Українська стартап-сцена різко насичується капіталом. В якому вигляді до нас докотився венчурний бум
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Глобальний обсяг венчурного фінансування у 2021 році подвоїться та перевищить $580 млрд, констатує дослідницька компанія CB Insight. За оцінкою Forbes, cтартапам українських засновників дісталося щонайменше $1,5 млрд. У 2020 році платформа Dealbook нарахувала втричі менше вкладень – $571 млн.
Бум здебільшого спровокований зростанням великих інвестицій та появою двох декакорнів, тобто стартапів з оцінкою понад $10 млрд. Ними стали необанк Revolut ($33 млрд) та сервіс для перевірки правопису Grammarly ($13 млрд). Інновації більше не розвага, вони можуть завести до першої десятки списку найбагатших українців.
Перспектива підкуповує дедалі більше бізнесменів і веде до насичення нещодавно вільного венчурного ринку. Фонд Вікторії Тігіпко TA Ventures у червні 2021 року оголосив, що переходить від моделі family office – тобто управління сімейними активами – до традиційного венчурного формату, де капітал надає широке коло інвесторів. За шість місяців зібрали $50 млн та проінвестували пів сотні компаній, розповідає Тігіпко.
«Тепер у нас нова мета – додатково залучити $25 млн, щоб інвестувати у криптопроєкти», – розповідає вона. Це новий фронтир для венчурних грошей. У 2021 році крипта залучила $30 млрд, або більше, ніж за попередні п’ять років разом узяті.
Чому інвесторів потягнуло до децентралізованого інтернету? Створений українцем Андрієм Яковенком криптовалютний протокол Solana приніс раннім інвесторам понад $1 млрд, підрахувало видання The Information. Капіталізація токена NEAR, який розробив однойменний стартап українця Іллі Полосухіна, перевищує $6 млрд.
Інша історія успіху стартапу з українським корінням – Matter Labs, у який вклав $50 млн фонд A16Z. Стартап створює протокол, що дозволить прискорити та здешевити транзакції в блокчейні Ethereum, другої за популярністю та капіталізацією криптовалюти. Загалом же фонд Андреессена та Хоровиця зібрав $2,2 млрд на інвестиції у криптовалютні технології. Завдання – швидше увійти до капіталу ключових компаній епохи Web3.
Йдеться про проєкти з упором на децентралізацію, підтримку криптоактивів, NFT та створення метавсесвітів. «Web3 – єдина ніша в сучасному інтернеті, де не потрібно бути генієм і можна фантастично розбагатіти», – впевнений Ігор Перція, колишній венчурний партнер TA Ventures. У грудні 2021 року він пішов із фонду, щоб після паузи зайнятися Web3‑вкладеннями.
Інші сегменти інтернет‑економіки також активно розвиваються. Білорус Ігор Маханьок у грудні 2021 року оголосив про запуск фонду Geek Ventures. Він шукатиме молоді проєкти в Україні та прилеглих країнах, вкладатиме в них до $500 000 за раз і допомагатиме з виходом на американський ринок. Основний критерій – працювати у ніші обсягом від $10 млрд на рік.
У портфелі у Маханька понад 80 інвестицій, зокрема єдиноріг з українським корінням People.ai. Партнером з Geek Ventures стане одесит Вадим Роговський, засновник стартапу 3DLOOK. «Для мене це можливість навчитися і за три– п’ять років запустити власний венчурний фонд, орієнтований на Україну»,– каже Роговський.
«Час готуватися до того, що у венчурному світі буде дедалі менше людей із фінансів та традиційних інвестицій, а більше фаундерів», – прогнозує Тігіпко. У грудні 2021 року засновники сервісних компаній Sigma Software та Ideasoft, стартапу Datrics та Полосухін із NEAR відкрили інвестфонд SID Ventures. Він має намір зібрати $15 млн і за п’ять років профінансувати 30–50 проєктів з українськими засновниками із середнім чеком $300 000.
Окрім дев’ятьох партнерів‑засновників гроші в управління вже дали власник Danir Group, шведського співвласника Sigma Software, Ден Олофссон та засновник українського аутсорсера N‑IX Андрій Павлів. Наступне завдання – знизити планку входу до $10 000. «Нині людина з невеликим чеком не має можливості проінвестувати в якийсь фонд, – каже CEO Sigma Software Валерій Красовський. – Потрібно бути акредитованим інвестором, а це є досить складною процедурою».
Тим самим шляхом іде Тігіпко зі своїм клубом інвесторів ICLUB. У 2021 році він приріс новими локаціями – Лондон, Кіпр, Мінськ. На черзі – швейцарські Цюрих та Женева, американські Нью‑Йорк та Маямі, а що важливіше– весь світ. «Хочемо запустити онлайн‑платформу, яка дозволить радикально спростити інвестиції у стартапи»,– розповідає Тігіпко.
Успішні венчурні інвестиції можливі і в проєкти, що давно відбулися, пояснює партнер фонду IDALP Capital Володимир Лоцман. Він спеціалізується на викупі акцій у стартапів на пізніх стадіях. Інвестувати варто від $100 000, ставка – на різке зростання капіталізації перед або під час IPO. Фінтех‑стартап Affirm українця Макса Левчина в день IPO подорожчав уп’ятеро – з $3 млрд у раунді серії F до $12 млрд. Різниця між поточною вартістю GitLab, $14 млрд, та оцінкою в останньому раунді – 150%, підраховує Лоцман.
«Це мій перший екзит», – розповідає колишній глава Arricano Real Estate Михайло Меркулов про свою інвестицію в 3DLOOK Роговського. Коли компанія дофінансувала раунд серії A на $3,5 млн, він вийшов із капіталу стартапу з мультиплікатором 4,5. Вкладав до $100 000. Який його висновок? «Я відчув, що ангельські інвестиції – це не благодійність», – каже Меркулов. Якщо український венчур продовжить рухатися нинішньою траєкторією, найближчими роками це відкриття належить зробити ще сотням бізнесменів.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.