Фото: Y Combinator
Категорія
Картина дня
Дата

Культовий Y Combinator тепер інвестує у стартапи в чотири рази більше – $500 000. Виглядає привабливо, але стартапам варто бути насторожі

Фото: Y Combinator

Американський стартап-акселератор Y Combinator – інвестор Stripe, Reddit, Twitch i Airbnb – оновив умови інвестування: замість $125 000 стартапи можуть отримати $500 000. Цього варто було очікувати – усі інвестори зараз виписують більші чеки для стартапів на ранніх стадіях. Проте, умови, які пропонує Y Combinator, не дуже вигідні для майбутніх інвесторів – вони бояться, що акселератору дістанеться надто велика частка компаній-випускників.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Що змінилося

  • Раніше стартапи-учасники програми Y Combinator отримували $125 000 в обмін на 7% компанії, а також менторство і доступ до спільноти підприємців, серед яких могли бути майбутні GitLab, Coinbase чи Twitch.
  • Тепер умови такі: стартап так само отримує чек на $125 000 в обмін на 7% акцій, а також $375 000 у вигляді опціону на викуп частки компанії за тією ж ціною, що й наступні інвестори. Тобто гроші Y Combinator дає відразу, але свою оцінку і подальші умови стартап обговорює з новими інвесторами.
  • У своєму блозі Y Combinator написав, що хотів запропонувати стартапам такі умови вже декілька років: «Ця сума дозволить засновникам зосередитися на запуску, розвитку та масштабуванні компанії, не замислюючись про подальший фандрайзинг». Ініціатор змін, директор Y Cimbinator Далтон Колдуелл, сказав, що цих грошей стартапу вистачить на багато років, якщо вони витрачатимуть обачно.

Те, що Y Combinator зараз пропонує більше капіталу – не дивно, пише Алекс Вільгельм, редактор видання про технології TechCrunch. «Більш несподівано те, що їм знадобилося стільки часу, щоб оновити свої умови», – каже він. Ріст суми інвестицій до півмільйона доларів відповідає тому, куди рухаються інвестори, що вкладають гроші на ранніх стадіях.

Вибуховий seed

Фінансування стартапів на початкових стадіях – seed i pre-seed – значно виросло за останнє десятиліття і сформувало окрему групу інвесторів. У 2021 році три найвідоміші венчурні фонди – Andreessen Horowitz, Greylock та Khosla Ventures – залучили капітал, щоб інвестувати у молоді стартапи.

З 2006 до 2010 року близько 3000 компаній отримали фінансування на посівній стадії, а за останні десять років ця цифра виросла до 23 000 стартапів. Збільшився і розмір інвестицій на ранніх стадіях: раніше інвестори вкладали $3-5 млн у раундах серії А, а тепер вони виписують чека на $1-4 млн і на посівній стадії.

Залучення інвестицій у розмірі $1 млн і вище в початковому раунду значно збільшує шанси стартапу отримати подальше фінансування, згідно з підрахунками Crunchbase. «Проблема в тому, що інвестори оцінюють угоди так, ніби це можливості з екзитом на $10 млрд, хоча для більшості це не так», – каже Джефф Клав’єр з Uncork Capital для Crunchbase.

Не всі задоволені

Нові умови Y Combinator дали йому більше впливу, ніж будь-коли, пише Кейт Кларк з The Information. Акселератор матиме доступ до більшої кількості акцій понад 1000 компаній, які щороку закінчують його програму. Це не дуже влаштовує інших seed-інвесторів. «Вони кажуть, що Y Combinator може витіснити їх із майбутніх раундів», – пише Кларк.

Зазвичай lead-інвестори на посівній стадії хочуть забрати собі 10% акцій компанії. Зважаючи на те, що Y Combinator одразу бере 7% і розраховує на більшу частку в майбутньому – захопити ще більше акцій зможуть не всі інвестори.

Новий чек Y Combinator також впливає на фаундерів, оскільки в майбутньому їм доведеться змінювати умови для інвесторів, щоб відповідати правилам YC. Наприклад, якщо інвестор на посівному раунді запропонує стартапу $1 млн з оцінкою у $8 млн в обмін на 12,5% акцій, то Y Combinator зі своїми $375 000 отримає 4% акцій.

Тоді фаундер стартапу має вирішити, чи хоче він відмовитися від 16,5% акцій на посівному раунді чи буде шукати іншого інвестора, який за меншу суму готовий взяти меншу частку стартапу.

Деякі інвестори кажуть, що взагалі відмовляться від таких угод. «Y Combinator став конкурентом для seed-інвесторів, а не партнером», – каже Шил Мохнот, співзасновник Better Tomorrow Ventures.

Звідки гроші

Y Combinator може собі дозволити витрачати більше, адже останні два роки принесли йому рекордні прибутки. Стартапи, у які він інвестував близько десяти років тому – Airbnb, DoorDash, Coinbase – зробили успішні екзити.

Наприклад, сервіс для оренди житла Airbnb вийшов на біржу у 2020 році з оцінкою $47 млрд. Того ж року сервіс доставки DoorDash почав торгувати акціями на біржі з оцінкою $39 млрд – це був перший $10-мільярдний екзит для Y Combinator. У 2021 році криптобіржа Coinbase вийшла на біржу з оцінкою $86 млрд.

Цього року на Y Combinator очікує ще більше успішних екзитів – вихід на біржу Reddit вартістю $10 млрд і Stripe вартістю $95 млрд. Важко підрахувати, скільки Y Combinator отримує після кожного екзиту, оскільки його частка розмивається з приходом великих інвесторів у пізніших раундах. Але якщо рахувати, що акселератор має 7% від Reddit та Stripe, то можна припустити, що після екзиту він отримає $700 млн і $7 млрд за поточної оцінки.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні