Категорія
Картина дня
Дата

Чи можна було уникнути вторгнення Росії в Україну? Моя відповідь «Ні». Лекція Майкла Мак-Фола, експосла США в Росії

Розчаруванням Путіна було те, що після всіх його спроб Україна не підкорилася його впливу, українська демократія все ще працює, економіка не впала, розповідає професор Майкл А. Мак-Фол, експосол США в Росії (2012–2014)

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Повне відео інтерв’ю, що відбулося за підтримки Київської школи економіки (KSE) в рамках проєкту #GlobalMinds4Ukraine дивіться тут.

Він очікував, що вторгнення в 2014 році буде достатньо руйнівним, щоб посіяти нестабільність і сумніви серед населення та керівництва щодо майбутнього України. І давайте будемо чесними, деякий час так і було. Це моє сприйняття.

Путін досягав певних цілей, але Революція Гідності не провалилася і врешті виявилася успішною для України. Вона сприяла консолідації демократії в європейській країні Україна. І саме це зараз намагається знищити Путін.

Він завжди знав, що Україна не є загрозою для Росії у військовому плані. Але загроза України для Росії – це українська демократія. Це те, чим він був невдоволений. Він намагається підірвати українську демократію не з 2014 року, а ще з 2004.

Те, що зараз відбувається, є планом Путіна. Проте, все йде не так швидко, як він хотів.

Я прослухав усю промову перед його вторгненням. До речі, я викладаю в Стенфорді і слухаю аргументи своїх студентів. І якщо вам потрібно 58 хвилин, щоб пояснити свою аргументацію, це означає, що у вас немає аргументації. І йому було важко пояснити російському народу, чому він вторгається в Україну.

Це не була промова сильного, впевненого президента. Мій російський друг, який раніше працював в уряді і добре знає Путіна, сказав мені: «Очевидно, що це його власна промова». Спічрайтери цього не писали. 

У цій промові він говорив про дві речі – знищення українських військових і денацифікацію. А денацифікація – це іншими словами зміна режиму. Це те, що він має на думці і хоче зробити. 

В США було багато дискусій. По-перше, багато людей, на мою думку, були неймовірно наївні, кажучи, що він ніколи не вторгнеться. Інша група людей казала: «Він просто візьме дві народні республіки, анексує їх і так далі».

Я думаю, що його план – знищити українських військових. Звичайно, це не означає, що він зможе. А потім він планує встановити новий режим і нову владу в Києві, за цим планом Зеленського не буде або його вб’ють.

Але у нього немає Червоної армії, щоб окупувати Україну. Я не думаю, що він має можливості та ресурси для досягнення своєї мети, і багато росіян погоджуються зі мною. І навіть якщо він таки досягне тимчасової окупації Києва та інших міст, то мені зрозуміло, що українці ніколи не підкоряться російському режиму.

Я хочу сказати особисто, що вважаю це неймовірно помилковим планом. Як ви всі знаєте, Україна – велика країна з населенням близько 40 млн людей. Він не має достатніх військових ресурсів.

Чечня 1999, Грузія 2008, Україна 2014-2015. З його точки зору, він виграв усі ці війни. Це надихнуло Путіна повірити, що він може виграти п’яту війну. Ця війна є набагато серйознішим викликом, ніж інші. Але це трапляється з лідерами, які надто довго знаходяться при владі, мають певні перемоги, починають вірити власній пропаганді та надто багаті. Це історія Брежнєва.

#GlobalMinds4Ukraine – проєкт KSE з культурної дипломатії. В рамках проєкту найвпливовіші інтелектуали світу виступають з лекціями на підтримку України.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні