Категорія
Картина дня
Дата

В Україні близько 50% хворих на рак дітей помирають, в ЄС та США – 15%. Скільки втрачає українська економіка через дитяче онко

4 хв читання

Кожен випадок дитячого раку, який закінчився одужанням, не тільки дарує життя дитині, а й забезпечує 118 000 грн податків і 343 000 грн ВВП для України щороку. До Всесвітнього дня онкохворої дитини говоримо про економічну окупність лікування дитячої онкології

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Валентину було три, коли він захворів на рак крові. Лікування тривало довго: хіміотерапія, опромінення, трансплантація кісткового мозку. 

Сьогодні Валіку 11. Він завсідник комунікаційного клубу для підлітків-переможців раку благодійного фонду «Таблеточки», а ще фанат програмування. Він уже пройшов частину Гарвардського курсу СS50 і пише власні програми. 

Валентин – яскравий приклад, як покоління Z вривається в цифрову економіку не лише як споживачі, а й із пропозицією цифрових товарів та послуг. Хлопець регулярно заробляє на операціях із криптоактивами і вразив батьків, коли запросив їх до ресторану та оплатив рахунок власним коштом. Він уже залучений до створення валового національного доходу

Проблема дитячої онкології в Україні та світі

Щороку рак забирає життя 150 000 дітей у всьому світі. Не враховуючи нещасні випадки, саме рак є головною причиною дитячої смертності у віці від одного року. В Україні діагноз «дитячий рак» чують три родини щодня. 

За наявності необхідних технологій, доступних ліків, соціальних та побутових умов, психологічного та паліативного супроводу рак – не вирок. У провідних європейських країнах та США – понад 85% онкохворих дітей одужують. У державах із низьким і середнім рівнем доходу, таких як Україна, – менше половини

І хоча навіть у США інвестиції в дитячу онкологію вважають нерентабельними, держава продовжує вкладатися в нові препарати та технології лікування дитячого раку. Лише St. Jude Childrenʼs Research Hospital у Мемфісі витрачає $440 млн щороку (40% виробничих витрат) саме на дослідження. Чому так? 

Економічні втрати через дитячий рак 

Рак посідає перше місце серед усіх дитячих хвороб не лише за смертністю, але й за кількістю років втраченого здорового життя (DALY – disability adjusted life years) – часу, коли економічно активна людина могла б виробляти та споживати товари та послуги, збільшуючи обсяги національної економіки. 

Тому дохідність інвестиції в лікування дитячого раку варто оцінювати через потенційні вигоди, які отримує держава завдяки кожній дитині, що долає хворобу. Спробуймо оцінити потенційні вигоди для економіки України.

За офіційними даними Держстату, в листопаді 2021 року середня заробітна плата до утримання податків складала 14 282 грн. Натомість аналітичні розрахунки на базі досліджень Korn Ferry вказують, що ця «офіційна» цифра є заниженою, і «реальні» середні доходи Українців є на рівні 27 357 грн до оподаткування, або 22 022 грн після. Ця цифра співставна з даними Salary Explorer, де йдеться про середню зарплату у 23 000 грн після оподаткування.    

В Україні близько 50% хворих на рак дітей помирають, в ЄС та США – 15%. Скільки втрачає українська економіка через дитяче онко /Фото 1

За даними Держстату, протягом останніх 10 років українці заощаджували від 6,8% до 10,1% від заробленого. Тобто понад 90% середньостатистичний українець витрачає на споживання. 

Відповідно до розрахунків калькулятора проєкту «Ціна Держави» від CASE Україна, щороку середньостатистичний українець сплачує податків на 118 600 грн. 

В Україні близько 50% хворих на рак дітей помирають, в ЄС та США – 15%. Скільки втрачає українська економіка через дитяче онко /Фото 2

Проте доходи бюджету мало що свідчать про обсяги національної економіки. Більш показовим є внутрішній валовий продукт.

За даними Держстату, за останні 10 років доля споживчих витрат домогосподарств у ВВП складала 69,26%, тобто 100 гривень споживчих витрат відповідали 144 гривням ВВП. Відповідно до розрахунку ВВП витратним методом (за категоріями кінцевого використання), який включає споживчі витрати домашніх господарств, виходить, що при споживанні 237 837 грн на рік, середньостатистичний економічно активний українець може створювати до 343 408 грн ВВП. 

Тобто одне втрачене через дитячий рак життя – це втрата 118 000 грн податків і 343 000 грн ВВП для України щороку. 

Дохідність інвестиції

Однак сама собою абсолютна сума вигод малоінформативна. Більш значущими є відносні показники, які порівнюють доходи з витратами. Саме тому варто дивитися на дохідність інвестиції (ROI).

В Україні близько 50% хворих на рак дітей помирають, в ЄС та США – 15%. Скільки втрачає українська економіка через дитяче онко /Фото 3

Щоб обрахувати чисельник, потрібно знати кількість втрачених років здорового життя (DALY) для одного випадку лікування. Країни з рівнем соціального розвитку нижче середнього якнайкраще демонструють, скільки років життя втрачається, якщо рак не лікувати чи лікувати неякісно. На рік на них в середньому припадає 160 000 випадків дитячого раку і 6,9 млн втрачених років здорового життя. Тобто один випадок захворювання забирає близько 43,4 року.

Однозначно відповісти, скільки коштує лікування дитячого раку в Україні, складніше. Це і вартість лікарських засобів, що надходять за програмами державних закупівель; і заробітна плата лікарів із держбюджету; і витрати місцевих громад на утримання інфраструктури комунальних лікарняних закладів. 

Благодійний фонд «Таблеточки» разом із міжнародною консалтинговою компанією PricewaterhouseCoopers розрахував собівартість лікування дитячого раку в Україні за умови повної укомплектованості медзакладу обладнанням, конкурентної зарплати медиків та лікування за останніми міжнародними протоколами та підходами в медичній, соціальній і психологічній площинах.

Орієнтовні середні витрати складають $87 500. Це вартість первісної інвестиції – знаменник формули ROI.

Якщо досягти виживання у принаймні 80% випадків та повернути втрачені роки життя в економіку, Україна могла б отримувати $147 600 податками та $427 400 ВВП від одного пролікованого випадку. Дохідність такої інвестиції сумарно складала б 557%. Уже на цьому етапі окупність вкладень не викликає сумнівів.

Щоб зробити цей показник ще більш співставним з іншими видами інвестицій, розрахуємо річну дохідність з урахуванням складного відсотка (annualizedROI) та середню річну дохідність (AAR) інвестиції.

В Україні близько 50% хворих на рак дітей помирають, в ЄС та США – 15%. Скільки втрачає українська економіка через дитяче онко /Фото 4

Згідно з сервісом Forbes Advisor, хорошою вважається дохідність від вкладень в акції у 7%. Такою є середня річна дохідність найбільших світових компаній, що формують індекс S&P 500. У випадку інвестиції в лікування дитячого раку в Україні цей показник становить 12,8%. І якщо доходи громадян та ВВП країни збільшуватимуться, то цей показник буде лише рости. Лікувати дитячий рак ставатиме все більш окупно.

«Інвестиційна порада» 

Лікування дитячої онкології не просто окупне. Суспільство, держава, національна економіка отримують значно більше, ніж інвестують. І це не лише про гроші та макроекономічні показники.

Валентин у свої 11 уже генерує дохід, розуміє, як працює блокчейн, захоплюється робототехнікою. Формули та розрахунки не здатні врахувати економічні вигоди від його майбутніх досягнень та відкриттів. Але вони надають мрійливій фразі «діти – наше майбутнє» чіткого вираження в цифрах сучасного світу, рушійною силою якого є економіка.

Раніше у фонді «Таблеточки» казали: «Далі буде! Якщо ти допоможеш». Зараз риторика неквапливо змінюється, все чіткішим стає меседж: «Далі буде! Якщо ти інвестуєш». 

Аби якомога більше дітей отримали шанс на здорове майбутнє, 11-й рік поспіль візія фонду «Таблеточки» залишається незмінною: щоб жодна дитина в Україні не помирала від раку. На шляху до реалізації цієї мети підопічних, онкохворих дітей, підтримують благодійники та партнери фонду – інвестори української економіки.

Просто зараз ви можете інвестувати в розвиток дитячої онкології «під 12,8% річних»* через благодійний фонд «Таблеточки», оформивши на сайті фонду щомісячну підписку.  

Кожна вкладена гривня – це інвестиція в майбутнє, де діти одужують та створюють нову економіку, нову країну.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд