Ми з дитинства чули, що вода та електрика – небезпечне поєднання. Але «зелені енергетики» в Європі вирішили піти наперекір фізиці, встановлюючи на водній поверхні сонячні електростанції. Компанія Baywa r.e. вже готує проєкти на 28 гігаватів загальної потужності. Для порівняння, 28 гігаватів – це продуктивність кількох десятків ядерних реакторів. Як це відбувається та чи перспективний цей ринок, розібрався Boomberg. Forbes переказує головне
До 2018-го мюнхенська компанія Baywa r.e. виробляла традиційні батареї для наземних сонячних електростанцій. Але того року компанія вирішила піти новим, невторованим шляхом – взятися за панелі для плавучих сонячних електростанцій. І не прогадала.
За пʼять років Baywa r.e. вдалося стати провідним європейським виробником водної фотовольтаїки. І хоча на водні сонячні панелі припадає менш як 1% усіх встановлених у світі сонячних батарей, за останні 10 років їхнє використання збільшилося на понад 2000%.
Плавучі сонячні панелі все частіше встановлюють на водоймах, що утворилися на місці шахт і карʼєрів, й неподалік гідроелектростанцій.
Частково на цей тренд вплинуло незадоволення фермерів і мешканців сільських територій тим, що їхні угіддя та мальовничі краєвиди псуються довжелезними низками сонячних батарей. За словами гендиректора Baywa r.e. Маттіаса Тафта, колишні карʼєри пропонують чудову альтернативу полям, адже вони простоюють, наповнені водою.
Baywa r.e. вже встановила у Європі й Азії плавучі сонячні панелі, які здатні продукувати 0,5 гігавата електроенергії, і нині оцінює нові місця для розробки у Південній Америці. До реалізації у них готуються проєкти на 28 гігаватів загальної потужності, а до 2025-го компанія очікує збільшити цей показних втричі. Для порівняння, 28 гігаватів – це продуктивність кількох десятків ядерних реакторів.
Потенціал сонячних станцій на воді змусив європейські уряди та бізнеси активізувати пошук водойм, які б підходили під такі зелені проєкти. У пріоритеті індустріальні зони й ставки чи озера, які не надто популярні серед людей і які не зникнуть під шаром снігу взимку.
Не менш важлива близькість таких станцій до інфраструктури та населених пунктів. За словами експертів, у Європі водойм, які легко підʼєднати до електромережі й на використання яких можна отримати дозвіл, обмаль.
Якщо Європа віддасть під плавучі сонячні електростанції всього 10% штучних озер, то зможе покрити принаймні 7% споживання електрики на рік, підрахував Світовий банк. Якщо зробити те саме в усьому світі, кількість згенерованої електроенергії виросте до 5211 терават-годин на рік. Це більше, ніж споживає щороку найбільша економіка світу – США.
Досвід Австрії
Австрія – одна з найактивніших у Європі країн у питанні сонячних електростанцій на воді. У країні запровадили особливі пільги для плавучої фотовольтаїки та інших інноваційних енергетичних проєктів екологічного чи сільськогосподарського спрямування. Плавучі сонячні електростанції покращують якість води, зменшуючи цвітіння водоростей, відзначають дослідники. До всього, сонячні водні панелі запобігають випаровуванню води під час посухи.
Найбільша потужність плавучих електростанцій серед країн ЄС – у Нідерландах. Тоді як Італія, Португалія, Швейцарія й Велика Британія лише починають активно цікавитися технологією.
Як приклад роботи однієї з таких плавучих сонячних електростанцій, Bloomberg наводить станцію неподалік від Відня. Baywa r.e., місцевий постачальник комунальних послуг EVN AG та муніципальна влада невеличкого містечка Ґрафенверт використали під її розбудову старий карʼєр. Після двох років планування, панелі, потужністю 24,5 мегавата, встановили всього за два місяці. А у лютому плавуча сонячна електростанція вже запрацювала.
45 000 встановлених панелей займають площу 20 футбольних полів. За сонячної погоди станція виробляє енергії, якої достатньо для 7500 осель. Уздовж річки Дунай є ще сотні схожих водойм, які утворилися після добування піску.
Штучні озера біля колишніх вугільних шахт Німеччини можуть дати до 2,7 гігавата енергії, якщо розмістити на них сонячні електростанції, згідно з даними Fraunhofer Institut. Бізнес уже взяв цю інформацію до уваги. Німецька вугільна видобувна компанія LEAG AG у травні оголосила про плани розташувати плавучу сонячну електростанцію на штучному озері неподалік Берліна.
Для цієї технології ідеально підходять старі шахтарські регіони, пояснює Домінік Гійо з EP New Energies GmbH. Його компанія наразі займається перетворенням штучного озера Коттбюзе в колишньому шахтарському хабі Німеччини на павучу електростанцію, потужністю 29 мегаватів. Проєкт мають завершити у 2024-му, він може стати найбільшою сонячною електростанцією на воді в Європі.
І хоч продукування енергії плавучими електростанціями щороку збільшується вдвічі, Baywa r.e. не очікує, що цей ринок у Європі суттєво виросте цього року. Процес отримання відповідних дозволів на встановлення водних сонячних електростанцій іноді затягується на довше, ніж у випадку з наземними. А от до 2025-го в урядів уже буде достатньо часу детально ознайомитися з технологією, а тому схвалення запитів відбуватиметься швидше.
Після отримання дозволу процес рухається достатньо швидко. Наприклад, у випадку з вищезгаданою австрійською станцією, 50 робітників щодня монтували панелі, загальною потужністю 1,5 мегавата.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.