Запорізька АЕС /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

Довгий шлях на Запорізьку АЕС. Чи зможе місія МАГАТЕ запобігти радіаційній катастрофі, спровокованій Росією

4 хв читання

Запорізька АЕС Фото Getty Images

Місія Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) прибула на Запорізьку АЕС. Що 14 експертів агентства робитимуть на станції та як вони можуть допомогти Україні.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

У середу, 1 вересня, місія МАГАТЕ на чолі з генеральним директором агентства Рафаелем Гроссі та ще 13 експертами прибула на окуповану Запорізьку АЕС в Енергодарі, попри спроби росіян завадити цьому.

Місія складається з представників переважно нейтральних країн: немає громадян США, Росії, Великої Британії. Проте є представники Польщі, Литви, Франції та Італії, пише The New York Times.  

Завдання – перевірити стан енергоблоків і персоналу станції, а також встановити, чи відповідає кількість ядерних матеріалів на станції тій, що була до окупації, каже колишній голова Державної інспекції ядерного регулювання Григорій Плачков. 

Обстріли окупованої Росією електростанції викликають побоювання ядерної катастрофи, пише Routers. «Місія спрямована на запобігання ядерній аварії», – цитує видання Гроссі.

Російські військові захопили Запорізьку АЕС 4 березня. Перед цим станцію вперше обстріляли, постраждав центр підготовки персоналу. Після цього на станції були п’ять місяців відносної тиші, хоча працівникам АЕС доводилось працювати під прицілом автоматів, в умовах сильного психологічного тиску та залякувань

Getty Images

Рафаель Маріано Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ в Запоріжжі перед оглядом Запорізької АЕС, 1 вересня 2022 року Фото Getty Images

З початку серпня окупанти посилили обстріли станції. Кілька прикладів.

  • 5 серпня через обстріли станція зупинила один з трьох енергоблооків.
  • 6 серпня росіяни влучили поруч із пристанційним сховищем відпрацьованого ядерного палива.
  • 25 серпня ЗАЕС вперше в історії відключилась від української енергосистеми, а енергоблоки аварійно зупинились внаслідок пошкодження лінії електропередачі через обстріли.
  • 1 вересня станція аварійно зупинила один з двох працюючих енергоблоків через мінометний обстріл з боку РФ. 

«Відключення енергоблоків унаслідок обстрілів дуже небезпечні, – каже Плачков. – Поки що рятують дизель- генератори, але ніхто не знає, наскільки вистачить їхнього ресурсу». Працівники працюють у постійному стресі, що збільшує ймовірність помилки.

Причина обстрілів, за інформацією «Енергоатома», повʼязана зі спробами РФ відʼєднати ЗАЕС від української енергосистеми та підключити до російської. На початку серпня «Росатом» передав співробітникам Запорізької АЕС детальну програму перепідключення станції, каже президент «Енергоатома» Петро Котін. Росія звинувачує в обстрілах Україну. 

Росіяни періодично обстрілюють міста Нікополь і Марганець, які знаходяться на протилежному від Запорізької АЕС березі Дніпра, а потім б’ють по Енергодару. «Вони імітують, що Енергодар обстрілюють українські військові, та виправдовують присутність своїх військових на атомній електростанції», – каже мер Енергодара Дмитро Орлов в інтерв’ю LIGA.net.

Getty Images

Рятувальник МНС України на навчаннях щодо можливого ядерного інциденту на Запорізькій атомній електростанції, 17 серпня 2022року Фото Getty Images

Чому місія приїхала тільки зараз 

«Росія поставила Україну та всіх європейців за крок від радіаційної катастрофи, – заявив 25 серпня Володимир Зеленський. – МАГАТЕ й інші міжнародні організації повинні діяти значно швидше, ніж зараз».

До серпня цього року українська влада була проти візиту МАГАТЕ на станцію. Офіційне пояснення: неможливо провести безпечну місію в зоні бойових дій. Крім того, Україна надає МАГАТЕ всю необхідну інформацію щодо роботи станції. 

«Тому пропозиція щодо проведення місії є неприйнятною для України до моменту деокупації Запорізької АЕС і міста Енергодар», – йдеться у повідомлені Державної інспекції ядерного регулювання від 26 травня.

Ще одна причина – українська влада не довіряє МАГАТЕ, членом якого є Росія та яка має в керівництві росіян. «Росіяни підштовхували їх приїхати, – каже міністр енергетики Герман Галущенко в інтерв’ю Politico. «Хочуть, щоб МАГАТЕ заявило: «все добре, ядерний матеріал у порядку, радіація в порядку, росіяни – прекрасні хлопці», – додав він.

Позиція української влади змінилась у серпні, коли Росія почала регулярно обстрілювати станцію. «Останньою краплею стала повна зупинка станції та загроза повторення Фукусіми», – каже Плачков. 

Скільки триватиме місія та чого очікувати

Російські чиновники припустили, що місія триватиме всього один день, щоб оглянути АЕС, тоді як самі фахівці розраховували, що матимуть більше часу. Співробітники МАГАТЕ залишаться на Запорізькій АЕС до 3 вересня, повідомив Гроссі, перебуваючи на станції, пише BBC.

Одного дня для перевірки недостатньо, – каже Плачков. За цей час неможливо встановити безпечність усіх шести атомних енергоблоків, перевірити свіже та відпрацьоване паливо. Щоб перевірити ЗАЕС, треба мінімум пʼять діб, каже він. 

Найкращий варіант, за його словами, щоб хоча б три представники МАГАТЕ перебували на станції до її деокупації. Це може зупинити її обстріли та знизити ризик аварії.

Агенство не виключає такої можливості. «Якщо зможемо, зробимо на станції постійне представництво», – каже Гроссі.

Якщо місія виявить порушення, то задокументує їх і направить звіт в ООН, каже Плачков. Цей документ може стати підставою для нових санкцій проти РФ, впевнений він. 

Наприклад, будуть введені санкції проти «Ростатома». Ще один варіант, за словами Плачкова, – Росію можуть виключити з МАГАТЕ. Але МАГАТЕ не може змусити росіян покинути станцію. 

Чим важлива ЗАЕС

(натисніть "читати більше")

Потужність Запорізької АЕС – понад 6 ГВт. Це найбільша атомна електростанція в Європі та дев’ята за потужністю в світі. До війни вона забезпечувала виробництво майже чверті електроенергії в країні. У 2021 році електростанції України виробили 156,6 млрд кВт-год, ЗАЕС – 35,5 млрд кВт-год.

Російські війська окупували ЗАЕС на початку березня, завівши туди близько 500 солдатів, танки та важке озброєння, зокрема вибухівку. Також на станції присутній персонал «Росатома».

На почтаку серпня Росія почала підключення Запорізької АЕС до російської енергосистеми та відключення її від української. До цього росіяни відновили лінії електропередачі від ЗАЕС до кримських електростанцій. Обстріли станції і пошкодження лінії, які з’єднують її з українською енергосистемою, – це частина російського плану з перепідключення станції, каже президент «Енергоатома» Петро Котін.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні