Сімеон Дянков /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Знайомтеся, Сімеон Дянков — економіст, який створив та «поховав» Doing Business, а тепер — замінить російських олігархів у «Альфа-Банку»

Сімеон Дянков Фото Getty Images

Відомий болгарський економіст Сімеон Дянков, 51, з 21 квітня виконує функції ключового власника «Альфа-Банку Україна». Росіяни Михайло Фрідман, Герман Хан, Пьотр Авен, Олексій Кузьмічов та Андрій Косогов, які сумарно володіють 86,2% акцій банку, обрали Дянкова довіреною особою та передали йому право голосу за своїми долями. 

«Російські акціонери більше не впливають на управління банком», – сказав у коментарі Forbes Дянков. У минулому він – багаторічний функціонер Світового банку та автор всесвітньо відомого рейтингу Doing Business. Що означає така перестановка?

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Після вторгнення Росії до України Фрідман, Хан, Авен та Кузьмічов поміж інших великих російських бізнесменів потрапили до санкційних списків Євросоюзу та США. Штати також ввели санкції проти російського «Альфа-Банку» та шести його «дочок» у різних країнах (але не проти української «Альфи»).

Передача фактичного впливу на банк від реальних акціонерів Дянкову – прямий результат санкцій. У березні НБУ визнав усіх російських акціонерів «Альфа-Банку Україна», окрім Косогова, особами, що втратили бездоганну ділову репутацію. Також в них забрали право голосу на зборах акіонерів.

«Коли акціонер втрачає репутацію, його обмежують у правах і вимагають продати частку, – розповідала у інтерв’ю виданню LB.ua заступниця голови НБУ Катерина Рожкова. – Сьогодні це неможливо зробити [зокрема через санкції]. Повернемося до цих питань після війни».

Призначення сторонньої довіреної особи, яка не має спільного бізнесу з власниками «Альфи» – компроміс для українського банку. З одного боку підсанкційні росіяни хоч і тимчасово, але офіційно відмовилися від нього, з іншого – фінустанову поки не націоналізовують.

«Наша мета – нівелювати репутаційні ризики та стабілізувати роботу банку», – каже Дянков. За його словами, він отримав право автономного прийняття рішень без погоджень з власниками акцій, але за умови погодження від НБУ.

Стати довіреною особою у «Альфі» болгарського економіста ще на початку березня запросив голова наглядової ради банку Роман Шпек, 67. Фінансисти, згадує Дянков, познайомилися під час роботи Шпека у постійному представництві України при ЄС у Брюсселі. Дянков у той час працював у Світовому Банку. 

Завдяки серйозному міжнародному бекграунду Дянков зможе бути незалежним у прийнятті рішень, щоб не допустити втрат банку, впевнений Шпек.

Працюючи на початку 2010-х ректором Російської школи економіки у Москві економіст познайомився з Авеном. «З того часу ми не спілкувалися, — каже Дянков. — Спільного бізнесу або інших спільних точок дотику з акціонерами «Альфа-Банку Україна» у мене немає».

Дянков - легенда Світового Банку та фігурант сканадалу навколо Doing Вusiness. Що НБУ думає про його репутацію

(Натисніть "Читати більше", щоб відкрити повний текст)

Сімеон Дянков – всесвітньовідомий міжнародний економіст. З кінця 1990-х він працював у Світовому Банку, у 2009-2013 роках був міністром фінансів Болгарії. 

У 2002-му він розробив і запустив один з найвідоміших проєктів Світового Банку – рейтинг легкості ведення бізнесу Doing Business. З того часу Дянков був куратором звіту, під його керівництвом працювала команда Doing Business, час від часу методологія рейтингу змінювалася.

У 2021-му після розслідування, яке ініціював сам Світовий Банк, зʼясувалося, що команда Дянкова щонайменше двічі – у 2018 і 2020 роках – маніпулювала показниками, щоб поліпшити/погіршити позиції окремих країн.

У розслідуванні незалежної американської юрфірми WilmerHale крім Дянкова фігурують експрезидент Світового банку Джим Йонг Кім і чинний голова МВФ Крісталіна Георгієва. У звіті WilmerHale Дянков постає носієм «токсичної» культури, який тримав свою команду в страху. 

Після скандалу банк вирішив більше не публікувати звіт. Інших доказів причетності Дянкова, Георгієвої та Кіма до маніпуляцій Світовий банк не представив.

На цьому наголошує і співрозмовник Forbes у НБУ у відповідь на питання про репутацію самого Дянкова. «Є згадки про нього в пресі у скандалі з рейтингом Doing Business. Але немає прямих фактів, які б свідчили про його зловживання», – пояснює співрозмовник.

Три сценарії для «Альфи»

У листопаді 2021 року Forbes стало відомо, що LetterOne, британський холдинг Фрідмана, Хана та партнерів планував придбати український фінтех-проєкт monobank за більш ніж $1 млрд. 

Зараз продаж безпосередньо українського «Альфа-Банку» для бізнесменів буде позитивним сценарієм. За словами, високопоставленого співрозмовника Forbes, близько знайомого з ситуацією навколо банку, однією з задач Дянкова буде обговорення з НБУ майбутнього «Альфи». 

«Можливі три сценарії: продаж, націоналізація, докапіталізація, – каже співрозмовник. – Для першого сценарію немає покупців, для другого потрібні зміни до законодавства».

Навіть за умови наявності покупців (зараз їх немає), додає він, процес продажу триватиме мінімум рік. Докапіталізація з боку відсторонених акціонерів можлива, але її формат треба погодити з НБУ. «Можливо, це можна зробити через безстроковий субординований борг», – допускає співрозмовник.

Чи розглядає українська влада націоналізацію банку після того, як Верховна Рада узаконила вилучення українського майна громадян РФ? Голова НБУ Кирило Шевченко не виключив таку можливість. «Давайте дочекаємось підпису президента відповідних змін, – сказав він у інтервʼю Економічній правді. – Після цього ми з Кабінетом Міністрів та РНБО, якій відводиться в цьому процесі ключова роль, будемо це обговорювати».

Активи, гроші та зв'язки власників «Альфи»

(Натисніть "Читати більше", щоб відкрити повний текст)

В Україні Фрідману, Авену з партнерами крім «Альфа Банку» належить компанія IDS Borjomi (бренди «Моршинська», «Миргородська»), Фрідман – один з ключових акціонерів найбільшого телеком-оператора України «Київстар». 

У Фрідмана два паспорти – російський та ізраїльський, з 2017 року він живе в Лондоні. У 2013 році бізнесмен отримав $14 млрд за продаж 25% ТНК‑ВР державній «Роснєфті». За їхнє інвестування відповідає холдинг LetterOne, заснований Фрідманом, Ханом та Кузьмічовим.

У 2018 році Фрідман та Авен потрапили до списку наближених людей до президента РФ Володимира Путіна, складеного Мінфіном США. Обидва бізнесмени відкидають будь-які зв’язки з диктатором. 

Фрідман народився і виріс у Львові, вчився у Московському інституті сталі і сплавів, де був сокурсником багаторічного помічника Путіна Владислава Суркова. Авен перетинався з президентом РФ на початку 1990-х, коли був членом першого пострадянського уряду РФ, а Путін був у команді мера Санкт-Петербургу Анатолія Собчака.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні