Фото: Артем Галкін /Артем Галкін
Категорія
Партнерський матеріал
Дата

«Зростають шанси появи «єдинорога», який не просто має українське коріння, а й базується в Україні»

4 хв читання

Фото: Артем Галкін Фото Артем Галкін

Степан Черновецький, президент Chernovetskyi Investment Group (CIG), розповідає, як втримати талановиту молодь в Україні й ростити «єдинорогів» тут.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Історія CIG: від появи до сьогодні

Після продажу Правекс-Банку в 2008 році значна частина топменеджерів пішла звідти разом зі мною. Ми вже мали певну експертизу в нерухомості, тому, коли постав вибір, куди інвестувати, обрали цей напрям як найбільш знайомий і зрозумілий. 

З IT-сектором все було навпаки: ризики там відчутно більші, а досвіду в цій сфері у нас на той момент не було. Але в IT є те, що я ціную понад усе, – масштабність: можливість почати бізнес в одній країні і зростати дуже швидко, працювати без кордонів. Тому вирішили, що фонд інвестуватиме в технологічні проєкти як венчурний інвестор з долею до 20% і паралельно розвивати власні проєкти як основний інвестор. Так у 2012 році з'явився Chernovetskyi Investment Group (CIG).

Артем Галкін

Степан Черновецький, президент Chernovetskyi Investment Group. Фото: Артем Галкін Фото Артем Галкін

Ми не стали вигадувати велосипед, натомість вивчали й запозичували передовий досвід, аналізували етапи розвитку різних ринків, порівнювали їх між собою та відносно українських реалій. Спершу відправили команду у «світове турне»: США (насамперед у Кремнієву долину), Китай, Індію та Південно-Східну Азію для участі у найкрупніших форумах і конференціях. Так ми вчилися, поступово накопичували досвід і розширювали свій нетворк.

CIG сьогодні – це наша власна експертиза, впізнаваність і ділові контакти, інвестиційний потенціал US $100 млн, тисячі заявок і понад 30 реалізованих проєктів. 

CIG сьогодні:

  • US $100 млн інвестиційний потенціал
  • понад 30 реалізованих проєктів
  • >1000 заявок щорічно

Інвестиційний портфель і критерії відбору

Ми інвестуємо у проєкти, які вже довели свою життєздатність. Необов'язково з великим оборотом або прибутковим, але перспективним. У відборі передусім оцінюємо бізнес-модель, масштабованість, вмотивованість і компетентність команди: ми інвестуємо cash-in і маємо бути впевнені, що люди зацікавлені не просто продати, а розвивати проєкт далі.

Ми готові ділитися своєю експертизою запуску та розвитку бізнес-проектів, але тотальний контроль – не наш підхід. Фонд будує відносини із засновниками проєктів на партнерських і часто довірчих засадах.

Нас цікавить багато напрямів, але найбільш цікавими є онлайн-продажі. Особливої уваги заслуговує e-grocery. Пандемія та супутні карантинні обмеження мали неочікуваний ефект: ми думали, що ринок обмежує зростання сектора, а виявилось, що обмежена пропозиція не давала йому розвиватися. У нас є проєкт в цьому секторі – сервіс Zakaz.ua, в якому ми з часом стали мажоритарними інвесторами. За 2020 рік Zakaz.ua виріс майже у 2,5 раза і за інвестиціями, і за розміром. А соціальне значення цього проєкту, як і інших подібних сервісів, у даних умовах просто важко переоцінити.

Разом з тим e-grocery залишається складним сегментом. Його специфіка така, що вимагає ресурсів для створення та підтримання необхідної фізичної інфраструктури: умовних доріг і каналів, якими товари та послуги доставлятимуться до споживачів. Але для нас це важливо і ми цим займаємося.

Інший наш проєкт у сегменті онлайн-продажів – Boodmo.com в Індії, який займається продажем автозапчастин для автомобілів. Більшість працівників місцеві, але менеджмент український. За минулий рік він також зріс більше ніж удвічі.

Крім того, у нашому портфелі – виробник агропромислових дронів Kray Technologies, який переміг в українському відборі міжнародного конкурсу Startup World Cup і тепер представлятиме Україну в фіналі, Softcube, інтерактивна платформа для дітей KIDO’Z.

Майбутнє українського IT та філософія IT-патріотизму

Ринок України трансформується від аутсорсу в бік повноцінних продуктових стартапів, а обмеження пандемії лише збільшують запит на нові продукти та технології. Окрім глобального тренду цьому сприяли й внутрішні фактори. По-перше, наші спеціалісти наростили свою експертизу та накопичили певні фінансові ресурси. По-друге, власне український капітал став набагато досвідченішим та активним у інвестиціях в такі проєкти.    

Багато компаній хочуть розвиватися у США, часто цього вимагають самі інвестори: корпоративна та фінансова інфраструктура там більш розвинені, є багато можливостей для екзиту. Разом із тим ми бачимо дедалі більше українських стартапів, які залучають іноземні інвестиції й ведуть свій бізнес по всьому світові, але базуються тут. Відповідно, зростають шанси появи «єдинорога», який не просто має українське коріння, а й веде тут свою операційну діяльність.

Зростають шанси появи «єдинорогу», який не просто має українське коріння, а й базується в Україні.

Зараз у наших проєктах задіяно понад 2000 співробітників, 1700 з яких – в Україні. Менеджмент і співробітники наших проєктів отримують до 30% в них. Для нас важливо, щоб талановиті українські спеціалісти залишалися тут, а не їхали за кордон. Створити сприятливе середовище для їхньої роботи й розвитку в Україні – ось у чому ми бачимо свою місію. Я називаю це IT-патріотизмом.

На цю ідею працює наша стипендіальна програма CIG R&D Lab, яка стартувала 2017 року. Її суть у тому, що ми обираємо талановитих студентів IT-спеціальностей і допомагаємо перетворювати свої ідеї на бізнес і коштами, і експертизою. 

Сума гранту залежить від бізнес-плану конкретного проєкту. Перемагає той, хто показав найбільший прогрес у розвитку продукту. Понад те, команди можуть подаватися з одним і тим самим проєктом на наступні сезони, ми розуміємо, як складно розвивати стартапи. При цьому фонд не претендує на долю, а вимагає лише одного: розвивайте проєкт відповідно до ваших планів, на здавайтеся, ми підкажемо, якщо треба. Наша вигода лише в тому, що ринок змінюватиметься, і венчурний капітал загалом матиме більше можливостей для інвестування.

Ринок змінюватиметься, і венчурний капітал загалом матиме більше можливостей для інвестування.

Ми почали з Одеського національного політехнічного університету: в першому сезоні відібрали чотири команди з 11 учасників. Зараз CIG R&D LAB охоплює три виші: до програми приєдналися Харківський політехнічний інститут і Львівська політехніка. У четвертому сезоні у нас вже 15 команд з 55 учасників. І ми плануємо розширюватися далі. Ідей безліч, у той час як людей, готових їх втілювати, – одиниці. Але що більше вибірка, то більше шансів створити щось вартісне.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні