Українське криптоком’юніті готується бойкотувати інтеграцію Binance із додатком «Дія» від Мінцифри. Біржі Kuna й WhiteBIT припинили торги токеном BNB – власною криптовалютою Binance. У чому полягають претензії та які можливі наслідки
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Що збурило українську криптоіндустрію
У середу, 9 листопада, по закритому чату українських криптанів розійшлася новина про те, що Мінцифра разом із біржею Binance може запустити оплату держпослуг криптою в додатку «Дія». «В межах цифровізації країни також працюємо разом над формуванням концепції інтеграції блокчейну в державний сектор», – цитує профільне видання ForkLog UA генерального менеджера Binance в Україні Кирила Хом’якова.
Цифрове міністерство та Binance – стратегічні партнери, проте такий крок серйозно обурив криптоком’юніті. Основні претензії до біржі – її співпраця з Росією та Іраном, що постачає зброю агресору.
«Шановний пане Президенте, прошу заблокувати будь-які дії щодо інтеграції рішень Binance у «Дія», – йдеться в тексті петиції до Володимира Зеленського, яку створив CEO компанії Trustee Plus Вадим Груша. У тексті (є у Forbes) він зазначає, що Binance входить до асоціації російських банків та «щодня обслуговує росіян на сотні мільйонів доларів». Якщо Binance не почне виконувати міжнародні санкції та не зупинить роботу на території держави-агресора, автор пропонує блокувати роботу компанії в Україні.
Поки петиція на модерації, криптонеобанк Trustee Plus – продукт Trustee Global Груші – закрив торги токеном Binance BNB.. Для бізнесу це означатиме втрату 6% доходу, каже CEO. Відмова від рубля на початку повномасштабного російського вторгнення, за його словами, коштувала значно дорожче – 60% виторгу.
Аналогічно вчинив засновник однієї з найстаріших українських бірж Kuna Михайло Чобанян. Торгівля та ввід BNB на платформу заблоковані з 9 листопада – кошти можна лише вивести.
WhiteBIT – більший гравець із сукупним обсягом торгів у $1,2 млрд – приєднується до бойкоту поступово. З 10 листопада біржа закрила доступ до поповнення, торгівля BNB у всіх парах має бути закрита з наступного дня, йдеться в офіційному повідомленні WhiteBIT. На зняття коштів користувачі мають тиждень – до 17 листопада.
«Вони хочуть залізти в самий центр цифрової держави», – обурюється Чобанян. Співпраця України із біржею вихідців із Китаю може загрожувати національній безпеці, вважає він. Які аргументи?
На чому базуються претензії до Binance
Із 2018 року, попри санкції США та відключення Ірану від глобальної фінансової системи, Binance обробила іранських транзакцій на $8 млрд, стверджує Reuters із посиланням на дані Chainalysis. Майже вся сума перетікала між біржею та найбільшим іранським гравцем Nobitex, що прямо публікує інструкції з обходу санкцій.
Ці дані з’явилися на фоні розслідування Мінюсту США проти Binance. Напередодні, у липні 2022-го, Reuters опублікувало інше розслідування зі свідченнями, що найбільша криптобіржа світу продовжує обслуговувати криптотрейдерів у Ірані. Офіційно Binance заборонила громадянам Ірану відкривати або підтримувати облікові записи на біржі.
Також українська криптоспільнота нарікає, що Binance не вийшла з російського ринку. У квітні 2022-го біржа на виконання пʼятого пакету європейських санкцій обмежила доступ до своїх сервісів росіянам, що мають активи загальною вартістю понад €10 000. Вони могли лише вивести кошти.
Заморожувати всіх російських користувачів Binance і не планувала. «Ми не вважаємо правильним, щоб компанії або платформи в односторонньому порядку вирішували заморозити активи користувачів. Є нормальні російські громадяни в Лондоні, Нью-Йорку», – заявляв у квітні CEO Binance Чанпен Чжао, також відомий під ніком CZ.
На криптовалюти припадає менш як 0,3% світового капіталу, тому ефективніше зосередитися на банках, нафті/газі, йдеться в квітневій заяві Чжао. Користування росіян криптою, на його думку, навпаки послаблює рубль.
На початку жовтня ЄС прийняв восьмий, жорсткіший пакет санкцій. Ним забороняється надавати послуги криптогаманців, облікових записів або послуг зберігання криптоактивів, незалежно від суми активів.
Наразі на Binance доступно 18 торгових рублевих пар та шлюзи вводу-виводу. «Відкриті шлюзи RUB – це робота з країною-терористом та можливість легко обходити санкції, увесь криптобізнес це добре знає», – каже Груша.
Який ефект бойкоту Binance
Криптогігант з китайським корінням – головний ньюзмейкер цього тижня на світовій арені. Binance неочікувано заявила, що купує одного з найсильниіших американських конкурентів – засновану Семом Бенкманом-Фрідом біржу FTX. Але швидко передумала «рятувати» бізнес, що загруз у кризі ліквідності. Наслідок – статки засновника FTX за день обвалилися на рекордних 94%, до близько $1 млрд, за оцінкою Bloomberg.
Криптоіндустрія відгукнулася на це крутим піке. 10 листопада ціна Bitcoin ненадовго впала до $15 780, за даними CoinMerketCap, й потягнула за собою інші монети. Капіталізація ринку криптовалют зменшилася до $897,7 млрд.
Український офіс Binance пообіцяв Forbes надати розлогу позицію щодо ситуації, однак на момент публікації ми її не отримали. Компанія надіслала свою позицію 12 листопада. Forbes публікує її нижче без змін.
Бойкот одного з найсильніших світових гравців – скоріше вияв політичної позиції, ніж спроба тиску на бізнес, вважає CEO криптопроцесингового сервісу CrossPay Дмитро Малюков. «На мою думку, Binance цього не відчує на загальному обороті», – каже він.
Чобанян політичного підтексту не приховує і закликає біржу обрати сторону. «Binance має визначитися, чи вона працює в Росії й Ірані чи працює в Україні», – каже він. Загальний обсяг торгів BNB Kuna не розкриває.
За останні 24 години до блокування в гривневій парі до монети Binance біржа наторгувала на $12 203, або 0,59% від загального об’єму у $2 млн, за даними CoinMarketCap. Для порівняння, об’єм торгів у парі BNB/USD на WhiteBIT – $2,9 млн, BNB/BTC – майже $850 000, або 0,35% від загального об’єму.
Спільнота однозначно проти співпраці з країною-агресором, каже співзасновник та операційний директор Web3-стартапу Weld Money Олексій Бобок. «Масовість бойкоту залежить від того, чи підтримають цю ініціативу великі міжнародні гравці», – додає він.
Ще одна сторона – Мінцифра – поки що зберігає мовчання. Один із найбільших проєктів Binance та цифрового міністерства – навчальна програма для світчерів IT Generation. Вклад біржі – $1 млн на ґранти, що покривають навчання учасників першого етапу програми. З кінця вересня нові користувачі можуть проходити верифікацію на Binance із цифровими документами в «Дії». «Ми наразі готуємо офіційну позицію, з якою вийдемо в понеділок (14 листопада. – Ред.), – відповіли на запит Forbes у пресслужбі Мінцифри.
У тексті уточнено формулювання, що Binance не є китайською компанією. Біржа не має юридичних осіб в Китаї й визнана там злочинною організацією.
Позиція Binance (додано після публікації)
Стосовно Росії:
Найвищим пріоритетом Binance є захист наших користувачів і дотримання міжнародних фінансових санкцій. Binance має спеціальну глобальну команду з питань комплаєнсу до складу якої входять всесвітньо відомі експерти з питань санкцій. Binance залишається однією з небагатьох світових бірж, що запровадила глобальні санкції, а також займається розглядом 8го пакету санкцій ЄС. Наші підрозділи в Європейському Союзі застосовують останні санкції ЄС і не надають послуги пов’язані з криптовалютою підсанкційним фізичним або юридичним особам. Наша команда з розслідувань співпрацює з українськими правоохоронними органами, щоб відстежувати та блокувати незаконну діяльність проти України. Binance також посилює контроль за блокуванням IP-адрес та застосуванням геозонування, щоб охопити всі непідконтрольні уряду України території в Донецькій, Луганській, Запорізькій і Херсонській областях та Кримському півострові. Binance не має офісів або юридичних осіб у Росії.
Стосовно Ірану:
Ми вважаємо, що це безсумнівно проблема всієї індустрії і найкраще її пояснила в своєму блозі провідна компанія з блокчейн аналітики Elliptic:
«Не дивлячись на те, що криптовалюта є повністю прозорою, визначення транзакцій залучених до такої складної правової та нормативної сфери, як санкції, є неймовірно складним завданням. Люди схильні робити висновки та висувати різкі звинувачення в недотриманні санкцій беззастережно, без розуміння повної картини всіх подій. Це особливо шкідливо, в разі коли ці звинувачення висуваються на адресу постачальника послуг з віртуальних активів, такого як Binance, що дотримується нормативних вимог, має якісно розроблені програми відповідності та прагне вирішити зазначені проблеми. Висуваючи звинувачення вирвані з контексту, вони тільки відволікають увагу від зловмисників і їх співучасників, які, можливо, залишаються поза увагою. Нещодавні звіти Reuters про одного з найбільших гравців галузі є прикладом цієї проблеми».
Не дивлячись на те, що Binance.com не є американською компанією, ми активно блокуємо користувачів із регіонів, які потрапили під санкції, вимагаючи від усіх наших клієнтів повного проходження процедури KYC.
Громадянам Ірану та іранським організаціям заборонено відкривати акаунт, або вести торгову активність. Ми постійно оновлюємо процеси та технології, коли дізнаємося про нові та потенційні ризики. Сукупність вжитих заходів, включаючи моніторинг транзакцій у режимі реального часу в координації із зовнішніми вендорами, у період з червня 2021 року по листопад 2022 року експоненціально зменшили вплив Binance на пов’язані з Іраном організації.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.