Привид доткомів. Вартість акцій на світових ринках злетіла у космос за час пандемії – точно як перед крахом у нульових. Чи повториться великий обвал? /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Привид доткомів. Вартість акцій на світових ринках злетіла у космос за час пандемії – точно як перед крахом у нульових. Чи повториться великий обвал?

Getty Images

NASDAQ та S&P злетіли за час пандемії – точно як і перед крахом dotcom bubble у нульових. Чи означає це, що перегрітий фондовий ринок близький до колапсу?

⚡️Ми дуже хочемо, щоб наші читачі знали більше, створювали більше і заробляли більше. Тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом SMART до 19.05 Оформлюйте зараз за цим посиланням

13 березня 2020 року на американських фондових ринках стався найбільший денний обвал із 1987-го.

Інвесторів так шокувала пандемія коронавірусу. Але ненадовго. Вже до грудня 2021-го провідні індекси S&P 500 і NASDAQ майже подвоїлися проти березня 2020-го: зростання на 73% і 97% відповідно.

2022-й ринки розпочали з нових історичних рекордів. Наступна корекція поки що не настільки помітна, щоб перекрити зростання минулого року, коли у світі подорожчали практично всі класи активів. Індекс Bloomberg Commodities (відображає ціни на товарних ринках) зріс від початку пандемії на 51%. Золото, яке різко подорожчало навесні 2020-го, додало у ціні 18%.

Привид доткомів. Вартість акцій на світових ринках злетіла у космос за час пандемії – точно як перед крахом у нульових. Чи повториться великий обвал? /Фото 1

Через нерівномірні темпи зростання фондових індексів та цін на традиційні активи розрив між NASDAQ, S&P та Bloomberg Commodities досяг максимального рівня з моменту створення останнього у 1991 році.

В аналітичній записці, опублікованій наприкінці січня, економісти Bank of America упевнено називають ситуацію на ринках «ейфорією». Основна причина зростання справді не зовсім ринкова, каже фінансовий аналітик ICU Михайло Демків: у світі побільшало грошей. Кожен другий долар у обігу, зазначає він, створено під час пандемії. За два роки баланс Федеральної резервної системи США зріс із $4 до $8 трлн.

«Вливання центральних банків, якими вони намагалися погасити наслідки кризи, фактично перетекли на фінансові ринки, заразом і через приватних інвесторів», – додає головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан.

Епохи-брати, але не близнюки

За останні 30 років ринки вдруге спостерігають таку картину. З 1991-го по 2000-й NASDAQ виріс більш ніж на 1000%, S&P 500 – на 400%. Динаміка NASDAQ та S&P 500, починаючи з 2010-го, – 672% та 415% відповідно.

Привид доткомів. Вартість акцій на світових ринках злетіла у космос за час пандемії – точно як перед крахом у нульових. Чи повториться великий обвал? /Фото 2
Привид доткомів. Вартість акцій на світових ринках злетіла у космос за час пандемії – точно як перед крахом у нульових. Чи повториться великий обвал? /Фото 3

Після тривалого періоду зростання у 90-х на початку нульових (березень 2000-го) ринки пережили так званий dotcom crash – стрімкий обвал NASDAQ. Основу індексу тоді становили швидко зростаючі інтернет-компанії, багато з яких збанкрутували. Серед небагатьох, що вижили, – Amazon і eBay.

Чи може сценарій початку нульових повторитись зараз? Аналітики BofA наводять чотири схожості нинішньої ситуації з крахом початку нульових. Одна з ключових речей – зростання S&P 500 не припинялося навіть попри те, що фінансові показники американських компаній, що торгуються на біржах, погіршуються вже три квартали поспіль.

Основні спільні риси, каже голова департаменту з корпоративного аналізу групи ICU Олександр Мартиненко, – не лише потужний виток розвитку інформаційних технологій, а й зниження ставок (у 90-х – від двозначних чисел до рівня 4% у США), різке збільшення частки IT- компаній у фондових індексах та висока ринкова вартість компаній проти їхнього прибутку.

«Зростання S&P 500 багато в чому забезпечило бум капіталізації технологічних компаній, – зазначає голова аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець. – Коли щось росте настільки швидко, можна припустити, що ринок справді переоцінений».

Привид доткомів. Вартість акцій на світових ринках злетіла у космос за час пандемії – точно як перед крахом у нульових. Чи повториться великий обвал? /Фото 4

Чи все однозначно? Мартиненко з ICU вважає ситуацію початку 2020-х набагато здоровішою. Насамперед – інвестиції в IT, каже він, зараз приносять серйозні доходи завдяки тому, що компанії здатні заробляти, тоді як у нульових більшість проєктів отримували гроші великим авансом.

«Навіть якщо ринкова оцінка нинішніх акцій і завищена, вона виглядає більш виправдано, коли порівнювати з ерою dotcom, – вважає Мартиненко. – Поточний коефіцієнт ринкової капіталізації IT-сектора до прибутків становить 25 проти 62 на кінець 1999-го».

Одна з причин корекції на світових фондових ринках початку цього року – складна ситуація з інфляцією та готовність ФРС реагувати на це підвищенням облікової ставки вже у березні.

Для ринків це може означати новий виток глибокої корекції. Посилення політики ФРС (підвищення ставок, відмова від викупу цінних паперів) може охолодити перегрітий ринок IT, в Україні включно, вважає Демків з ICU. «Без дешевих грошей інвестори будуть обережнішими», – каже він.

Інший можливий тренд 2022 року у звʼязку з ризиками корекції або навіть обвалу ринку – перетікання капіталу з акцій зростання (наприклад, Tesla) в акції вартості (зокрема сировинних компаній). 2022-го захисні активи можуть знов увійти у моду, вважає Фастовець.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні