Ера дешевих грошей закінчується. ФРС США прискореними темпами згортає програму кількісного пом'якшення та готується підвищувати ставки через рекордні темпи інфляції за останні 40 років. Цей ризик – ключова економічна загроза для українських інвесторів у 2022 році, свідчать результати опитування Forbes серед лідерів фондового ринку України.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
«У 2021 році ринки спрацювали дуже вдало», — констатує керівний директор Dragon Capital Андрій Дмитренко. Завдяки накачуванню розвинених економік грошима індекс S&P 500 за рік зріс на 25%, NASDAQ – на 20%.
У 2022-му таке, ймовірно, не повториться. Прогнози світових фінансистів різняться. JP Morgan прогнозує зростання S&P 500 на 8%, Bank of America – на 1,6%, Goldman Sachs – на 9%. Очікувана дохідність вкладень на фондовому ринку, згідно з консенсус-прогнозом Forbes, — 6% на рік, ризик — середній через можливість корекції ринку.
Прогнози на кінець 2022-го для української економіки: інфляція почне знижуватись, а гривня ослабне. Долар коштуватиме 28,4 грн, євро – 32,2 грн, споживчі ціни зростуть на 7,8%. Український ВВП, за оцінкою НБУ, у 2022-му зросте на 3,4% після 3% зростання у 2021-му.
Посилення грошово-кредитної політики найбільших центробанків означає ризик відтоку капіталу з країн, що розвиваються, а також спаду на фондових і криптовалютних ринках.
Зросли й геополітичні ризики. Відносини США з Китаєм та Росією стали більш напруженими. Вторгнення російських військ виглядає цілком серйозною загрозою для України. Актуальним залишається ковідний ризик – спостерігачі побоюються нових хвиль пандемії та чергових локдаунів.
Загальний висновок консенсус-прогнозу Forbes – надприбутковостей у 2022 році не буде. Інвесторам варто налаштовуватися на гру вдовгу, а при зниженні ризику ескалації конфлікту з РФ і спаді пандемії — бути готовим наростити інвестиції.
Як оцінювати ситуацію? Лакмусовий папірець покращення геополітичної ситуації, за спостереженнями Дмитренка, – поведінка польських інвесторів: при загостренні конфлікту вони нервують та продають акції агрохолдингів Kernel та «Астарту», які торгуються у Варшаві. Яскравий приклад — у період певної розрядки після грудневої розмови Джо Байдена з Володимиром Путіним поляки знову почали купувати українські акції.
Як сформувати інвестпортфель
Рекомендації учасників опитування стандартні: фінансова подушка на важкі часи або для агресивних покупок, диверсифікація портфеля валют та інструментів.
Фокус – на гривневих облігаціях. Цей принцип не змінюється навіть під впливом ризиків, повʼязаних з можливою агресією Росії. Більшість, або 40% для портфеля на $10 000/ $100 000, або 20% для портфеля в $1 млн аналітики рекомендують тримати в ОВДП. Їхня прибутковість у 2022-му, за очікуваннями учасників опитування, становитиме 12% річних у гривні, а ризик і витрати – низькі.
Невизначеність у звʼязку з напругою на кордонах поки що не надто позначилася на ставках за внутрішніми держпаперами, проте обвалила вартість єврооблігацій України. В окремі моменти прибутковість за доларовими облігаціями з погашенням у вересні 2022 року сягала 26% річних, проте пізніше опустилася нижче за 20%. Більш довгострокові папери також подешевшали, але не так сильно. Наразі українські бонди з погашенням у 2023–2032-му залежно від року дають 10–13% річних (чим довші папери, тим нижча ставка).
Другий інструмент – акції зарубіжних компаній. Йому аналітики виділили 25% у портфелі на $10 000 і 30% – на $100 000/ $1 млн. У списку рекомендованих – акції Google, Volkswagen, Rio Tinto, Adyen, Roblox Corporation, Facebook (Meta), Netflix, Pfizer, VISA, Apple, Amazon, Netflix, PayPal, Tesla, Chevron.
Вкладення у такі акції безпосередньо невеликими порціями недоцільні через транзакційні витрати на оплату банківських та брокерських послуг, вважає Дмитренко. Можна придбати акції Kernel, МХП та Райффайзен Банку на локальному ринку за гривні, як і сертифікати ETF (теж у гривні) на індекс S&P500/Nasdaq100 або на акції Facebook, Apple, Amazon, Netflix та Google.
У 2022-му українцям стане легше інвестувати у фондові інструменти: вже до кінця першого кварталу кілька великих гравців планують випустити повноцінні версії своїх сервісів для покупки акцій зі смартфона.
Депозити залишаться дешевими, незважаючи на серію підвищень облікової ставки НБУ, вважають аналітики: прибутковість складе 8% річних у гривні та 1% – у валюті. Фінансисти рекомендують не ігнорувати цей інструмент, залишаючи за ним 15% у гривні та 5% а валюті в портфелі на $10 000 та по 5% у гривні та валюті – на $100 000/ $1 млн.
Більше грошей – більше інструментів. Портфель на $10 000 можна розбавити локальними акціями та деривативами (ті ж ETF з привʼязкою до іноземних акцій), у портфелі на $100 000 – додати до них нерухомість та єврооблігації українських емітентів, на $1 млн – землю, готовий бізнес (за ним аналітики очікують високу прибутковість – 18%) та предмети мистецтва.
Ризики за додатковими активами фінансисти оцінюють у 6–7 балів із десяти можливих. Наприклад, покупка готового бізнесу отримала оцінку ризиковості 6, інвестиції у предмети мистецтва та колекціонування — 7.
Криптовалюти, як і раніше, – у зоні майже максимального ризику, вважають учасники опитування. Їхня оцінка ризиковості — 9 із 10. Прибутковість криптоактивів може становити як плюс 20% на рік, так і мінус 20%, що підтверджує динаміка початку 2022-го: за три тижні січня Bitcoin подешевшав на 19% до $38,8 тис.
Максимальна частка криптовалют, що рекомендується, в портфелях – 2% і тільки при інвестиціях у $100 000/ $1 млн. У списку допустимих до вкладень – Ethereum, Binance, Polkadot, Cardano, 1inch. Найпопулярнішої криптовалюти Bitcoin у списку рекомендацій фінансистів немає.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.