В Україні прийняті два «воєнні» закони зі змінами до податкового законодавства. Як тепер бізнес платитиме податки
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Воєнний стан вимагає швидкої адаптації податкового законодавства до нових реалій. Парламент вже на початку війни прийняв перші, проте точно не останні зміни до системи податків в Україні.
Щоби не загубитися у великій кількості нових податкових законів, важливо памʼятати один з найбільш важливих принципів — всі зміни до податкового законодавства мають бути відображені в Податковому кодексі — тільки тоді вони регулюють сплату податків.
На 18 березня прийняті два «воєнні» закони зі змінами до податкового законодавства.
7 березня 2022 року набрав чинності Закон № 2118-ІХ, який передбачає:
- зупинення перебігу строків, визначених податковим законодавством;
- мораторій на всі види податкових перевірок;
- звільнення від відповідальності за порушення податкового законодавства.
17 березня набрав чинності Закон № 2120–IX, який доповнює і частково уточнює ті зміни, які набрали чинності 7 березня, наприклад:
- дозволяє певні види податкових перевірок;
- пропонує пільги з єдиного податку, плати за землю;
- уточнює особливості застосування податкових пільг для благодійників;
- визначає особливості формування податкового кредиту та реєстрації податкових накладних тощо.
10 найважливіших змін, які впроваджують ці закони
Зупинення перебігу строків, визначених податковим законодавством
На період дії воєнного чи надзвичайного стану зупиняється перебіг строків:
- сплати податкових зобов’язань;
- оскарження податкових повідомлень-рішень;
- розгляду скарг платників податків;
- подання заяви про повернення надміру сплачених податків;
- подання податкової звітності тощо.
Надзвичайний стан був запроваджений Верховною Радою опівночі 24 лютого 2022 року. Воєнний стан був запроваджений вже з п’ятої ранку 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, згодом він був продовжений до 26 квітня.
Мораторій на проведення перевірок
На період воєнного стану податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті зупиняються. Проте це правило не стосується таких перевірок:
- камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків, до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування;
- фактичних перевірок.
У разі виявлення порушень за результатами цих перевірок до платника податків застосовується відповідальність, незважаючи на мораторій на застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Пільги для платників єдиного податку
З 1 квітня 2022 року до кінця воєнного стану ФОП, платники єдиного податку 1-ї та 2-ї групи, мають право не сплачувати єдиний податок. Декларація за цей період не підлягає заповненню.
Зміни вносяться також і для платників єдиного податку 3-ї групи:
- ставка єдиного податку на період воєнного стану становитиме 2%;
- платники 3-ої групи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг на території України.
Нові можливості для платників єдиного податку 3-ої групи
З 1 квітня 2022 року платниками єдиного податку 3-ї групи можуть бути ФОП-и та юридичні особи, у яких обсяг щорічного доходу не перевищує 10 млрд грн. До них не застосовуються обмеження щодо кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Проте платниками цієї групи не можуть бути:
1. Субʼєкти господарювання, які здійснюють:
- проведення азартних ігор, лотерей,
- обмін валюти,
- виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів,
- видобуток, реалізацію корисних копалин.
2. Страхові брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди, інші фінансові установи;
3. Реєстратори цінних паперів;
4. Представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
5. Фізичні та юридичні особи — нерезиденти.
Плата за землю та мінімальне податкове зобов’язання
На період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, в якому скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих російськими військами. Перелік таких територій визначатиме Кабмін.
Крім цього, за 2022 та 2023 роки не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання з цих ділянок.
Податкові пільги для благодійників
Ті, хто перераховували пожертвування ЗСУ, можуть врахувати ці кошти до податкової знижки, що не перевищує 16% загального річного оподатковуваного доходу такої особи.
ФОПи та особи, які провадять незалежну професійну діяльність (крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування) мають право зарахувати такі пожертвування до складу витрат за звітний період.
Окрім цього, на час воєнного стану неприбутковим організаціям дозволяється передавати майно, надавати послуги та використовувати доходи для оборони держави, навіть якщо така діяльність не передбачена установчими документами цих організацій.
Податковий кредит та податкові накладні
На період воєнного стану платники ПДВ формують податковий кредит на підставі наявних первинних документів, складених за операціями з придбання товарів та послуг.
Протягом 6 місяців після припинення воєнного стану ці платники зобов’язані внести податкові накладні в реєстр та за необхідності уточнити задекларований податковий кредит.
Зміни щодо підакцизних товарів
Податкові зобов’язання з акцизного податку не виникають щодо товарів, які:
- примусово відчужено або вилучено для потреб держави,
- передано ЗСУ та ТРО, іншим органам,
- надано як гуманітарну допомогу.
Дія ліцензій
До припинення воєнного стану продовжують діяти ліцензії, навіть якщо платник податків не сплатив черговий платіж або термін дії ліцензії закінчився. Зокрема, це стосується ліцензій на право:
- виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
- виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі.
При цьому сплатити черговий платіж задля продовження дії ліцензії необхідно протягом 30 днів, наступних за днем закінчення воєнного стану.
Інші зміни
З 1 березня 2022 року до кінця воєнного стану та протягом 12 місяців після скасування воєнного стану ФОПи, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства мають право не нараховувати, не обчислювати, не сплачувати ЄСВ за себе. Розрахунок єдиного внеску в податковій звітності за цей період не заповнюється.
Також мають право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу:
- ФОП, які належать до 2-ї та 3-ї групи;
- юридичні особи, які належать до 3-ї групи.
Перевірки щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску не проводяться на час воєнного стану, а також протягом 3 місяців з дня його припинення.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.