Розвідка США в суботу 12 лютого повідомила, що не виключає вторгнення Росії до України 16 лютого. Америка та низка інших країн закликали своїх громадян їхати з Києва, а міжнародні компанії почали відмовлятися страхувати польоти авіакомпаній в Україну.
Вже в неділю НБУ провів позапланову нараду, щоб підготуватися до можливої панічної реакції фінансових ринків, розповів Forbes топменеджер регулятора.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
З ранку 14 лютого долар на міжбанку подорожчав на 66 копійок, якщо порівнювати з торгами п'ятниці – до 28,72 грн за $1. Ще до обіду обсяг угод досягнув $500 млн, розповідає директор департаменту казначейських операцій «Юнекс Банку» Ганна Золотько. За її словами, приблизно третина цього обсягу – спекулятивні угоди з метою заробити на коливаннях курсу.
Для порівняння: середньоденний обсяг торгів на міжбанку в 2021 році – $470 млн.
До 12:00 НБУ продав на міжбанку близько $280 млн, щоб заспокоїти ситуацію, розповідає скарбник одного з банків з іноземним капіталом. Він попросив не називати його імені. Після цього курс стабілізувався – 28,5-28,7 грн за $1. «На 14:00 понеділка ситуація зовні виглядає спокійною», – каже Золотько.
Реакція ринків повторює динаміку кінця січня, коли на тлі безрезультатних переговорів між Росією, США та НАТО щодо загрози вторгнення РФ в Україну курс долара оновив п'ятирічний максимум – 28,92 грн/$.
Дохідності українських єврооблігацій із погашенням у вересні 2022 року також повторили січневі пікові значення – 27%, зазначає керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин.
У Росії схожа ситуація: вранці 14 лютого рубль та основні фондові індекси обвалилися. А до середини дня основні активи зросли в ціні на тлі заяв російських чиновників про те, що РФ має шанси домовитися з НАТО.
Позитивні новини здатні швидко розгорнути ринок, каже Золотько із Юнекс Банку. У перші два тижні лютого, коли напруга на кордонах з Росією ослабла, гривня повернулася до діапазону 27–28 грн за $1. Тоді ж НБУ зміг відкупити близько третини із $1,5 млрд, які він у січні витратив, щоб згладити ажіотажний попит на долар, каже старший фінаналітик ICU Тарас Котович.
«Міжнародні резерви залишаються вищими за $29 млрд, ЄС та інші країни обіцяють допомогу Україні, – каже він. – Тому НБУ має достатньо можливостей, щоб не допускати великих коливань курсу гривні і в майбутньому».
Напруга триватиме до кінця лютого
Періодичні панічні сплески, спричинені новинами, продовжаться, очікує директор департаменту управління активами Concorde Capital Артем Щербина. «Наступні три дні будуть ключовими в плані новин», – каже він. Інформаційна нестабільність, на його думку, триватиме щонайменше до кінця лютого.
Але НБУ не збирається запроваджувати обмеження на купівлю валюти. «Немає підстав. Масштаби та наслідки поточного шоку менші порівняно з шоком, зумовленим COVID-19 у березні 2020-го, – йдеться в антикризовому плані, який НБУ розіслав банкам. — Різкого відпливу депозитів немає. НБУ продовжить дотримуватися режиму плаваючого курсу».
У банків немає проблем із валютною ліквідністю, зазначає Щербина з Сoncorde Capital.
Фінансисти не бачать панічних спроб населення та бізнесу за всяку ціну піти у готівковий долар. А попит на єврооблігації та ОВДП зростає, каже СЕО інвесткомпанії Green Candle Finance Олександр Куликов. «Якщо розглядати вкрай негативний сценарій, банківській системі буде складно встояти, – пояснює Куликов. – Виникає вибір: зберігати гроші під 1% в українському банку чи держоблігаціях під 15%».
Чи готові українські банки до сценарію з повномасштабним вторгненням? «За будь-яких обставин всі необхідні банківські послуги завжди доступні цілодобово завдяки інтернет-банкінгу», – каже пресслужба ПриватБанку.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.