Як може виглядати добре збалансований портфель для приватного інвестора у 2021 році /з особистого архіву
Категорія
Гроші
Дата

Як може виглядати добре збалансований портфель для приватного інвестора у 2021 році

7 хв читання

з особистого архіву

З якими інвестиційними ідеями входять фінансисти у 2021 рік? Forbes розпитав про це двох лідерів інвесткомпанії ICU – одного з її засновників Костянтина Стеценка і голову департаменту макроекономічних досліджень Сергія Ніколайчука.

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Time називає 2020-й найгіршим роком в історії, а ринки акцій б’ють рекорди. Ви бачили вчорашнє розміщення Airbnb (інтерв’ю записувалося 11 грудня 2020 року. – Forbes)?

Костянтин Стеценко: Вони подвоїлися в ціні.

Хто з’ їхав з глузду?

К.С.: Реакція ринків на пандемію у березні‑квітні була надмірно гострою. Після подій 2008–2009 років глобальні регулятори навчилися швидко та із задоволенням вмикати свою фінансову базуку і ми побачили з їхнього боку нещадну відповідь. Ліквідність, якою вони накачали економіки, – головна причина того, що ми бачимо на глобальних ринках.

Пам’ятаєте цей нескінченний жах у березні, коли ринки щодня обвалювалися на 5% і більше? Регулятори, схоже, більше не допустять такого, і це основний висновок року.

Висновок номер два: світ змінився. Robinhood, Interactive Brokers та інші відкрили роздрібним інвесторам прямий доступ до фондового ринку. Можливість купити на $1000 акції модних компаній – Facebook, Amazon або Apple – у телефоні спричинила величезну купівельну спроможність. Змінилась і модель поведінки роздрібних інвесторів: раніше, під час кризи, вони б таїлися по кутках, а цього разу інвестори, у яких була ліквідність, досить упевнено купували.

Сергій Ніколайчук: Крім того, завдяки реформам, які регулятори провели після глобальної фінансової кризи, фінансова система була значно краще підготовленою до потрясінь, зокрема і в Україні. Думаю, регулятори й надалі жорстко обмежуватимуть ризики на боці фінансових інститутів.

Що із цього випливає?

К.С.: Поведінка фінансових ринків буде не такою, як раніше. З’явився новий клас інвесторів, а ринки розуміють, що центробанки й уряди не дозволять їм втрачати глузд.

Це не дуже добре у середньостроковій перспективі, але на 2021 рік очікування у всіх доволі позитивні. Вони базуються на припущенні, що вакцини працюватимуть.

Як ви розумієте психологію нового типу інвесторів?

К.С.: У них була вдала точка входу – навесні – на початку літа. Вони ще не зазнавали великих втрат: останні 10 років ринки зростали, не було постійного болю.

Адже не лише Robinhood драйвить ринок. Нікуди не поділися mutual funds, пенсійні фонди, гроші приватних інвесторів. Їх просто значно побільшало. Одне з головних питань – як вплине на інфляцію, на вартість активів, куди посуне ціни на сировинні товари та кількість грошей, яку було надруковано? Тому є тривога щодо розкручування інфляційної спіралі.

Світ входить у десятиліття зростаючої інфляції?

С.Н.: У 2021 році інфляція залишиться доволі низькою: основні економіки будуть відновлюватися, але, як і раніше, не дотягуватимуть до свого потенціалу, тому вплив попиту на інфляцію буде негативним. Інфляційний тиск, який зароджується на розвинених ринках, помітний тільки у США, де Федеральна резервна система переглянула концепцію монетарної політики і перейшла на так званий average inflation targeting. Тепер вона намагатиметься досягти мети стосовно інфляції не на певний відтинок часу, а в середньому на рівні 2%. Це означає, що коли останніми роками інфляція у США була нижча 2%, то тепер ФРС дозволить інфляції зрости до 3–4%, щоб отримати у середньому 2%.

Тобто ФРС готова до зростання інфляції?

С.Н.: Не просто готова, а намагається підвищити її до 3–4% і для цього й надалі проводитиме м’яку монетарну політику попри відновлення попиту і зниження безробіття.

Нассім Талеб одного разу сказав в інтерв’ю Forbes, що немає нічого дешевшого за прогноз, а ось ставка – це зовсім інша річ. Костянтине, на що ви ставили у 2020-му і ставите у 2021 році?

К.С.: Ми брали участь у деяких розміщеннях, але не скрізь, на жаль, змогли здобути алокацію. Технологічні акції розлітаються як гарячі пиріжки, тому пріоритетний доступ до них у найбільших інституційних інвесторів. Ті, хто зайшов в Airbnb, одразу отримали подвійну віддачу. І було чимало історій, де зростання після розміщення було на 30–50%.

А ще навесні всі думали, що Airbnb приречена.

К.С.: Ми бачили розміщення Allegro (польська Rozetka), казахського Kaspi, які стали багатомільярдними компаніями. Після недавнього IPO за свою терплячість були щедро винагороджені інвестори Ozon.

Переходячи до 2021 року. Якщо ми віримо в ефективність вакцини, у те, що поступово відновлюватимуться туризм і ділова активність, продовжиться зростання цін на сировину, то, звичайно, 2021‑й має бути роком циклічних історій. Це штовхатиме нагору котирування авіаційних, туристичних, сировинних компаній. За ідеєю, мав би загальмуватися бізнес, який був нарозхват цього року. Zoom у нашому житті поменшає, хоча до докризової ситуації ми не повернемося. Навіщо летіти бізнес‑класом у Нью‑Йорк, якщо будь‑яку конференцію тепер можна провести онлайн?

Повернімося до особистих ставок Костянтина Стеценка на 2021 рік.

К.С.: Ми очікуємо, что акції циклічних компаній з гарними фундаментальними показниками, які сильно постраждали у 2020 році, відновлюватимуться у 2021‑му.

Друга ідея – бонди ринків, що розвиваються, де ще залишається якась прибутковість.

Матеріали по темі

І, звісно, продовжать розвиватися компанії нової економіки, націлені на спрощення життя людини, бізнесу, суспільства. Уберизації, диджиталізації, поведінкових змін у нашому житті ставатиме щораз більше. І при цьому я не кажу про гейминг і бетинг, хоча це теж величезні теми.

Що таке добре диверсифікований портфель у 2021 році? Припустимо, ми говоримо про портфель на $100 000 40-річного «розумного інвестора», яким його бачив Бенджамін Грем.

К.С.: Я б рекомендував купити кілька ETF, пов’язаних з економікою, що розвивається, з циклічними компаніями, і взяти індекс, пов’язаний з бондами ринків, що розвиваються (високоприбуткові доларові облігації), – умовно по 20–25% кожного типу активів. Відсотків по п’ять золота і біткойнів, процентів 20 покласти у пенсійний фонд, якщо не хочеться постійно змінювати портфель, а 10–20% я б тримав у кеші.

Якою має бути частка українських активів у добре диверсифікованому портфелі?

К.С.: Жителю України розумно тримати 20– 30% в українських євробондах або внутрішніх облігаціях. Решта рекомендацій – такі самі.

Які події 2021 року можуть заблокувати описаний вами оптимістичний сценарій?

К.С.: Вакцина може виявитися не такою ефективною. Отже, економіка буде відновлюватися повільніше. Якщо ми побачимо швидке зростання інфляції, то почнуть підвищуватися процентні ставки, що спричинить переоцінку боргових активів. Залишається ризик глобальних торгових воєн.

Як може виглядати добре збалансований портфель для приватного інвестора у 2021 році /Фото 1

Сергій Ніколайчук: «ФРС намагається підвищити інфляцію до 3–4% за допомогою м’якої грошової політики».

С.Н.: Чорних лебедів неможливо передбачити. Я б додав більш різку відмову від стимуляційних заходів, хоча основні країни націлені на те, щоб тримати стимули якомога довше. Але якщо дійсно почне зростати інфляція, країни будуть змушені проводити менш м’яку політику і це може вдарити по відновленню.

Джим Кокрейн нещодавно написав: «Ставки залишаються низькими, доки раптом не стають високими». Так було в Греції, але він припускає, що таке можливе і в Америці, де відношення держборгу до ВВП нині на такому ж високому рівні, як після Другої світової війни.

С.Н.: За нашим базовим сценарієм, розвинені країни не прагнутимуть до різкого зниження боргового навантаження. Вони будуть знижувати його поступово, завдяки тому, що реальні процентні ставки залишаються низькими.

Серед інших ризиків – можлива «зомбіфікація» економік унаслідок масових стимулів і підтримки нежиттєздатних компаній. Це відбувалося в Японії у 1990‑ті роки, і є ризик, що це може поширитися на весь розвинений світ. Це спричинить стримування економічного зростання, оскільки блокує перехід до продуктивнішої економіки.

К.С.: У Штатах ефективно працює інститут банкрутства: безліч компаній перезавантажуються, економіка очищується. Радше ми говоримо про ризики для менш ефективних економік.

Чим це десятиліття відрізнятиметься від попереднього?

С.Н.: Прискоренням диджиталізації. Розрив між компаніями нової і старої економіки буде розширюватися.

К.С.: Життя бігтиме швидше. Ми будемо отримувати більше інформації, швидше її перетравлюватимемо, швидше реагуватимемо. Буде більше суєти і тривоги, повітря наступного десятиліття буде щільнішим. Напевно, буде більше конфліктів – соціальних і воєнних.

Тому і портфель мусить бути добре диверсифікований за валютами й інструментами, а частина його має бути в кеші, щоб реагувати на можливості на кшталт тих, що були навесні 2020 року.

С.Н.: А ще буде прискорюватися тренд, який ми бачили у 2010‑ті, – посилення конкуренції між людьми з різних країн на міжнародному рівні.

Ви маєте на увазі «смерть дистанції»?

С.Н.: Плюс стирання кордонів. Брекзит і перемога Трампа були захисною реакцією на ці тенденції. Вона чимось схожа на спалювання верстатів у Ліоні під час промислової революції. Найближчими роками цей тренд посилюватиметься – не лише на ринку товарів, а й на ринку послуг.

Як у цю картину – підвищення складності і швидкості світу – вписується Україна? За попереднє десятиліття наше відставання від розвиненого світу зросло. Оборот фондового ринку, якщо брати тільки ринок акцій, впав у 100 разів. Як може розвиватися економіка, де приватний сектор настільки обмежений у доступі до капіталу?

К.С.: Я б не драматизував ситуацію. Великі компанії мають доступ до публічних ринків. Міжнародні фінансові організації, той самий ЄБРР, із задоволенням надають гроші якісному бізнесові. З’явилося багато людей і фондів, які готові давати кошти в капітал навіть стартапам. Ми, наприклад, самі інвестуємо у VC і фінтех. Люди домовляються одне з одним без допомоги фондового ринку.

Пропонуєте не скиглити з приводу відсутності фондової біржі, якщо є інші джерела капіталу?

К.С.: Якщо людям потрібні гроші, вони так чи так їх отримують. Погляньте, скільки цікавих компаній з України стали єдинорогами або залучили багатомільйонне фінансування. Це відбувається без інструментів фондового ринку, але й світ змінився. З’явилися краудфандингові платформи, є багато приватного капіталу– і місцевого, і глобального, який залюбки йде в проєкти креативних підприємців, здатних полегшити або поліпшити життя інших бізнесів або людей. Воррен Баффет сказав: «Інвестуйте в себе – прибуток від цих інвестицій не з’їсть інфляція і не відніме податковий інспектор».

Що для вас означає інвестувати в себе?

К.С.: Перш за все – стежити за своїм фізичним та ментальним здоров’ям, читати якнайбільше книг, багато спати, менше залежати від гаджетів і влаштовувати собі цифрові детокси. А щоб бути щасливим – займатися улюбленою справою і спілкуватися з цікавими людьми.

І не читати більшовицьких газет.

Опубліковано в сьомому номері журналу Forbes (січень-лютий 2021)

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд