Категорія
Картина дня
Дата

Чи можна було уникнути вторгнення Росії в Україну? Моя відповідь «Ні». Лекція Майкла Мак-Фола, експосла США в Росії

Розчаруванням Путіна було те, що після всіх його спроб Україна не підкорилася його впливу, українська демократія все ще працює, економіка не впала, розповідає професор Майкл А. Мак-Фол, експосол США в Росії (2012–2014)

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Повне відео інтерв’ю, що відбулося за підтримки Київської школи економіки (KSE) в рамках проєкту #GlobalMinds4Ukraine дивіться тут.

Він очікував, що вторгнення в 2014 році буде достатньо руйнівним, щоб посіяти нестабільність і сумніви серед населення та керівництва щодо майбутнього України. І давайте будемо чесними, деякий час так і було. Це моє сприйняття.

Путін досягав певних цілей, але Революція Гідності не провалилася і врешті виявилася успішною для України. Вона сприяла консолідації демократії в європейській країні Україна. І саме це зараз намагається знищити Путін.

Він завжди знав, що Україна не є загрозою для Росії у військовому плані. Але загроза України для Росії – це українська демократія. Це те, чим він був невдоволений. Він намагається підірвати українську демократію не з 2014 року, а ще з 2004.

Те, що зараз відбувається, є планом Путіна. Проте, все йде не так швидко, як він хотів.

Я прослухав усю промову перед його вторгненням. До речі, я викладаю в Стенфорді і слухаю аргументи своїх студентів. І якщо вам потрібно 58 хвилин, щоб пояснити свою аргументацію, це означає, що у вас немає аргументації. І йому було важко пояснити російському народу, чому він вторгається в Україну.

Це не була промова сильного, впевненого президента. Мій російський друг, який раніше працював в уряді і добре знає Путіна, сказав мені: «Очевидно, що це його власна промова». Спічрайтери цього не писали. 

У цій промові він говорив про дві речі – знищення українських військових і денацифікацію. А денацифікація – це іншими словами зміна режиму. Це те, що він має на думці і хоче зробити. 

В США було багато дискусій. По-перше, багато людей, на мою думку, були неймовірно наївні, кажучи, що він ніколи не вторгнеться. Інша група людей казала: «Він просто візьме дві народні республіки, анексує їх і так далі».

Я думаю, що його план – знищити українських військових. Звичайно, це не означає, що він зможе. А потім він планує встановити новий режим і нову владу в Києві, за цим планом Зеленського не буде або його вб’ють.

Але у нього немає Червоної армії, щоб окупувати Україну. Я не думаю, що він має можливості та ресурси для досягнення своєї мети, і багато росіян погоджуються зі мною. І навіть якщо він таки досягне тимчасової окупації Києва та інших міст, то мені зрозуміло, що українці ніколи не підкоряться російському режиму.

Я хочу сказати особисто, що вважаю це неймовірно помилковим планом. Як ви всі знаєте, Україна – велика країна з населенням близько 40 млн людей. Він не має достатніх військових ресурсів.

Чечня 1999, Грузія 2008, Україна 2014-2015. З його точки зору, він виграв усі ці війни. Це надихнуло Путіна повірити, що він може виграти п’яту війну. Ця війна є набагато серйознішим викликом, ніж інші. Але це трапляється з лідерами, які надто довго знаходяться при владі, мають певні перемоги, починають вірити власній пропаганді та надто багаті. Це історія Брежнєва.

#GlobalMinds4Ukraine – проєкт KSE з культурної дипломатії. В рамках проєкту найвпливовіші інтелектуали світу виступають з лекціями на підтримку України.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні