Сьогодні, 28 червня, у Баварських Альпах завершилася зустріч лідерів країн G7. /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Підсумки саміту «Великої сімки»: підтримка України, часткова відмова від російського золота та плани встановити ліміт цін на нафту з РФ

2 хв читання

Сьогодні, 28 червня, у Баварських Альпах завершилася зустріч лідерів країн G7. Фото Getty Images

Сьогодні, 28 червня, у Баварських Альпах завершилася зустріч лідерів країн G7. На саміт покладали великі надії, але не всі вони виправдалися, пишуть світові ЗМІ. Forbes обрав головне з їхніх статей

Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.

Війна в Україні залишалася центральною темою для «Великої сімки» задовго до того, як глави Франції, США, Великої Британії, Німеччини, Японії, Італії та Канади зібралися у відокремленому замку Елльмау в Баварських Альпах. Зустріч розпочалася у неділю 26 червня, коли російські ракети вперше за кілька тижнів вдарили по українській столиці, пише Time.

Зустріч обіцяла стати продуктивною: очікувалося, що буде ухвалено рішення про нові санкції проти агресора, фінансову та військову допомогу Україні, посилення глобальної продовольчої безпеки. Традиційні для G7 теми кліматичних змін, допомоги країнам, що розвиваються, і цифрової трансформації не були забуті, але відійшли на другий план.

Лідери G7 задали потрібний тон, пообіцявши «фінансову, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку» Україні «стільки, скільки потрібно». Але перетворити цю риторику на ефективні дії буде дуже непросто, підкреслює The Guardian у редакційній колонці. Проблеми з узгодженістю дій союзників нікуди не поділися.

Половинчасте ембарго на закупівлю російського золота

Перед самітом чотири учасниці G7 оголосили, що можуть заборонити імпорт російського золота. Мета – посилити санкційний тиск на Москву та позбавити її грошей для фінансування вторгнення в Україну, пише Reuters. Піти на цей крок погодилися Великобританія, США, Японія та Канада. Очікувалося, що на саміті до них приєднаються Німеччина, Італія та Франція. Премʼєр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив, що це ембарго буде «ударом у серце воєнної машини Путіна», повідомила ВВС. Британська інформаційна служба додала, що експорт золота щорічно приносить Кремлю $15,4 млрд.

Впевненість у тому, що до ембарго приєднається вся «велика сімка» висловив президент США Джо Байден. Проте вже вранці в понеділок канцлер ФРН Шольц в інтервʼю телеканалу ZDF уникнув прямої відповіді на запитання, чи підтримує Берлін таке ембарго, повідомила Deutsche Welle. В опублікованому сьогодні комюніке країни G7 повідомили лише, що координуватимуть дії, щоб зменшити доходи Росії, зокрема від продажу золота.

Обмеження цін на російські енергоносії

Лідери G7 розглянули «доцільність запровадження тимчасового обмеження цін на імпорт російських енергоносіїв». До цього США запропонували встановити ліміт цін на російську нафту, а офіційний представник G7 заявив, що лідери «сімки» погодилися з тим, що це хороша ідея. Але щоб втілити її в життя, потрібно зробити «велику роботу», пише Financial Times.

Остаточного рішення про ціновий ліміт на саміті не очікувалося. У підсумковому комюніке йдеться лише, що країни «сімки» розглянуть можливість заборони на транспортування російської нафти крім випадків, коли вона продається за ціною, нижчою від порога, який G7 узгодить додатково.

Financial Times додає, що паралельно розглядалася пропозиція французької делегації щодо підвищення світового виробництва нафти. У понеділок французькі представники обговорювали шляхи зниження цін через збільшення видобутку нафти. Зокрема, Франція хоче вивчити можливості повернення до постачання нафти з Венесуели та Ірану, які перебувають під санкціями США.

Зброя для України

Україна має самостійно, без зовнішнього тиску, ухвалити рішення про майбутнє мирне врегулювання конфлікту, а G7 продовжить координувати матеріальну, навчальну та матеріально-технічну, розвідувальну та економічну підтримку для ЗСУ, йдеться у комюніке саміту. Прискорити постачання озброєнь просив президент України Володимир Зеленський, який виступив перед лідерами G7 за допомогою відеозвʼязку.

Насамперед Україні потрібні сучасні засоби протиракетної оборони, пише The Guardian. Прямо під час саміту сталося одразу кілька масованих ракетних обстрілів української території. Вибухи прогриміли зокрема в Києві та Кременчуці, забравши життя мирних жителів.

Незважаючи на численні заяви учасників зустрічі G7 в підтримку України, публічні підсумки саміту мають досить скромний вигляд, резюмує Deutsche Welle. Газета вважає, що про деякі домовленості може стати відомо трохи пізніше – на саміті НАТО в Мадриді, куди лідери «сімки» вирушать із Баварії.

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд