Оксана Маркарова /Getty Images
Категорія
Лідерство
Дата

Чому побудова України 2.0 після Перемоги буде мати жіноче обличчя. Есе пані посла України у США Оксани Маркарової

3 хв читання

Оксана Маркарова Фото Getty Images

Forbes запропонував американським та українським політикиням, топменеджеркам, волонтеркам, парамедикиням, дипломаткам та акторкам написати есе, що таке сучасне жіноче лідерство. Жінки України за більш як 400 днів війни дивують увесь світ та самих себе, відкривши в собі неймовірну силу, відзначає Оксана Маркарова.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Понад 400 днів війни українці дивують світ своєю любов’ю до рідної землі, до свободи, до незалежності, вражають своєю незламністю та життєстійкістю. Показують приклад, як можна бути сильними та людяними одночасно, як можна боронити свій дім та найрідніших людей від російських загарбників. При цьому не втрачати людської подоби.

Жінки України за понад 400 днів війни дивують світ та самих себе, відкривши в собі неймовірну силу, якою були відомі задовго до них наші пращурки. Вони під час панщини, радянщини, війн, голодоморів, колективізації, ГУЛАГу і знищення всього українського тим самим російським ворогом працювали, співали, виховували дітей, передавали їм любов до України та боролись за неї.

Повномасштабна війна тільки загострила розуміння, що значить бути лідеркою, відокремили непотрібне і неважливе від головного.

У ці складні дні, коли треба ухвалювати відповідальні рішення, я звертаюся не тільки до рекомендацій світових авторитетів, професійних порад чи аналітики, а згадую поради моєї бабусі Ніни – простої української селянки, яка гідно прожила своє непросте життя та ділилася зі своїми онуками мудрістю й секретами життєстійкості.  

Бути українською лідеркою в дипломатичній службі – це служити народу України. Служити, так само як українські захисники на фронті, медики, вчителі, волонтери. Як казав Мартін Лютер Кінг молодший: «…Кожен може служити. Для служіння не обовʼязково мати диплом. Все, що потрібно, – серце, сповнене добродійством, та душа, створена любов’ю».

Бути лідеркою – постійно пам’ятати, що кожен день, кожна дія мають посувати нас на хоч на крок, хоч на «Джавелін», хоч на санкцію ближче до Перемоги. Тому що, на жаль, перемога не гарантована, підтримка не вічна, а увага не постійна.   

Бути лідеркою – значить бути командним гравцем і об’єднувати всіх навколо України. Ми уже показали феноменальну здатність триматися разом, коли не впали за три дні, як очікувала Росія і побоювались партнери, та продовжуємо стояти за свою землю понад 30 місяців. 

Бути лідеркою – значить бути нетерпимою до російського ворога і не боятися. Не боятися висловити позицію, що суперечить загальній думці, не боятися бути принциповою. Бути нетерпимою до внутрішніх ворогів – неефективності, корупції, байдужості. 

Бути лідеркою означає залишатися жінкою. На щастя, час, коли жінка-лідерка мала практично перетворитися на чоловіка, проходить. Жінці все ще складніше, ніж чоловікові, на лідерських позиціях. Однак дуже рада бачити, як зростає кількість жінок на ключових позиціях у бізнесі, урядових структурах і на фронті. 

Від першої леді Олени Зеленської, яка вперше в історії виступила перед Конгресом США і зараз проводить багато перемовин, поки президент Володимир Зеленський працює в Києві, до неймовірних лідерок громадського сектору, які борються за повернення полонених і викрадених росіянами дітей, та дівчат, які зі зброєю в руках захищають Україну від ворога. 

Ні, я не тішуся, що вони в окопах. Я радію, що вони могли зробити цей вибір і при цьому почуваються жінками.

При всьому бути жінкою-лідеркою в Україні – означає відкласти особисті переживання й емоції. Коли тобі повідомили, що твій дім зруйновано або під окупацією, твій чоловік чи друг загинув, ти повинна зібрати волю в кулак та йти на перемовини, зустрічі, працювати на 120%. Ми бачимо це вміння в жінок-лідерок, які після жахливих російських бомбардувань розбирають завали, ремонтують і відбудовують.

Єдина порада, яку я б дала українським жінкам, – дбати про себе, щоби довше й ефективніше провадити свої команди до перемог, які складуться у велику Перемогу України. Як кажуть у літаку: «У випадку розгерметизації салону кисневу маску спочатку вдягніть на себе».

Я знала багато українських лідерок до 24 лютого 2022 року та відкрила неймовірну кількість після. Вони викликають повагу вдома й у наших партнерів, а мене особисто надихають. 

Впевнена, побудова України 2.0 після Перемоги та стрибок із сьогодення в інноваційну, технологічну, європейську і заможну країну буде мати жіноче обличчя.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні