Після розблокування морських портів Україна може експортувати 70 млн т врожаю. Скільки на цьому заробить бізнес
За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!
Вранці 5 серпня з портів Одеса та Чорноморськ вийшов перший караван з українським продовольством, повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков. Таким чином, Україна поновила експорт зерна вже з двох морських портів. На борту трьох балкерів Navi Star, Rojen та Polarnet знаходиться 57 000 т української кукурудзи.
22 липня Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів. Уже 1 серпня вперше від початку повномасштабної війни вийшло судно з порту Одеси з українським продовольством.
Чи могло зіпсуватися заблоковане українське зерно
Зерно, яке знаходилося в трюмах суден, заблокованих в українських портах, не повинно було згнити. Зараз у портах Одеси стоять у черзі на відправлення близько восьми суден із зерном, говорить анонімне джерело Forbes на аграрному ринку, знайоме із ситуацією з відправкою українського зерна на експорт. Їхня продукція здебільшого була профумігована ще до початку війни, коли судна вже готувалися до відправки, розповідає співрозмовник. Тому нічого страшного з зерном не мало статися за цей час, продовжує він. Досвід мореплавання показує, що профуміговане зерно не псується, якщо воно два місяці йде з одного порту до іншого, пояснює джерело.
Зараз ніхто не скаже, в якому стані зерно, яке знаходилося в заблокованих суднах декілька місяців, каже менеджер із розвитку брокерської компанії Maxigrain Олена Нероба. Але якщо воно було профуміговано і було відповідної якості, то з ним нічого страшного не повинно трапитися, підтверджує вона. Точна інформація буде відома після того, як зерно прийде до іноземних портів, додала Олена Нероба.
Скільки Україна може експортувати агропродукції
Розблокування одеських портів дасть змогу Україні щомісячно експортувати приблизно 4 млн т зернових і олійних, підрахував генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Роман Сластьон. Разом з експортом через дунайські порти та сухопутні західні кордони Україна зможе щомісячно відправляти 6,6 млн т агропродукції, каже він.
Цього достатньо для того, щоб Україна змогла вивезти за кордон експортні залишки минулорічного врожаю 15–18 млн т і зерно, яке буде зібрано в 2022 році та продано на зовнішні ринки. В 2022 році Україна має отримати 70 млн т нового врожаю, прогнозують в УКАБ. На внутрішні потреби Україні потрібно приблизно 15–20 млн т зерна, кажуть там. Таким чином, експортний потенціал України складає 70 млн т зернових і олійних. «Якщо ми будемо щомісячно вивозити по 6 млн т, то за 12 місяців маємо впоратися з продажами», – вважає Сластьон з УКАБ.
Та ці прогнози можуть не збутися, якщо іноземні судновласники не забажають йти до українських портів вивозити зерно, вважає Роман Сластьон. «Поки що кількість бажаючих невелика. Сподіваємося, що збільшиться, бо є попередні домовленості про нові судна, які мають прийти за врожаєм», – каже він.
Зараз до українських портів йдуть щонайменше три судна – два зі сторони Туреччини і одне з Грузії, каже Олена Нероба. Вони мають забрати приблизно 50 000 т зерна, додала вона.
«Хоча зерновий коридор уже запрацював на вихід, нашою метою є повноцінна робота портів в обидва напрямки. Ми отримуємо заявки судновласників, які готові заходити в наші порти під завантаження, і перший захід очікується вже завтра», – заявив Олександр Кубраков 5 серпня. Мета – обробляти в портах понад 100 суден на місяць, повідомив міністр.
Скільки Україна може заробити на розблокованому агроекспорті
Якщо спиратися на поточні світові ціни на зернові та олійні, за 70 млн т врожаю українські аграрії отримають приблизно $15 млрд, підрахував Роман Сластьон. Загалом український бізнес, включаючи аграріїв і перевізників, отримає до $20 млрд, вважає він. «Це та сума валютної виручки, яку Україна отримає на свої рахунки», – каже Сластьон.
Якщо Україна не вийде хоча б на 1 млн т щомісячного експорту зерна, аграрії можуть різко скоротити посівні площі озимини під врожай 2023 року, прогнозує керівник УКАБ. З минулорічної площі в 6,5 млн га, які були засіяні озиминою, на підконтрольній Україні території залишилося 4,7 млн га, розповідає він.
«Якщо аграрії не зможуть продати врожай на експорт, вони можуть залишитися без грошей для посівної кампанії», – каже Роман Сластьон. У такому випадку площа під озимину може скоротитися приблизно до 3 млн га, це вдвічі менше, ніж засіяли під врожай 2022 року, каже він.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.