Вадим Роговський, засновник 3DLOOK. /з особистого архіву
Категорія
Лідерство
Дата

Головне завдання СЕО – побудувати правильну корпоративну культуру, упевнений засновник 3DLOOK Вадим Роговський. 5 принципів, які допомагають йому в цьому

Вадим Роговський, засновник 3DLOOK. Фото з особистого архіву

Що робить СЕО успішним лідером? Серійний IT-підприємець Вадим Роговський відповідає на це питання цитатою засновника венчурного фонду Union Square Ventures Фреда Вілсона: «Хороший СЕО відповідає за три речі: гроші, найкращих працівників та культуру». Натхненний цією ідеєю, два роки тому Роговський сфокусувався на побудові та розвитку корпоративної культури стартапу 3DLOOK

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

«У моїй попередній компанії я припустився низки помилок, недостатньо часу приділяючи корпоративній культурі», – згадує Роговський. Чим може закінчитися зневага культурою компанії? Вона сформується сама, без лідера, і є ризик, що стане токсичною та дисфункціональною. «Культура – це те, як приймаються рішення в компанії, особливо коли CEO немає в кімнаті, – пояснює Роговський. – І якщо СЕО не бере участі в створенні культури, на нього можуть чекати неприємні сюрпризи. Врешті через певний час йому може не сподобатися очолювати таку компанію».

Головне завдання СЕО в побудові корпоративної культури, за словами Роговського, – створити умови, які стимулюватимуть людей робити правильні речі та одночасно ускладнювати здійснення неправильних дій. Як це зробити? Засновник 3DLOOK поділився з Forbes правилами, якими керується у створенні культури компанії.

Робіть те, що пропагуєте, інакше накопичується організаційний борг. Це проста річ, яку я зрозумів не одразу. Часто СЕО та фаундери декларують одні принципи, але на момент ухвалення рішення йдуть на компроміси. Це дає можливість швидкого маневру в моменті, але команда запамʼятовує, що лідер не дотримується принципів компанії. Культура виходить із-під контролю.

Я сам робив такі помилки – саме так сталося в моїй попередній компанії. Заради швидкого зростання та бізнес-рішень порушував принципи, які сам декларував. Як цього уникнути? Бути відвертим із собою, зрозуміти, що рухає тобою в прийнятті рішень, що ти вважаєш правильним, а що неправильним. Потім створити систему стримуючих факторів, щоб дотримуватися своїх принципів.

Складіть список цінностей компанії та сформулюйте їх у чітку інструкцію для співробітників. Як виглядає цей список у 3DLOOK? Ми зібрали його на основі того, який тип співробітників добре приживається в компанії, а який не приживається. Наприклад, помітили: проактивним людям у нас комфортніше, ніж працівникам, які чекають, щоб їм дали докладні інструкції до дії та жорсткі рамки для їхніх ролей у компанії. При цьому є компанії, в яких добре працює саме друга схема.

У нас є пʼять основних цінностей: інноваційність, орієнтація на результат, командна робота, щастя співробітників та захист навколишнього середовища. Ще одна категорія – принципи, які мають назву «What makes you a true 3DLOOKER». Це якості, які важливі для нас у команді: цікавість та відкритість, уміння співпрацювати, працьовитість, відповідальність та оптимізм.

Заохочуйте співробітників, які дотримуються цінностей компанії. Деякий час ми декларували абсолютну прозорість комунікації в компанії. Мовляв, кожен співробітник може висловити ідею та поспілкуватися із СЕО. Але при цьому топменеджери періодично припиняли спроби «піти через голови». У результаті на черговому ревʼю ми побачили, що люди бояться ділитися ідеями.

Наразі винагороджуємо співробітників за допомогою гейміфікації. Наприклад, щоб заохочувати допитливість та відкритість у команді, заснували премію 3DLOOK Awards. Щокварталу вручаємо її людині, яка ділиться знаннями з іншими. Є й щорічна нагорода найкращому командному гравцю.

Перевіряти, наскільки співробітник підтримуватиме корпоративні принципи, потрібно вже на етапі найму. Я часто займаюся рекрутингом топменеджерів. Наприклад, щоб зрозуміти, як добре навчається кандидат, питаю на інтервʼю, які найкращі три книги він прочитав за останній рік. Так можна зрозуміти, наскільки він допитливий і чи шукає нові знання.

Головне завдання СЕО – побудувати правильну корпоративну культуру, упевнений засновник 3DLOOK Вадим Роговський. 5 принципів, які допомагають йому в цьому /Фото 1

Команда 3DLOOK

Знайдіть HR-директора, який розділятиме цінності керівника. У нас у команді ця посада називається VP of People – і це був один із найскладніших наймів за останній час. Я шукав співробітника з нешаблонним баченням, який запропонує, як покращити показники найму. HR-директори з IT-компаній зазвичай пропонували домагатися цього великою кількістю «плюшок» та підвищеними зарплатами. Але ми не хочемо мірятися «плюшками». Не наша тактика. Врешті я знайшов спеціалістку, яка поділяє моє бачення, у великій українській аграрній компанії.

До функціоналу VP of People входять не лише стандартні HR-проєкти на кшталт оцінки персоналу та побудови стратегії мотивації, а й операційна робота: створення комунікаційної картки, оптимізація організаційної структури залежно від цілей бізнесу, робота з топами за планом найму працівників. Для мене VP of People – це HR директор на стероїдах.

Визначте неформальних лідерів у компанії та залучіть їх до побудови культури. Таким лідером може бути, наприклад, співробітник із великим стажем роботи в компанії, до якого прислухається команда. У неформального лідера може бути більше впливу на корпоративну культуру, ніж у топа.

Як вирахувати таких співробітників? Їх можна помітити, якщо вивести команду з офісу на тімбілдінг та поспостерігати за динамікою в комунікації. Ці люди – центри гравітації та тяжіння. Як із ними працювати? Залучити до рішень щодо команди, наприклад, залучити до обговорення ревʼю чи системи винагороди. Важливо показати неформальним лідерам їхню цінність і те, що вони на щось впливають.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні