Русофобія у венчурі. Рік тому російські інвестори вкладали у стартапи мільярди, тепер від їхніх грошей тікають. Як не обпектися? /Shutterstock
Категорія
Інновації
Дата

Русофобія у венчурі. Рік тому російські інвестори вкладали у стартапи мільярди, тепер від їхніх грошей тікають. Як не обпектися?

5 хв читання

Shutterstock

До 24 лютого санкції стосувалися невеликої кількості російських компаній та громадян. Венчурні інвестори, банки та держкомпанії РФ активно вкладали у світові фонди й стартапи – $7,2 млрд за минулий рік. Зараз від них тікають. Яких інвесторів вважати російськими та як уберегти стартап від токсичних грошей?

Український стартап Adwisely напередодні повномасштабного вторгнення залучив $1,5 млн. Про інвестицію компанія повідомила у червні 2022 року. Серед інвесторів – фонди TMT Investment та Cabra VC. Їхні партнери емігрували з Росії, дехто понад 10 років тому. Втім, фонди мають одиничні інвестиції в російські стартапи. Чи це вже проблема?

«До війни у міжнародних стартап-комʼюніті існувало неписане правило: «Якщо російський інвестор не у санкційних списках, із ним можна коінвестувати чи залучати від нього кошти», – каже керівниця юрвідділу Legal Nodes Дарина Жук. Інвестиції російських венчурних фірм зростали останні три роки й у 2021-му сягнули $7,2 млрд, свідчать дані Pitchbook. З 24 лютого ситуація змінилася.

Списки санкцій довшають, а російські гроші стали токсичними як ніколи. Ключовий стартап-акселератор Y Combinator уже попросив усіх потенційних інвесторів надати підтвердження, що вони та їхні прямі чи непрямі партнери не є у санкційних списках США. Компанія пояснює це підвищенням стандартів з огляду на війну, розвʼязану агресором. 

Через санкції на російських інвестиціях уже погоріли сервіси доставки їжі FridgeNoMore і Buyk. Засновані росіянами, вони спиралися на російські інвестиції, хоч і працювали на американському ринку. 

Як провести межу «російськості»? Російський фонд – це гроші російських громадян та російських юридичних осіб, говорить керівний партнер юридичної фірми Juscutum Артем Афян. «Це як з українськими стартапами: далеко не всі українські стартапи з українськими фаундерами мають стосунок до української юрисдикції», – пояснює він. 

Чиї гроші?

ТМТ Investments у 2010 році заснували російські емігранти Герман Каплун, Олександр Моргульчик та Артем Інютін. З того ж року фонд торгується на Лондонській біржі й устиг проінвестувати у більш як 100 компаній. 

На українському ринку ТМТ – помітний гравець. Кошти від нього отримали зокрема стартапи One Notary, 3DLOOK, AllRight. Adwisely стартував з ангельських коштів партнера TMT Ігоря Шойфота, а тепер отримав уже друге фінансування і від самого фонду.

Cabra VC, який також проінвестував в український Adwisely, заснували у 2016 році у Латвії троє вихідців з Росії: Олексій Олексанов, Шухат Ібрагімов та Володимир Черепов. Фірма фокусується стартапах зі США та Індії. 

Що з походженням грошей? Фонди не зобовʼязані розкривати свою структуру та партнерів. Наразі це стало додатковим стимулом перевіряти, чи немає звʼязків (прямих і непрямих) з російськими олігархами, заможними сімейними офісами чи державними структурами звідти, говорить Жук.

TMT Investments – публічна компанія, яка торгується на Лондонській біржі. «Навіть якби ми хотіли, якби були пропутінськими тварюками, то цього б не вийшло, бо тут є свій комплаєнс з першого дня», – каже Шойфот.  

Cabra такого запобіжника не має. За словами керівного партнера Олексія Олексанова, ніхто з інвесторів фонду чи працівників не живе в Росії. Американський офіс перевіряє їхній нетворк, репутацію та банківські рахунки. «Щоб не нашкодити ні нашим інвесторам, ні стартапам – жодних капіталів незрозумілого походження. Інакше ніхто не заробить», – запевняє він.

Які фонди під табу? «Достатньо мати в партнерах підсанкційний Сбербанк чи умовний «Яндекс», акції якого перестали торгуватися на Nasdaq», – говорить Жук. Така співпраця може мати серйозні юридичні і репутаційні ризики для стартапу. «З вами не хотітимуть працювати інші інвестори, не хотітимуть працювати інші компанії й складніше буде відкрити банківські рахунки. Що ще треба, аби знищити бізнес?» – говорить Афян.

Русофобія на озброєнні стартапів

Стартапам варто самим перевіряти інвесторів. Зміна прізвища керівного партнера чи позиціювання на сайті з російських на «міжнародне» не робить фонди безпечними. Тож варто:

  • перевірити походження керівних партнерів фонду, їхнє громадянство;
  • дізнатися, хто є інвесторами фонду та перевірити їх;
  • уточнити, чи є у фонду російська юридична особа, офіс та працівники в Росії;
  • подивитися, чи не інвестував фонд у підсанкційні російські компанії й чи не має з ними інших партнерських відносин;
  • перевірити список російських інвестицій, якщо такі є: чи засудили ці компанії війну, вийшли з російського ринку, вивезли працівників?

Останній пункт – радше репутаційний. Хіба що йдеться про інвестиції в компанії підсанкційних осіб. 

Хоч TMT та Cabra фокусуються перш за все на ринку США, знайшли і стартапи з РФ. 

У 2021 році TMT став провідним інвестором My Device, вклавши у стартап $850 000 з $1,9 млн. Проєкт з оренди електросамокатів та велосипедів за підпискою два роки тому в Москві заснували троє росіян. До 2022-го компанія працювала лише у РФ і торік мала виторг 120 млн руб. 

На початку лютого стартап запустив сервіс у Нью-Йорку. Співзасновниця Ксенія Прока у червні 2022 року розповідала російському Forbes, що з початком повномасштабної війни стало складно вести бізнес одночасно у США та Росії. 

«Наскільки я знаю, вони виходять з російського ринку, але це гарне питання», – спершу відповідає Шойфот на згадку про My Device. Потім визнає, що це єдина інвестиція у стартап на російському ринку із сотні і її зробили до війни. Ще аргумент – «інвестували не в російську, а в американську компанію – вони розділені», каже інвестор. І додає, що TMT Investment «зовсім невеликий інвестор із невеликою часткою», а My Device обіцяв інвестору продати російський бізнес.

Компанія втратила доступ до кредитів російських банків, бо серед власників є американська компанія, розповідала Прока. My Device Inc. належать 17% у російській юрособі стартапу. У планах – розділити компанії юридично й продовжувати вести бізнес на російському ринку, каже Прока. 

Cabra має дві інвестиції в російські стартапи – «Сделано» і Ticketscloud. Перший продали у 2017-му. Ticketscloud працює і досі. 

Ще одна інвестиція – AR-стартап Neatsy.ai – з російським корінням. Компанія мала у Росії офіс, але у квітні вирішила перевезти працівників. «Переїжджати збираються буквально всі – до Вірменії, Польщі чи Німеччини, бо у нас міжнародна команда, а американським партнерам тепер складно платити зарплату у Росії, – говорив Семьянов. – Важливо зробити це дуже швидко». 

Коли росіяни мене запитують, що робити, я відповідаю одним словом – їдьте,

Ігор Шойфот партнер TMT Investments

У TMT Investment у Росії залишається один співробітник, який готує документи для виїзду. Його ім’я Шойфот не розкриває. «Ми не маємо жодного стосунку до Росії. Ми податків у Росії не платили, громадянами Росії не є», – стверджує Шойфот.  

Українські стартапи ситуацію добре розуміють. Брати гроші від російських «за паспортом» фондів не збираються. «Такі гроші підіймати я нікому не раджу», – говорить засновник 3DLOOK Вадим Роговський.

Від TMT чи Cabra не відмовляються. «Крім того, що фаундери народилися в Росії, з нею більше немає ніякого зв’язку. Вони давно живуть за кордоном і є громадянами інших країн», – каже Роговський. У березні 2021-го TMT Investment брав участь у раунді 3DLOOK на $14,7 млн.    

На Adwisely присутність на борді TMT Investment і Cabra VC ніяк не вплинуло. Стартап наразі залучає ще $1,5 млн, аби не втратити оцінку. «У нас немає прецедентів серед нових інвесторів, що вони не інвестуватимуть через це (присутність TMT Investment і Cabra VC. – Forbes)», – говорить засновник стартапу Павло Матвієнко й додає, що ні дивіденди, ні кошти від екзитів не потраплять у Росію. Фонди не зареєстровані там.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні