, серед яких Tiger Global Чейза Коулмана і Coatue Management Філіппа Лаффонта, за оцінки вартості в $3,3 млрд – це вдвічі вища оцінка, ніж пʼять місяців тому. 

У квітні Blend віддав конфіденційні документи Комісії з цінних паперів для потенційної IPO, яка (враховуючи структуру заохочувальних виплат, як у Tesla) може зробити Гамсарі ближчим до статусу мільярдера, якщо компанія демонструватиме гарні результати. 

Ходять чутки про те, що SPAC-компанії цікавляться злиттям із Blend за суму, що вдвічі перевищує її вартість. Гамсарі цього не коментує.

Blend вирізняється в цьогорічному списку Forbes «50 фінтех-компаній», який відзначає приватні стартапи, що змінюють фінансові послуги. Двадцять з 50 компаній цьогорічного списку є новими, що відображає енергію й активність венчурного капіталу в цьому секторі. 

Це є наслідком ковіду і того факту, що сім компаній з минулорічного списку, серед яких криптобіржа Coinbase і Opendoor Technologies, яка скуповує житлові будинки за готівку, стали публічними. Принаймні чотири учасники цьогорічного списку «50 фінтех-компаній», враховуючи Blend, планують IPO.

І все ж так мало з них впливають на життя пересічних людей. Ще від закінчення Другої світової війни власний будинок був у центрі американської мрії. Так було і для родини Гамсарі. У 1987-му, коли йому був рік, батьки привезли його в Сполучені Штати, приїхавши туди на навчання в Університеті Мічигану. Потім вони осіли в Цинцинаті, де його тато викладав математику в Університеті Цинцинаті, а мама була викладачкою хімії в Університеті Ксавьє.

Після років життя в орендованих будинках у 1998 році батьки Гамсарі нарешті дістали «зелене» світло на іпотеку із низьким першим внеском і купили звичайний двоповерховий будинок у Цинцинаті приблизно за $100 000. Це стало початком процвітання родини. Пізніше вони придбали франшизу репетиторської компанії, до якої також залучили свого розумного сина-підлітка – він оцінював роботи учнів і навіть сам викладав.

Це було не єдине, чим займався амбіційний Гамсарі до закінчення школи. Він працював у McDonald’s, Starbucks і Circuit City, перебудовував компʼютери Dell і самостійно навчився кодування.

У Стенфорді стипендія за потребою (need-based scholarship) покривала витрати на навчання, але Гамсарі спробував себе в онлайн-покері, щоб заробити на життя. Дуже скоро коли він не вчився, то грав днями й ночами, збираючи шестизначні виграші.

«Тоді вперше для себе зрозумів: якщо дійсно докладу всіх зусиль і енергію для самовдосконалення, то в перспективі результати можуть бути разючими».

Щоб було більше часу на покер, Гамсарі купив гольф-карт на бензині, аби швидше діставатися до потрібної будівлі в немалому студентському містечку Стенфорда, що розтягнулося на понад 32 квадратних кілометрах.  

«Я оптимізую свій час навколо того, що хочу робити. Все, чого не хочу робити, намагаюся звести до мінімуму або й узагалі прибрати», – пояснює він. (Позичивши досвід Стіва Джобса, він теж купив 30 чорних футболок, бо «не любить витрачати час на роздуми про те, що сьогодні одягнути».)

Бачення у Гамсарі аж ніяк нескромні. Він стверджує, що ПЗ може прибрати із фінансової системи зайву тяганину, яка обходиться в мільярди доларів щорічно. «За десять років фінанси стануть по-справжньому цифровими і проактивними в реальному часі».

Поліцію студентського містечка мало турбувала економія безцінного часу студента, а тому вона вилучила заборонений гольф-карт Гамсарі. «Якщо подумати, то це було зарозуміло з мого боку привезти карт у кампус», – погоджується він. Та то вже минуле.

На час здобуття диплому з компʼютерних наук у 2008-му він уже купив собі Aston Martin і влаштувався на роботу в надсекретний стартап Palantir Technologies, який займався великими даними і спершу фінансувався венчурною фірмою ЦРУ. 

Його залучили до ініціативи Palantir розгорнути своє ПЗ у великих американських банках, які тоді були на межі. Клаптикова, застаріла технологічна інфраструктура не давала банкам чіткого уявлення про незахищеність їхніх проблемних іпотек. Гамсарі зблизька побачив чудову можливість зрушити банківську систему – або трансформувати її.

«Palantir дійшов висновку, що організації збирають дедалі більшу кількість даних, та не було способів використати їх для операційних потреб, – розповідає він. – Треба було буквально перечитувати стоси документів, адже тоді всі дані в іпотечній індустрій були в аналоговому форматі».

Як у інших співробітників, у Гамсарі були опціони і він міг перетворити їх на готівку, коли Palantir став публічною компанією у 2020-му. Натомість у 2012-му він і двоє його молодих колег (колишній кількісний трейдер (quant trader) Роско Гілл й інженер Юджин Марінеллі) заснували Blend разом з Еріном Коллардом, головним трейдером гедж-фонду Пітера Тіля Clarium Capital. Їхня мета полягала в тому, щоб принести нові хмарні технології у приземлені банки.

Вже на початку вони здобули підтримку від Тіля і Макса Левчина, статки якого нині оцінюють в $1,4 млрд завдяки виходу на біржу його фінтех-компанії Affirm, яка дає людям змогу платити за речі частинами. Спершу чотири засновники працювали з невеликої квартири Гамсарі в Сан-Франциско, поки його співмешканець не почав скаржитися. Тоді вони орендували квартиру в Мішен-Бей, що її використовували як офіс, де вони дрімали в спальних мішках у перервах між постійним кодуванням.

Спершу венчурні капіталісти, зосереджені на швидкому, карколомному зростанні, скептично ставилися до підходу Blend. Переконати консервативні банки перейти на нові технології – це непевна справа, попереджали вони, та й банків була обмежена кількість. 

«Венчурні капіталісти сумнівалися в нас. Я вже з ліку навіть збився, скільки саме разів чув від них «Це ніколи не спрацює» або «[Банки] ніколи не будуть це використовувати», – пригадує Гамсарі.

Та зміни на ринку іпотек зрештою зіграли Гамсарі на руку. Намагаючись знизити ризики після фінансової кризи 2008-го, великі кредитори, як-от Bank of America і Wells Fargo, почали віддавати іпотеки на сотні мільярдів третім сторонам. Цим сторонам – службам – треба було допомогти керувати їхніми величезними новими портфелями з іпотеками, і вони були більш відкриті до співпраці з молодими техночарівниками, ніж банки. Одним із перших клієнтів Blend був Nationstar Mortgage (тепер Mr. Cooper), третя найбільша іпотечна служба в країні.

А втім, великий прорив Blend стався завдяки конкурентові. У 2015-му Ден Ґілберт, мільярдер-власник Quicken Loans, запустив Rocket Mortgage, який скоротив час на оформлення іпотеки з 40 днів до місяця. Щось подібне пропонував і Blend. 

«Рада директорів кожного банку прокинулася і сказала: «Матінко рідна, треба знайти рішення, яке б допомогло нам конкурувати із цим, а інакше ми втратимо обсяги на користь Rocket», – згадує Джеффрі Райтман, партнер у Canapi Ventures, що інвестувала в Blend.

У першій половині 2017-го Blend дістав тільки $67 млн зовнішніх інвестицій. Та коли венчурні капіталісти побачили, що компанія залучила як клієнтів Wells Fargo, US Bank й іпотечного кредитора Movement Mortgage, вони почали телефонувати. 

У серпні 2017-го Blend одержав $100 млн за оцінки вартості в пів мільярда; цей раунд інвестицій очолив Greylock разом з Emergence Capital, 8VC, Lightspeed Venture Partners і Nyca Partners.

Завдяки цим грошам, Гамсарі зміг залучити сотні менших банків до своєї клієнтської бази. Також він розширив функціональність, надавши позичальникам можливість завантажувати документи, а фінустановам – керувати більшою частиною оформлення й оброблення заявки в цифровому форматі. 

У 2019-му Blend зібрав ще $130 млн і найняв Тіма Майопулуса, нині 62-річний колишній гендиректор Fannie Mae, на посаду президента. Це миттєво надало компанії кредит довіри від банків й іпотечних фінансових агентств із підтримкою держави, що відомі трейдерам як GSE.

«Гамсарі прийшов до мене в кабінет і складав враження миршавого хлопця в чорній футболці, – пригадує Майопулус. – Та одразу стало очевидно, що в нас однакове бачення того, як має працювати система: її повинні спрямовувати великі дані, що ними діляться всі ключові учасники процесу: від споживача до кредитора і до того, хто бере на себе кредитний ризик [GSE]».

Blend не зупиняється на іпотеках чи навіть банках. До 2019-го компанія запустила ПЗ, що зменшує використання паперу у сфері страхування житла і кредитів під заставу будинків і автомобілів. А ще воно дає змогу житловому забудовникові Lennar пропонувати іпотеки. 

У березні Blend погодився купити компанію титульного страхування і врегулювання спорів Title365 за $422 млн. Метою було інтегрувати в сервіс ще більше процесів оформлення іпотек, а ще брати комісійні за страхування.

Бачення у Гамсарі аж ніяк нескромні. Він стверджує, що ПЗ може прибрати із фінансової системи зайву тяганину, яка обходиться в мільярди доларів щорічно. «За десять років фінанси стануть по-справжньому цифровими і проактивними в реальному часі», – каже він. 

Споживачі відкриватимуть застосунки і отримуватимуть рекомендації в реальному часі на основі їхніх фінансових можливостей, а Blend цьому сприятиме. «Якщо так станеться, – додає він, – тоді наша компанія стане однією з найбільших у світі».

Матеріали по темі

 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні