Starlink прибув у Львів. /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

Мобільні оператори за декілька днів відновлюють інтернет в зруйнованих містах. Допомагає Starlink від Ілона Маска. Як це працює

3 хв читання

Starlink прибув у Львів. Фото Shutterstock

Щоб частково повернути електропостачання до понівеченого окупантами Ірпеня знадобиться два тижні, оцінював мер міста Олександр Маркушин. Так само із водою – тимчасовий трубопровід тягтимуть із Києва. Комунікації мобільних операторів теж серйозно постраждали, але зв’язок вже є – його відновлюють за допомогою терміналів супутникового інтернету Starlink. Як це працює та в чому унікальність технології

Що вже відновили та як це працює

На початку квітня мобільний оператор Vodafone відновив голосовий зв’язок та інтернет у Романівці – колишньому селі, а нині мікрорайоні Ірпеня, і частково у самому місті. За тиждень до списку додалися Бородянка та село Плахтянка під Макаровом. Аналогічним чином lifecell оживив дві базові станції у Бучі. Довелося використовувати конвергенцію – поєднувати технології мобільного оператора та супутникового інтернету Starlink. 

Для користувачів нічого не змінилося – потрібен лише звичайний телефон. Завдяки національному роумінгу до мережі може приєднатися абонент будь-якого оператора. Для техніків мобільних операторів – це був виклик.

«Обладнання Starlink використовується для зʼєднання базової станції з комутаційним центром Vodafone», – каже Костянтин Науменко, начальник департаменту планування та розвитку мережі компанії. З початку війни він та всі технічні спеціалісти мобільних операторів працюють у цілодобовому режимі.

Зазвичай, мобільні мережі будують так, щоб трафік до базової станції, сигнал з якої отримують абоненти, міг йти кількома каналами. Якщо один пошкоджується, наприклад, через обрив оптоволокна, використовують резервні. Коли обірвані всі канали, станція не може працювати і зв’язок зникає.

На Київщині потрібно було швидке рішення – після відходу окупантів резервних каналів не залишилось. Замість того щоб відновлювати пошкоджені кабелі, трафік направили через супутниковий зв’язок за допомогою терміналу Starlink.

Starlink військового часу

(натисніть "Читати більше")

Starlink – сузір’я із понад 2000 супутників, що обертаються на низькій орбіті 550 км, та роздають швидкісний інтернет. Для прийому на землі потрібен комплект обладнання – термінал та антена. Із березня 2022-го Ілон Маск вперше підняв ціни на свої послуги. Обладнання тепер коштує $549, користування інтернетом — $110 на місяць.

Для України це обладнання та послуги Starlink – подарунок в боротьбі з Росією. Перші комплекти надійшли в країну на початку березня. Скільки їх наразі – точно невідомо. Тисячі базових станцій використовують десятки тисяч людей, розказував у інтерв’ю голова Мінцифри Михайло Федоров.

За місяць Україна отримала 5000 терміналів у рамках державно приватного-партнерства, відрапортувало Американське агентство з міжнародного розвитку (USAID). За нинішніми комерційними розцінками ця партія вартувала б понад $2,7 млн. Ще 5 000 терміналів зі всієї Європи направити до України збиралася Словенія. У приватному порядку їх також закуповує бізнес, зокрема, IT-компанії, щоб забезпечити резервний канал інтернету або у допомогу армії.

На станції в Романівці вціліло обладнання та конструкція базової станції. Електроживлення йде від дизель-генератора, для безперебійної роботи час від часу його потрібно дозаправляти пальним.

На пошуки та тестування рішення із Starlink пішло два тижні. З представниками SpaceX консультуватись не довелось, каже Науменко. «Хоча на одному з етапів ми вже почали про це думати, але справились самостійно», – продовжує він.

Аварійна технологія для мирного життя

Для України конвергенція – поєднання кількох технологій у нову – рішення воєнного часу. Де є можливість працювати не під обстрілами, оператори лагодять мережу на стаціонарному обладнанні.

Starlink став у нагоді для нагального аварійного відновлення. Також Vodafone розробили пересувний аварійний комплект із терміналом від Ілона Маска. Він працює як пересувна базова станція. У мирному житті їх використовували, щоб локально посилювати мережу, наприклад, під час великих навантажень на концертах й фестивалях.

Shutterstock

Shutterstock

Проте конвергенція може стати у нагоді й після перемоги. У вересні 2021 року японський мобільний оператор KDDI, що працює під брендом au, уклав контракт зі SpaceX. Із 2022-го компанія хоче забезпечити широкосмуговим інтернетом своїх абонентів у віддалених гірських районах та на невеликих островах.

За планом 1200 базових станцій KDDI підключать до супутникового інтернету Starlink. Пересувні станції на автомобілях забезпечать зв’язок під час природних катаклізмів. Тим часом конкурент Маска у супутниковому світі – британська OneWeb – підписав угоду про аналогічне партнерство із американською AT&T. Остання цілить не у приватних абонентів, а у малий й середній бізнес та держструктури.

В Україні конвергенцію зі Starlink теж можна поставити на комерційні рейки. «Тільки поєднуючи віддалені куточки нашої прекрасної країни, а не зони гуманітарних катастроф», – пояснює Науменко.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд