Наприкінці листопада один із користувачів гри Axi Infinity заплатив близько $2,5 млн у криптовалюті Ethereum за віртуальну ділянку землі. У чому сенс цієї угоди? Запитання з минулого. У 2021 році GameFi або Game+Finance – ігрові платформи, які працюють на блокчейні та дозволяють заробляти за принципом Play‑to‑Earn, – стали одним із головних трендів криптоіндустрії.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
У центрі новації – технологія NFT, яка вистрілила на початку 2020‑го. У блокчейн‑іграх користувачі прокачують персонажів, їхні речі та різні предмети, створюючи з них невзаємозамінні токени. Далі – обмін чи продаж за криптовалюту.
«Віртуальні активи на блокчейні – це товар, який легко передавати одне одному, а право власності можна визначити навіть за межами гри», – каже засновник криптопроєкту Allbridge Андрій Великий.
У 2021‑му криптоіндустрія закріпила статус перспективної технологічної галузі, цікавої для інституційних інвесторів. «Криптопроєктів із практичним застосуванням стає дедалі більше, – каже радник міністра цифрової трансформації України Максим Дем’янюк. – На вартість та капіталомісткість ринку почала впливати макроекономіка».
Бум GameFi на Філіппінах і Тайвані призвів до того, що молодь почала залишати традиційні галузі заради роботи в геймінгу– там просто можна заробити більше. «Великі криптофонди створюють спеціальні підрозділи із GameFi, класичні ігрові студії також інвестують у цей напрям», – зазначає співзасновник криптовалютної біржі Kyrrex Михайло Романенко.
Інша модна тема, що базується на блокчейн‑інфраструктурі, – метавсесвіт. На відміну від GameFi, це не тільки про розваги. Ця сфера дозволить людям повноцінно працювати та вести соціальне життя не виходячи з дому. «Це може виявитися хайпом, який здується, – не виключає Романенко. – Але те, що залишиться, забезпечить основу нової індустрії. Рано чи пізно ми житимемо у віртуальному світі».
Найвідоміший метавсесвіт будує Марк Цукерберг на базі Meta Platforms. Поки що він у стадії бета‑тестування. «Хто перший створить triple‑A‑метавсесвіт із криптою і NFT, ймовірно, відразу ж стане єдинорогом», – говорить CEO криптопроцесингової компанії CoinsPaid Макс Крупишев.
У 2022 році з’являться нові способи використання NFT, вважає директор криптобіржі Binance у Східній Європі Гліб Костарєв. Це і 3D‑ігри, і взаємодія бізнесу зі своїм ком’юніті, й інструменти для залучення фанатів, шанувальників мистецтва та інших зацікавлених користувачів.
Проблема, як і раніше, – надмірна складність. «Потрібні продукти та рішення, які спростять ринок для масової аудиторії», – говорить CEO криптопроєкту Peanut.trade Олександр Момот.
Такими рішеннями можуть бути застосунки банків. В Україні про бажання працювати із криптовалютами заявляв співзасновник monobank Олег Гороховський. mono хотів би випустити карту для операцій з біткоїнами і розпочати співпрацю з криптобіржею, але поки що не отримав дозволу від НБУ.
Традиційний ринок криптовалют, як і раніше, залишається надволатильним. 2021 рік біткоїн почав із котируваннями нижче $30 000, на максимумі навесні та восени курс зростав до $64 000–66 000. Закінчує рік перша криптовалюта в коридорі $45 000–50 000/BTC. В 2022 році біткоїн вже падав до $34 326 і відкотився до $38 262.
«Є передумови для початку нового «ведмежого» циклу», – говорить Великий з Allbridge. Він допускає зниження курсу біткоїна до $10 000. Чи означає це, що криптобіржовий ринок занепаде? Костарєв з Binance чекає у 2022‑му ще більшої кількості криптоактивів та припливу нових інвесторів. «Обсяг інвестицій точно зросте», – упевнений Дем’янюк із Мінцифри.
2022‑го біткоїн може втратити статус найбільш капіталомісткої криптовалюти. Причина – зміна алгоритму майнінгу Ethereum, що готується. Новий принцип Proof‑of‑Stake (PoS) дозволить відмовитися від видобутку ETH з використанням спеціалізованого обладнання. Це зробить її менш енергоємною, що відповідає екологічним трендам останніх років.
Це створить передумови для посилення позицій та зростання ціни Ethereum, прогнозує Момот із Peanut. trade. «Лідер серед криптовалют може змінитися», – припускає він.
Інший фокус інвестицій у криптоіндустрії – взаємодія між різними блокчейн‑протоколами. Необхідність переміщення криптовалютної ліквідності між різними блокчейнами сформувала окрему галузь так званих кросчейн‑мостів і супутню інфраструктуру. Більшість із них проведено до мережі Ethereum.
В Україні 2022‑й може стати роком легалізації ринку криптовалют. Верховна Рада вже ухвалила відповідний закон, однак його ветував президент. Оновлена редакція вже готова та чекає черги на голосування.
«Компанії, які працюють «удовгу», зацікавлені в тому, щоб крипторинок був простим, зрозумілим та регульованим, – каже Романенко з Kyrrex. – «Офіційних» грошей дуже багато». Він упевнений, що українська криптоіндустрія готова приймати інвестиції великих фондів. М’яч на боці держави.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.