За липень Україна через пожежі втратила найбільше зернових – 317 000 т. Це катастрофічні втрати. Найбільше постраждали Донецька, Миколаївська та Херсонська області
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Фермери та місцева влада у прифронтових областях на власні очі бачать втрати врожаю, коли горять поля від ракетних обстрілів, артилерії, розриву мін або пошкодження землі військовою технікою.
Зібрати такі дані по всій Україні – нетривіальне завдання. Далеко не всюди у місцевої влади є можливість оцінити загальну площу втрачених сільськогосподарських земель.
Українські науковці вже кілька років аналізують дані про землекористування за допомогою супутникових знімків та машинного навчання. Поєднання технологій дає змогу подивитися на знімки з космосу та розпізнати, що саме вирощується на тій чи іншій території.
Про що свідчать останні дані проєкту? В липні 2022 року майже вся прифронтова зона на півдні України горіла, передусім, поля із зерном. Загалом близько 70 000 га зернових (пшениці та ячменю) було знищено за місяць. Липень став першим місяцем настільки масштабних пожеж. На відміну від попередніх місяців війни, саме в липні вже визрілий врожай займався неймовірно швидко від потрапляння уламків ракет або обстрілів артилерії.
У минулі роки влітку також виникали пожежі на полях. Але вони відбувалися по всій території України і переважно були пов’язані з підпалами стерні (рештків рослинності після збору врожаю) самими фермерами. Цього року всі пожежі сконцентровані виключно вздовж лінії фронту і навряд чи пов’язані з підпалом стерні.
Згорілі 70 000 га полів – це багато чи ні
Враховуючи, що середній урожай пшениці у 2021 році становив 45,3 ц/га, а пожежі виникли саме в період збору урожаю зернових культур, то можливі збитки для агровиробників становлять приблизно 317 000 т зерна.
Але це багато чи мало: 70 000 га засіяних полів та 317 000 т зерна?
70 000 га – це приблизна площа Обухівського району Київської області. 317 000 т зерна – це близько 10% врожаю пшениці і ячменю, зібраних у 2021 році в Запорізькій або Херсонській областях. Насправді це катастрофічні втрати, особливо враховуючи вплив вогню на екосистеми.
Які ще області постраждали від пожеж? Як видно на малюнку вище, усі, що знаходяться вздовж лінії фронту. Найбільших втрат зернових зазнали Донецька (25 283 га), Миколаївська (14 556 га) та Херсонська (10 843 га) області.
В липні горіли й пасовища та ліси: 16,7 тис. га луків і пасовищ (найсильніше постраждала Донецька область – 9258 га) та 1,1 тис. га лісів (Луганська область – 287 га).
Востаннє настільки масштабно в Луганській області горіли ліси в 2020 році. Через вирубку лісів та пожежі у тій частині Смарагдової долини, що знаходиться на непідконтрольній Україні території, ліс майже повністю знищений, тоді як на підконтрольній території він був збережений.
Напередодні війни науковці з КПІ, Інституту космічних досліджень та двох університетів Німеччини обʼєдналися під дахом Німецько-українського центру з розвитку ключових компетенцій у сфері штучного інтелекту.
Зараз команда спільно з партнерами з проєкту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні», що впроваджується Світовим банком за кошти Євросоюзу, а також за участі Об’єднаного дослідницького центру Європейської комісії (JRC EC) займається дослідженням втрат українського врожаю під прямим та непрямим впливом війни. Найближчим часом результати цієї праці будуть опубліковані.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.