Русофобія у венчурі. Рік тому російські інвестори вкладали у стартапи мільярди, тепер від їхніх грошей тікають. Як не обпектися? /Shutterstock
Категорія
Інновації
Дата

Русофобія у венчурі. Рік тому російські інвестори вкладали у стартапи мільярди, тепер від їхніх грошей тікають. Як не обпектися?

5 хв читання

Shutterstock

До 24 лютого санкції стосувалися невеликої кількості російських компаній та громадян. Венчурні інвестори, банки та держкомпанії РФ активно вкладали у світові фонди й стартапи – $7,2 млрд за минулий рік. Зараз від них тікають. Яких інвесторів вважати російськими та як уберегти стартап від токсичних грошей?

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Український стартап Adwisely напередодні повномасштабного вторгнення залучив $1,5 млн. Про інвестицію компанія повідомила у червні 2022 року. Серед інвесторів – фонди TMT Investment та Cabra VC. Їхні партнери емігрували з Росії, дехто понад 10 років тому. Втім, фонди мають одиничні інвестиції в російські стартапи. Чи це вже проблема?

«До війни у міжнародних стартап-комʼюніті існувало неписане правило: «Якщо російський інвестор не у санкційних списках, із ним можна коінвестувати чи залучати від нього кошти», – каже керівниця юрвідділу Legal Nodes Дарина Жук. Інвестиції російських венчурних фірм зростали останні три роки й у 2021-му сягнули $7,2 млрд, свідчать дані Pitchbook. З 24 лютого ситуація змінилася.

Списки санкцій довшають, а російські гроші стали токсичними як ніколи. Ключовий стартап-акселератор Y Combinator уже попросив усіх потенційних інвесторів надати підтвердження, що вони та їхні прямі чи непрямі партнери не є у санкційних списках США. Компанія пояснює це підвищенням стандартів з огляду на війну, розвʼязану агресором. 

Через санкції на російських інвестиціях уже погоріли сервіси доставки їжі FridgeNoMore і Buyk. Засновані росіянами, вони спиралися на російські інвестиції, хоч і працювали на американському ринку. 

Як провести межу «російськості»? Російський фонд – це гроші російських громадян та російських юридичних осіб, говорить керівний партнер юридичної фірми Juscutum Артем Афян. «Це як з українськими стартапами: далеко не всі українські стартапи з українськими фаундерами мають стосунок до української юрисдикції», – пояснює він. 

Чиї гроші?

ТМТ Investments у 2010 році заснували російські емігранти Герман Каплун, Олександр Моргульчик та Артем Інютін. З того ж року фонд торгується на Лондонській біржі й устиг проінвестувати у більш як 100 компаній. 

На українському ринку ТМТ – помітний гравець. Кошти від нього отримали зокрема стартапи One Notary, 3DLOOK, AllRight. Adwisely стартував з ангельських коштів партнера TMT Ігоря Шойфота, а тепер отримав уже друге фінансування і від самого фонду.

Cabra VC, який також проінвестував в український Adwisely, заснували у 2016 році у Латвії троє вихідців з Росії: Олексій Олексанов, Шухат Ібрагімов та Володимир Черепов. Фірма фокусується стартапах зі США та Індії. 

Що з походженням грошей? Фонди не зобовʼязані розкривати свою структуру та партнерів. Наразі це стало додатковим стимулом перевіряти, чи немає звʼязків (прямих і непрямих) з російськими олігархами, заможними сімейними офісами чи державними структурами звідти, говорить Жук.

TMT Investments – публічна компанія, яка торгується на Лондонській біржі. «Навіть якби ми хотіли, якби були пропутінськими тварюками, то цього б не вийшло, бо тут є свій комплаєнс з першого дня», – каже Шойфот.  

Cabra такого запобіжника не має. За словами керівного партнера Олексія Олексанова, ніхто з інвесторів фонду чи працівників не живе в Росії. Американський офіс перевіряє їхній нетворк, репутацію та банківські рахунки. «Щоб не нашкодити ні нашим інвесторам, ні стартапам – жодних капіталів незрозумілого походження. Інакше ніхто не заробить», – запевняє він.

Які фонди під табу? «Достатньо мати в партнерах підсанкційний Сбербанк чи умовний «Яндекс», акції якого перестали торгуватися на Nasdaq», – говорить Жук. Така співпраця може мати серйозні юридичні і репутаційні ризики для стартапу. «З вами не хотітимуть працювати інші інвестори, не хотітимуть працювати інші компанії й складніше буде відкрити банківські рахунки. Що ще треба, аби знищити бізнес?» – говорить Афян.

Русофобія на озброєнні стартапів

Стартапам варто самим перевіряти інвесторів. Зміна прізвища керівного партнера чи позиціювання на сайті з російських на «міжнародне» не робить фонди безпечними. Тож варто:

  • перевірити походження керівних партнерів фонду, їхнє громадянство;
  • дізнатися, хто є інвесторами фонду та перевірити їх;
  • уточнити, чи є у фонду російська юридична особа, офіс та працівники в Росії;
  • подивитися, чи не інвестував фонд у підсанкційні російські компанії й чи не має з ними інших партнерських відносин;
  • перевірити список російських інвестицій, якщо такі є: чи засудили ці компанії війну, вийшли з російського ринку, вивезли працівників?

Останній пункт – радше репутаційний. Хіба що йдеться про інвестиції в компанії підсанкційних осіб. 

Хоч TMT та Cabra фокусуються перш за все на ринку США, знайшли і стартапи з РФ. 

У 2021 році TMT став провідним інвестором My Device, вклавши у стартап $850 000 з $1,9 млн. Проєкт з оренди електросамокатів та велосипедів за підпискою два роки тому в Москві заснували троє росіян. До 2022-го компанія працювала лише у РФ і торік мала виторг 120 млн руб. 

На початку лютого стартап запустив сервіс у Нью-Йорку. Співзасновниця Ксенія Прока у червні 2022 року розповідала російському Forbes, що з початком повномасштабної війни стало складно вести бізнес одночасно у США та Росії. 

«Наскільки я знаю, вони виходять з російського ринку, але це гарне питання», – спершу відповідає Шойфот на згадку про My Device. Потім визнає, що це єдина інвестиція у стартап на російському ринку із сотні і її зробили до війни. Ще аргумент – «інвестували не в російську, а в американську компанію – вони розділені», каже інвестор. І додає, що TMT Investment «зовсім невеликий інвестор із невеликою часткою», а My Device обіцяв інвестору продати російський бізнес.

Компанія втратила доступ до кредитів російських банків, бо серед власників є американська компанія, розповідала Прока. My Device Inc. належать 17% у російській юрособі стартапу. У планах – розділити компанії юридично й продовжувати вести бізнес на російському ринку, каже Прока. 

Cabra має дві інвестиції в російські стартапи – «Сделано» і Ticketscloud. Перший продали у 2017-му. Ticketscloud працює і досі. 

Ще одна інвестиція – AR-стартап Neatsy.ai – з російським корінням. Компанія мала у Росії офіс, але у квітні вирішила перевезти працівників. «Переїжджати збираються буквально всі – до Вірменії, Польщі чи Німеччини, бо у нас міжнародна команда, а американським партнерам тепер складно платити зарплату у Росії, – говорив Семьянов. – Важливо зробити це дуже швидко». 

Коли росіяни мене запитують, що робити, я відповідаю одним словом – їдьте,

Ігор Шойфот партнер TMT Investments

У TMT Investment у Росії залишається один співробітник, який готує документи для виїзду. Його ім’я Шойфот не розкриває. «Ми не маємо жодного стосунку до Росії. Ми податків у Росії не платили, громадянами Росії не є», – стверджує Шойфот.  

Українські стартапи ситуацію добре розуміють. Брати гроші від російських «за паспортом» фондів не збираються. «Такі гроші підіймати я нікому не раджу», – говорить засновник 3DLOOK Вадим Роговський.

Від TMT чи Cabra не відмовляються. «Крім того, що фаундери народилися в Росії, з нею більше немає ніякого зв’язку. Вони давно живуть за кордоном і є громадянами інших країн», – каже Роговський. У березні 2021-го TMT Investment брав участь у раунді 3DLOOK на $14,7 млн.    

На Adwisely присутність на борді TMT Investment і Cabra VC ніяк не вплинуло. Стартап наразі залучає ще $1,5 млн, аби не втратити оцінку. «У нас немає прецедентів серед нових інвесторів, що вони не інвестуватимуть через це (присутність TMT Investment і Cabra VC. – Forbes)», – говорить засновник стартапу Павло Матвієнко й додає, що ні дивіденди, ні кошти від екзитів не потраплять у Росію. Фонди не зареєстровані там.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні