Ілюстрація Shutterstock/Анна Наконечна /Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

В стартапи українських засновників влили понад $1,5 млрд. І це — рекорд. Хто і як заробляє в Україні на венчурному бумі

Ілюстрація Shutterstock/Анна Наконечна Фото Анна Наконечна

Українська стартап-сцена різко насичується капіталом. В якому вигляді до нас докотився венчурний бум

Глобальний обсяг венчурного фінансування у 2021 році подвоїться та перевищить $580 млрд, констатує дослідницька компанія CB Insight. За оцінкою Forbes, cтартапам українських засновників дісталося щонайменше $1,5 млрд. У 2020 році платформа Dealbook нарахувала втричі менше вкладень – $571 млн.

Бум здебільшого спровокований зростанням великих інвестицій та появою двох декакорнів, тобто стартапів з оцінкою понад $10 млрд. Ними стали необанк Revolut ($33 млрд) та сервіс для перевірки правопису Grammarly ($13 млрд). Інновації більше не розвага, вони можуть завести до першої десятки списку найбагатших українців.

Перспектива підкуповує дедалі більше бізнесменів і веде до насичення нещодавно вільного венчурного ринку. Фонд Вікторії Тігіпко TA Ventures у червні 2021 року оголосив, що переходить від моделі family office – тобто управління сімейними активами – до традиційного венчурного формату, де капітал надає широке коло інвесторів. За шість місяців зібрали $50 млн та проінвестували пів сотні компаній, розповідає Тігіпко.

«Тепер у нас нова мета – додатково залучити $25 млн, щоб інвестувати у криптопроєкти», – розповідає вона. Це новий фронтир для венчурних грошей. У 2021 році крипта залучила $30 млрд, або більше, ніж за попередні п’ять років разом узяті.

Чому інвесторів потягнуло до децентралізованого інтернету? Створений українцем Андрієм Яковенком криптовалютний протокол Solana приніс раннім інвесторам понад $1 млрд, підрахувало видання The Information. Капіталізація токена NEAR, який розробив однойменний стартап українця Іллі Полосухіна, перевищує $6 млрд.

Інша історія успіху стартапу з українським корінням – Matter Labs, у який вклав $50 млн фонд A16Z. Стартап створює протокол, що дозволить прискорити та здешевити транзакції в блокчейні Ethereum, другої за популярністю та капіталізацією криптовалюти. Загалом же фонд Андреессена та Хоровиця зібрав $2,2 млрд на інвестиції у криптовалютні технології. Завдання – швидше увійти до капіталу ключових компаній епохи Web3.

Йдеться про проєкти з упором на децентралізацію, підтримку криптоактивів, NFT та створення метавсесвітів. «Web3 – єдина ніша в сучасному інтернеті, де не потрібно бути генієм і можна фантастично розбагатіти», – впевнений Ігор Перція, колишній венчурний партнер TA Ventures. У грудні 2021 року він пішов із фонду, щоб після паузи зайнятися Web3‑вкладеннями.

Інші сегменти інтернет‑економіки також активно розвиваються. Білорус Ігор Маханьок у грудні 2021 року оголосив про запуск фонду Geek Ventures. Він шукатиме молоді проєкти в Україні та прилеглих країнах, вкладатиме в них до $500 000 за раз і допомагатиме з виходом на американський ринок. Основний критерій – працювати у ніші обсягом від $10 млрд на рік.

У портфелі у Маханька понад 80 інвестицій, зокрема єдиноріг з українським корінням People.ai. Партнером з Geek Ventures стане одесит Вадим Роговський, засновник стартапу 3DLOOK. «Для мене це можливість навчитися і за три– п’ять років запустити власний венчурний фонд, орієнтований на Україну»,– каже Роговський.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

«Час готуватися до того, що у венчурному світі буде дедалі менше людей із фінансів та традиційних інвестицій, а більше фаундерів», – прогнозує Тігіпко. У грудні 2021 року засновники сервісних компаній Sigma Software та Ideasoft, стартапу Datrics та Полосухін із NEAR відкрили інвестфонд SID Ventures. Він має намір зібрати $15 млн і за п’ять років профінансувати 30–50 проєктів з українськими засновниками із середнім чеком $300 000.

Окрім дев’ятьох партнерів‑засновників гроші в управління вже дали власник Danir Group, шведського співвласника Sigma Software, Ден Олофссон та засновник українського аутсорсера N‑IX Андрій Павлів. Наступне завдання – знизити планку входу до $10 000. «Нині людина з невеликим чеком не має можливості проінвестувати в якийсь фонд, – каже CEO Sigma Software Валерій Красовський. – Потрібно бути акредитованим інвестором, а це є досить складною процедурою».

Тим самим шляхом іде Тігіпко зі своїм клубом інвесторів ICLUB. У 2021 році він приріс новими локаціями – Лондон, Кіпр, Мінськ. На черзі – швейцарські Цюрих та Женева, американські Нью‑Йорк та Маямі, а що важливіше– весь світ. «Хочемо запустити онлайн‑платформу, яка дозволить радикально спростити інвестиції у стартапи»,– розповідає Тігіпко.

Успішні венчурні інвестиції можливі і в проєкти, що давно відбулися, пояснює партнер фонду IDALP Capital Володимир Лоцман. Він спеціалізується на викупі акцій у стартапів на пізніх стадіях. Інвестувати варто від $100 000, ставка – на різке зростання капіталізації перед або під час IPO. Фінтех‑стартап Affirm українця Макса Левчина в день IPO подорожчав уп’ятеро – з $3 млрд у раунді серії F до $12 млрд. Різниця між поточною вартістю GitLab, $14 млрд, та оцінкою в останньому раунді – 150%, підраховує Лоцман.

«Це мій перший екзит», – розповідає колишній глава Arricano Real Estate Михайло Меркулов про свою інвестицію в 3DLOOK Роговського. Коли компанія дофінансувала раунд серії A на $3,5 млн, він вийшов із капіталу стартапу з мультиплікатором 4,5. Вкладав до $100 000. Який його висновок? «Я відчув, що ангельські інвестиції – це не благодійність», – каже Меркулов. Якщо український венчур продовжить рухатися нинішньою траєкторією, найближчими роками це відкриття належить зробити ще сотням бізнесменів.

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні