Російський олігарх, сім’я посла України в США та перший день війни. Чому Альфа-Банк судиться з невеликим Акордбанком за $8 млн /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

Російський олігарх, сім’я посла України в США та перший день війни. Чому Альфа-Банк судиться з невеликим Акордбанком за $8 млн

3 хв читання

Getty Images

Альфа-Банк Михайла Фрідмана і партнерів, яких Нацбанк через санкції Євросоюзу, США та Британії відсторонив від керівництва банком, звернувся до суду з позовом проти невеликого Акордбанку, що належить Данилові Волинцю, чоловікові колишньої міністерки фінансів і нинішнього посла України в США Оксани Маркарової. Мова лише про $8 млн боргу чи питання ширше?

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Господарський суд Києва відкрив справу за позовом Альфа-Банку до Акордбанку про виконання зобов`язань. Мова про своп-угоду, укладену між банками 24 лютого, повідомили в пресслужбі Альфа-Банку. За цією угодою банки домовились про продаж валюти на $8 млн зі зворотним викупом.

Першу частину угоди було виконано – 24 лютого Альфа-Банк продав Акордбанку $8 млн та отримав гривневий еквівалент. Друга частина, запланована на 25 лютого, не відбулась: Акордбанк умови угоди не виконав і валюту не продав. Це версія «Альфи». 

Хто володіє українською «Альфою»

Найбільший акціонер «Альфа-Банку Україна» із часткою 40,96% – Андрій Косогов. У Михайла Фрідмана – 32,86%, у Петра Авена – 12,4%. Ще 9,9% володіє італійська UniCredit після обміну у 2016 році на свій український актив Укрсоцбанк (поглинений «Альфою»). 3,87% – в американської організації The Mark Foundation for Cancer Research. 

Усі акціонери володіють «Альфою» через материнський холдинг – люксембурзьку ABH Holdings S.A., але Фрідман, Авен і Косогов – через довірену особу, погоджену НБУ, Сімеона Дянкова. 

До нападу Росії на Україну найбільшим акціонером станом на 1 січня 2022-го був Фрідман (ті ж 32,86%), другим і третім за величиною виступали Герман Хан та Олексій Кузьмичов – 20,97% та 16,32% відповідно. 14 березня НБУ оновив структуру власності банку: акції Хана та Кузьмичова перейшли до Косогова. Інші акціонери зберегли свої частки.

В Акордбанку своє бачення. Мова про стандартну операцію в межах генеральної угоди між банками, укладеної ще у вересні 2017 року, пояснює голова правління Акордбанку Олексій Руднєв. Зазвичай у разі наявності такої генеральної угоди дилери банків проводять подібні операції, просто домовляючись через систему Reuters та отримуючи підтвердження через систему SWIFT.

У цьому випадку йдеться про купівлю-продаж валюти із зобовʼязанням про зворотний обмін, продовжує Руднєв. Але особлива драма – час операції – з 22 по 24 лютого цього року (дати відмінні від даних «Альфи»). 

Чому Альфа-Банк подав до суду

Акордбанк перерахував гривню та отримав долари, проте зворотний обмін не відбувся, підтверджує Руднєв. Почалось військове вторгнення Росії, і Альфа-Банк запропонував згорнути операцію, додає він. «Але потім передзвонив їх дилер і сказав, що банк не має достатньої суми гривневого еквівалента, – стверджує банкір. – Могло вийти так, що ми повернемо валюту, але не зможемо отримати гривню».

Віддати валюту в перші дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну банку, власники якого мають російське громадянство, він не ризикнув. Альфа-Банк погодився на лонгацію угоди з дисконтом за курсом, нижчим від офіційного, говорить Руднєв.

«Коли в ЗМІ зʼявилась інформація про втечу російського капіталу з України через банки з російським корінням, ми вирішили закрити угоду», – продовжує очільник Акордбанку. За його словами, 5 травня Альфа-Банк навіть надіслав SWIFT-повідомлення, що операцію закрито.

У пресслужбі «Альфи» заперечують цю інформацію, заявляючи, що повідомлення було відкликано через дві години після відправлення. Але теоретично генеральна угода дозволяє відмову від зворотного викупу валюти, підтвердили в «Альфі». 

«Мова не про те, що ми щось взяли і не повернули, – підкреслює Руднєв з Акордбанку. – У них залишився гривневий еквівалент, а в нас – валюта». Це як кредит під заставу депозиту, і таких дилерських угод на банківському ринку сотні, додає він. Акордбанк навіть отримував запит від НБУ щодо цього, пояснив свою позицію, і більше запитань не було, стверджує банкір. 

«Акорд» втратив не менше, ніж «Альфа»?

Акордбанк справді боржник Альфа-Банку за угодою своп, стверджує один із топменеджерів регулятора, що просив його не цитувати. Але банк не має проблем із ліквідністю, додає співрозмовник. Тобто не виконувати умови – це його принципове рішення.

Якщо підходити до справи формально, борг є, оскільки за умовами договору в разі його розірвання сторони мають закрити взаємні зобов’язання, пояснює також на правах анонімності другий співрозмовник у регуляторі. Але по суті ніхто в цій транзакції нічого не втратив, додає він.

Навіщо «Альфі» цей позов? За даними звітності на 1 липня, банк не має дефіциту валюти, адже він виконує всі нормативи НБУ, включно з нормативами валютної позиції. У касі відділень, державних облігаціях і на рахунках в інших банках «Альфи» валютні кошти в еквіваленті 14 млрд грн ($405 млн за поточним офіційним курсом). $8 млн – лише 50-та частина цієї суми.

Звісно, після змін Нацбанком офіційного курсу наприкінці липня ці $8 млн подорожчали на 25%. Але на гривневих коштах можна було заробити майже стільки само, говорить Руднєв, якщо вкласти їх у депозитні сертифікати, ставка за якими після підвищення облікової у червні підскочила до 23% річних. 

Чи виграє «Альфа» в суді? «Ми аналізували юридичну сторону, – говорить Руднєв. – Оскільки правочин кредитно-депозитний, дискусія може бути лише щодо дельти – втраченої вигоди». З боку «Акорду» це недоотриманий дохід за гривневими ресурсами, з боку «Альфи», можливо, подорожчання валюти. Але втрачена вигода у банків практично ідентична, вважає очільник «Акорду». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні