Перформанс Національного банку під час урочистостей на честь 20-річчя гривні. Київ, вересень 2021 року /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Українці рятують свої заощадження від війни в банках. Чому населення відходить від традиції зберігати готівку

2 хв читання

Перформанс Національного банку під час урочистостей на честь 20-річчя гривні. Київ, вересень 2021 року Фото Getty Images

Війна не призвела до паніки та суттєвого відтоку коштів населення з банківської системи. Навпаки: обсяг коштів фізосіб у банках за останній місяць збільшився. У чому причина?

За даними НБУ, портфель коштів фізосіб у березні збільшився на 9,2%, або 64,2 млрд грн у еквіваленті. Зростання забезпечили рахунки в гривні: «плюс» 15,2%, або 66,7 млрд грн, тоді як кошти у валюті за той же період зменшились на 1% («мінус» $85 млн).

Чим зумовлено зростання в гривні? Ключовий фактор – кошти, які населення отримувало від держави або роботодавців як матеріальну допомогу, каже керівник відділу депозитів ПУМБ Микита Малясов.

Додатковий ефект дала безпосередньо війна: частина клієнтів банків фізично не могли зняти готівку через близькість бойових дій, додає Малясов. Інша частина, зазначає заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький, навпаки, перевела заощадження в безготівкову форму. Люди бояться втратити гроші після руйнування чи мародерства або готують фінанси до переїзду.

Громадяни не піддалися паніці завдяки швидкій реакції НБУ, який підтримав банки ліквідністю та закрив основні канали для відтоку капіталу з країни, каже директорка-розпорядниця Фонду гарантування вкладів фізосіб Світлана Рекрут. Інший фактор – доступність онлайн-банкінгу. Мобільні додатки найбільших роздрібних банків ПриватБанку та monobank мають 13 та 5,6 млн користувачів. Також НБУ рекомендував українцям, які виїжджають за кордон, користуватися там картками українських банків як найбільш вигідний та надійний спосіб.

Левова частка приросту коштів населення припадає на ПриватБанк. У фінустанови дійсно суттєвий «плюс» на поточних рахунках населення, але обсяг депозитів зменшився, розповідає керівник дирекції роздрібного бізнесу ПриватБанку Дмитро Мусієнко.

Станом на середину квітня тренд на скорочення депозитів зупинився в більшості банків, повідомила Рекрут. Серед іншого цьому сприяє рішення держави розширити держгарантію на всі вклади на період воєнного стану плюс три місяці, вважає Мусієнко з ПриватБанку. Раніше під захистом уряду знаходилися лише депозити обсягом не вище 200 000 грн, після війни планка зросте до 600 000.

Що буде зі ставками

Війна мотивувала банки підвищувати ставки за депозитами лише в перші тижні після російського вторгнення – так вони розраховували стримати відтік вкладників. Поступово ситуація розвернулася: якщо до війни гривневий депозит можна було розмістити під 10–11%, то зараз пропонують від 5% до 9% річних, розповідає Муравицький із ТАСкомбанку. Дохідність валютних депозитів залишається мінімальною – 0,01–0,1%. 

Чому ставки йдуть донизу? Можливе пояснення: банкіри розуміють, що потенційні клієнти хочуть не стільки отримати максимум пасивного доходу, скільки просто зберегти гроші, припускає Мусієнко з ПриватБанку. Інша суттєва особливість – у банків достатньо ліквідності, тоді як через кризу обсяги кредитування обвалилися. 

Подібний статус-кво триватиме недовго: втрата значної частини доходів через війну змусить частину українців активніше витрачати заощадження та отриману від держави та роботодавців допомогу. Загальний обсяг коштів населення у банках у другому півріччі знизиться, прогнозує Малясов із ПУМБ. У разі позитивного сценарію, додає він, депозитний портфель банків за рік може зрости на 10%.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні