З американським стартапом Clearview AI відмовляються працювати Facebook, YouTube, LinkedIn і Twitter. Компанія без дозволу збирає мільйони фото із соціальних мереж і використовує їх для розпізнавання облич. Під час війни стартап безкоштовно запропонував свою технологію українцям, пише Reuters. Як вона допоможе військовим та чим небезпечна
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Ключові факти
- Міністерство оборони України почало безкоштовно використовувати технологію розпізнавання облич від американського стартапу Clearview AI, пише Reuters із посиланням на СЕО компанії Хоана Тон-То.
- Вона має доступ до бази з 10 млрд фото. Близько 2 млрд фото компанія зібрала з російської соцмережі «ВКонтакте».
- Потенційне використання Clearview AI: встановлення особи російських військових, ідентифікація загиблих та перевірка людей на контрольно-пропускних пунктах.
- Міністерство оборони не відповіло на запитання Reuters та Forbes Ukraine про використання Clearview AI. В інтервʼю Techcrunch 15 березня міністр цифрової трансформації Михайло Федоров підтвердив, що Україна працює з компанією, але «ці проєкти на дуже ранній стадії».
Як працює Clearview AI
Світ уперше дізнався про стартап Clearview AI із розслідування The New York Times у 2020 році. Невідома компанія, заснована австралійським розробником Хоаном Тон-То, 34, та американським політиком Річардом Шварцом, 63, створила технологію розпізнавання облич, якою користується поліція в США.
Щоб ідентифікувати людину, алгоритм Clearview AI порівнює її зображення зі знімками в базі даних, яка містить понад 10 млрд фото. Стартап каже, що його база – найбільша у світі, а усі дані він збирає з публічних джерел – медіа, фотобанків та соціальних мереж.
Точність розпізнавання – 99,6%, сказав Хоан Тон-То в інтервʼю CBS News. Це також підтвердили незалежні дослідники з NIST.
Програмним забезпеченням Clearview AI зазвичай користуються правохоронні органи у США, щоб ідентифікувати злочинців, проте ще в 2020 журналісти BuzzFeed News дізналися про плани компанії розширитися на 22 міжнародні ринки, зокрема в Україну.
Щоб переконати, що технологія безпечна, Тон-То часто розповідає, як вона допомагає правохоронцям швидко знайти злочинців. Поліція штату Індіана змогла розкрити одну справу за 20 хвилин за допомогою Clearview AI, розповів він в інтервʼю The New York Times. Програма також допомогла ідентифікувати учасників міжнародної мережі контрабанди наркотиків, йдеться на сайті компанії.
У 2020 році Clearview AI мала близько 600 клієнтів серед правоохоронців, каже Тон-То. Хто з них платить за сервіс, невідомо, адже компанія надає 30 днів безкоштовного доступу. Ліцензія на рік у 2020-му коштувала $2000 для одного користувача. Департамент поліції Чикаго, один із найбільших у США, платить приблизно $50 000 доларів за дворічний контракт із компанією. Лише 30 офіцерів департаменту мають ексклюзивний доступ до технології.
Серед інвесторів компанії – Пітер Тіль, перший інвестор Facebook та засновник Palantir, що розробляє програмне забезпечення аналізу даних для спецслужб. Тіль вклав у компанію $200 000, які потім конвертував у частку в стартапі. Загальна сума інвестицій у компанію, за даними Crunchbase, $38,6 млн. Оцінка компанії після раунду в 2021 році досягла $130 млн.
Як Clearview AI допоможе українцям
В інтервʼю Techcrunch Федоров сказав, що якими б не були кейси використання Clearview AI, публічно про них розповідати не будуть. Виключення – використання технології Міністерством внутрішніх справ, щоб ідентифікувати російських військових, які були вбиті або потрапили в полон в Україні. «Російська влада починає заперечувати їх присутність, відправляє без документів», – каже Федоров. Серед інших можливостей, за його словами, перевірка людей, які перетинають блокпости України та пошук зниклих безвісти.
У листі до українського уряду Toн-Tо також сказав, що технологію можна використати «для возз’єднання біженців, розлучених зі своїми сім’ями, розпізнавання російських військових та розвінчання неправдивих публікацій про війну в соціальних мережах». Він не пояснив, як саме Clearview AI допоможе це зробити.
За що критикують компанію
Експертів з цифрової безпеки турбує зацікавленість Clearview AI українським ринком. «Використання цієї технології буде непоправною помилкою, – написав у Twitter Альберт Фокс Кан, експерт із технологій спостереження. – Коли технологія з розпізнавання облич робить помилки, поліція арештовує невинних людей. Якщо обличчя військових відсканують неправильно, можуть загинути цивільні особи».
Відповідь Тон-То на цей аргумент: «Clearview AI ніколи не треба використовувати як єдине джерело ідентифікації», – сказав він Reuters. Засновник стартапу каже, що не хотів би, аби його технологія суперечила Женевським конвенціям, які визначають стандарти поведінки під час війни. Перед тим як використовувати технологію, українські службовці повинні ввести номер справи та причину пошуку, щоб уникнути порушень.
Інша проблема – спосіб збору даних, який використовує Clearview AI. «Міжнародна спільнота вважає, що збір інформації компанією є незаконним», – сказав Forbes Джек Поулсон, виконавчий директор некомерційної організації Tech Inquiry, яка займається аналізом даних.
У деяких країнах, зокрема Великій Британії, Канаді, Франції, Італії та Австралії, компанію звинуватили в порушенні правил захисту даних та конфіденційності та попросили видалити фото, які стосуються громадян цих країн.
Італія в березні цього року виписала компанії штраф на €20 млн, а Велика Британія у листопаді 2021 року – на £17 млн. За словами європейських регуляторів, Clearview AI обробляє персональні, біометричні та геолокаційні дані незаконно і без належної правової підстави.
Clearview також порушує правила GDPR:
- компанія не інформувала належним чином користувачів про те, що вона робить з їхніми фото;
- дані користувачів використовуються не в тих цілях, у яких вони були опубліковані в інтернеті;
- порушуються правила збереження даних.
Відповідь стартапу на ці звинувачення однакова для всіх: Clearview AI не веде бізнес у цих країнах, не має там клієнтів і збирає лише ту інформацію, яка публічно доступна в інтернеті.
Clearview AI називає себе «Google для пошуку облич», натякаючи, що має такі самі правила на інформацію, як і Google. Проте техгіганти не погоджуються з Тон-То і просять його не використовувати їхні дані. Зокрема, про це публічно заявили Google, YouTube, Venmo, LinkedIn, Twitter і Meta.
«Умови використання YouTube забороняють збирати дані, які можна використовувати для ідентифікації особи, – сказав прессекретар компанії Алекс Джозеф в інтервʼю CBS. – Clearview АІ публічно визнав, що робив саме це».
Мотивація Clearview АІ в Україні
Публічні заяви на українському ринку можуть бути просто рекламою сервісу в регіоні, каже Поулсон. «Якщо так замислитися, то чи хотіли б українські військові, щоб російський уряд знав, що вони користуються Clearview AI?» – написав у Twitter Райан Мак, репортер NY Times.
«Керівники Clearview явно намагаються роздути способи використання технології», щоб зробити її затребуваною і популярною, додає Поулсон.
Під час війни, за його словами, ринком Східної Європи зацікавилися й інші компанії, які розробляють технології для військових, зокрема Palantir Пітера Тіля і компанія з автоматизації військової техніки Anduril. Акції Palantir підскочили на 7%, коли американський інвестиційний банк Piper Sandler сказав, що війна в Україні може пришвидшити використання технології.
Засновник Anduril Палмер Лакі навіть зустрічався з президентом України Володимиром Зеленським, але не зміг ні підтвердити, ні спростувати, що Україна використовує його технологію.
«Зеленський звернувся до нас раніше, ніж інші світові лідери, ще коли люди не вірили в застосування автономії у війні, – сказав Лакі в інтервʼю Wired. – Він і кілька інших бачили майбутнє і розуміли, що автономія буде важливою частиною стримування конфлікту».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.