Українські єврооблігації дають понад 10% прибутковість у валюті. Як і де їх можна придбати? Гайд для тих, хто готовий до ризику
Категорія
Картина дня
Дата

Українські єврооблігації дають понад 10% прибутковість у валюті. Як і де їх можна придбати? Гайд для тих, хто готовий до ризику

Загроза війни з Росією налякала інвесторів в українські єврооблігації. На піку на них можна було заробити понад 20% річних у валюті. Як інвестувати у зовнішній борг України і чи варто це робити зараз?

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Починаючи з 13 та 14 січня українські інвесткомпанії та банки констатують різке зростання попиту на єврооблігації України.

«Обсяги угод наших клієнтів у січні зросли до грудня у 2,2 раза – з 43,7 млн до 98 млн грн, – розповідає аналітик «Фрідом Фінанс Україна» Роман Каліновський. – Кількість угод також подвоїлася, до 100 за місяць».

Підвищенню попиту серед локальних інвесторів передував масовий розпродаж українських паперів на зовнішніх ринках. Після загострення риторики російських топчиновників щодо можливого вторгнення в Україну іноземні власники паперів активно намагалися скинути їх. Дисконт до номіналу сягав 10–25%, що автоматично підвищило прибутковість «коротких» євробондів. Максимальні цифри – майже 27% річних у валюті по паперах із погашенням у вересні 2022-го – було зафіксовано 25 січня.

«Продаючи євробонди з дисконтом, інвестори закладають ризики нездатності країни розрахуватися за боргами, – пояснює керівник департаменту персональних банківських послуг Укрсиббанку Ігор Левченко. Якщо зважати на те, що ризики перебільшені, додає він, на паніці можна добре заробити.

Подібною логікою керуються багато українських інвесторів, які слабо вірять у повномасштабне вторгнення Росії. Звичайна прибутковість євробондів у 5–6% річних не дуже цікавила локальних покупців, каже трейдер групи ICU Віталій Сівач. «Ситуація змінилася, коли вони побачили прибутковість вище 10%», – зазначає він.

Зацікавленості до високоприбуткового українського боргу додає інфляція: у США темпи зростання цін уже кілька місяців перевищують 6% річних. Це означає, що активи, які дають меншу прибутковість у валюті, знецінюються. Додаткова перевага євробондів – відсутність оподаткування.

До кінця січня паніка заспокоїлась, але ставки щодо українських бондів все одно залишаються відносно високими. Станом на середину дня 1 лютого дохідність коротких облігацій становила 14,2% річних. Для порівняння, у вересні 2021-го на піку вартості випуску з погашенням у вересні 2022-го прибутковість становила 2,46% річних, зазначає фінансовий аналітик ICU Михайло Демків.

Поточні прибутковості набагато вищі за ставки по валютних ОВДП та банківських депозитах у доларах або євро. «Ризик вторгнення знижується, а значить, ймовірність, що інвестиція в євробонди виявиться успішною, зростає», – каже Сівач з ICU.

Не всім по кишені

Чи варто купувати єврооблігації України зараз та як це можна зробити?

Особливість євробондів – це актив для заможних інвесторів. Мінімальний лот, який продають більшість великих українських посередників, – 100 штук у разі номіналу однієї облігації у $1000. Причина – банкам заборонено купувати єврооблігації на свій рахунок, тому папери купують під конкретного клієнта. Через іноземного брокера, наприклад Interactive Brokers, євробонди також можна купити лише великими лотами – від 100 штук.

Таким чином, коло потенційних інвесторів звужується до тих, хто може вкласти в держпапери від $100 000. На практиці такий поріг входу може бути й вищим. Наприклад, Укрексімбанк орієнтує своїх клієнтів на інвестиції в єврооблігації від $200 000, каже директор департаменту казначейсько-інвестиційних послуг фінустанови Антон Болдирєв.

«В ідеалі потрібно мати $500 000, – зазначає Сівач із ICU. – Хороша ліквідність у євробондах починається з лотів розміром $1 млн – це ідеальний розмір для торгівлі».

Перевага купівлі через банк – підтвердження прав власності, каже начальник управління Private Banking ОТП Банку Вікторія Мислива. На відміну від міжнародних брокерів, додає вона, банки поставляють цінні папери безпосередньо до України.

При інвестуванні через іноземного брокера потрібно вивести кошти за кордон через оформлення е-ліміту в українському банку, вивести гроші на інвестиційний або поточний рахунок та дати розпорядження брокеру на купівлю облігацій. Частину дохідності (до 0,5%) «з'їдять» різноманітні комісії, середній розмір яких становить 100–500 грн за операцію.

Що робити тим, хто не має мінімум $100 000? Одна з альтернатив – фонди, які інвестують у єврооблігації. Друга – купити бонди можна «в роздріб» у місцевих учасників ринку, які завели кілька випусків на Українську біржу та біржу ПФТС.

Наприклад, інвесткомпанія Green Candle продає валютні випуски з погашеннями у 2022-му та 2023-му роках з мінімальним лотом $1000. «Фрідом Фінанс» пропонує інвестувати в євробонди від $5000. Дохідності з таких паперів нижче на 2–5%, ніж при купівлі безпосередньо на зарубіжній біржі, однак до цього дисконта вже входять комісії за послуги брокера.

Інвестувати чи ні?

Які ризики слід враховувати у разі інвестування в євробонди зараз?

Ключове – можливе заморожування виплат у разі ескалації воєнного конфлікту з Росією. Досвід попередніх років показує, що зовнішні облігації ризикованіші, ніж внутрішні, оскільки в них держава частіше йшла за сценарієм реструктуризації, нагадує Мислива з ОТП Банку. Навіть незважаючи на дуже привабливу прибутковість, вона радить не вкладати усі накопичення в цей інструмент.

«Ми не рекомендуємо «кидати все» та заходити в українські єврооблігації, – погоджується директор департаменту управління активами Concorde Capital Артем Щербина. – При цьому ми не відкидаємо подальшого зниження вартості українських цінних паперів за кордоном».

У разі деескалації конфлікту прибутковості євробондів відкотяться до минулорічних рівнів, прогнозує Калиновський із «Фрідом Фінанс». «Ціни на папери з довгим терміном погашення зростуть найбільше», – додає Сівач з ICU.

Якщо розглядати цей сценарій як найімовірніший, зараз є сенс заходити до держпаперів. Але у разі подальшої ескалації конфлікту прибутковості злетять ще вище, продати папери достроково (вихід у кеш до запланованого терміну) без суттєвого дисконту до суми інвестиції буде складно. «Потрібно враховувати, що ринок єврооблігацій в Україні є низьколіквідним», – попереджає Болдирєв з Укрексімбанку.

За словами Щербини з Concorde Capital, для великих іноземних інвесторів прибутковість у 15–20% річних не має вирішального значення, коли йдеться про ризик військових дій та перспективи заморозки виплат за зовнішніми зобов'язаннями. Це означає, що за нових спроб ескалації розпродаж українських облігацій може відновитися, очікує він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні