«Нова Пошта» /Антон Забєльський для Forbes Україна
Категорія
Лідерство
Дата

«Поки не зробимо найкращу доставку у світі, не заспокоїмось». Які риси та рішення допомогли засновникам «Нової Пошти» стати підприємцями року

Засновники «Нової Пошти»: Володимир Поперешнюк і Вячеслав Климов понад 20 років будують спільний бізнес Фото Антон Забєльський для Forbes Україна

Засновники «Нової Пошти» понад 20 років будують спільний бізнес, майже завжди удвох, доповнюють один одного на інтерв’ю, здається, що розуміють один одного з пів слова. Ми вирішили перевірити, як багато у них спільних думок, планів, страхів та ідей. Для цього ми поставили їм окремо один від одного півтора десятки однакових запитань. Що з цього вийшло

Новий номер журналу Forbes Україна

Новий номер журналу Forbes Україна

Цей матеріал – із останнього номера Forbes. Придбати його можна за цим посиланням. У номері: детальний огляд статків найбільших українських бізнесменів, підприємці року Климов і Поперешнюк, останній мільярд Фрідмана, шлях Grammarly, бренд тактичного одягу M‐TAC і загалом майже два десятки текстів.

Вячеслав Климов і Володимир Поперешнюк вибороли звання «Підприємці року – 2022». Для них це було особливо складно: війна завдала суттєвих збитків компанії. Наприкінці лютого бізнес «Нової Пошти» майже зупинився, обсяги відправлень впали на 98%, сортувальний термінал, десятки відділень були зруйновані.

У листопаді Климов і Поперешнюк вивели бізнес на довоєнний рівень. Як їм це вдалося? У передостанньому номері ми публікували детальну статтю про «Нову Пошту», а на нашому YouTube‑каналі вийшов сюжет про компанію. Проте ми змогли по‑новому розказати про засновників НП.

Що є головною цінністю «Нової Пошти»? 

Вячеслав Климов (К.): Клієнти. 

Володимир Поперешнюк (П.): Швидка доставка, сервіс і якість. Мене ковбасить, якщо клієнт пише у Facebook, що ми щось не так зробили, щось не доставили чи затримали. Я перфекціоніст, і це відображається на компанії. Поки ми не зробимо найкращу доставку в світі, я не зупинюся. 

Яка роль Володимира? 

К.: Він той, хто не дозволяє компанії зупинитися навіть на секунду. Це стосується як рядового співробітника, так і менеджменту з власниками. Він – мотор. 

Яка роль Вячеслава? 

П.: Наша роль – бути підприємцями. Ми вигадуємо нове або підстраховуємо менеджмент. Вячеслав підстраховує фінансову складову і питання клієнтського сервісу. Частина його роботи – спілкування з владою. 

Три найсильніші риси Володимира. 

К.: Інтелект, непосидючість і невгамовна енергія. 

Три найсильніші риси Вячеслава. 

П.: Він класно формулює задачі, вправно веде перемовини і гарно розбирається в людях. 

Володимир Поперешнюк, співзасновник «Нової Пошти» /Антон Забєльський для Forbes Україна

Володимир Поперешнюк, співзасновник «Нової Пошти» Фото Антон Забєльський для Forbes Україна

Три основні інгредієнти сталого партнерства. 

К.: Спільні цілі та цінності, різні психотипи й уміння домовлятися. 

П.: Однакові цінності та цілі. Ми доповнюємо одне одного. Кожен має сильні сторони, і ми в цьому не конкуруємо. І останнє: нас двоє, тому можемо роздвоюватись і бути одночасно в різних місцях. Наприклад, один зустрічається з клієнтом, інший працює на терміналі. Це наша суперсила.

Найскладніший день з початку війни. 

К.: 24 лютого, без сумніву. Тотальна невизначеність, страх за родину, дітей.

П.: 28 лютого, коли обіг впав до 1%, я розпрощався з бізнесом. У цей день була одна думка: збирати донати, щоб мати змогу доставляти товари для потреб військових. А березень, коли ми фактично стали банкрутами, був найскладнішим місяцем. 

Найкращий день. 

К.: Початок операції в Польщі. Це була квінтесенція, що компанія більше не виживає, а розвивається. Відбулося щось абсолютно нове, і це стало результатом праці. Це був символ, що життя продовжується. 

П.: Для мене найкращі дні були влітку, коли відновився корпоративний Lean‑ярмарок. Це день у компанії, коли працівники презентують свої інновації у бізнес‑процесах. 

Найскладніша проблема, яку довелося вирішувати. 

К.: Вселити спокій і впевненість у команду. Під командою я маю на увазі більш ніж 30 000 людей. Переконати їх, що страх можна перебороти. 

П.: Найбільша проблема – це коли у тебе немає клієнтів. Ми героїчно це вирішували у лютому і березні: шукали нових клієнтів, донати, робили релокацію підприємств, заводів, складів.

Найбільша менеджерська помилка під час війни. 

К.: Ми засильно стиснули компанію в перші тижні. Жага до виживання змусила нас забагато скоротити операції, але можна було цього не робити. Тоді ніхто не знав, як правильно діяти. 

П.: Засильно скоротили мережу наших відділень. Друга помилка – дуже повільно відкривали наш міжнародний напрям.

Найкраще рішення під час війни. 

К.: Продовжити розвиток вже з березня. Не приймати війну як привід для зупинки розвитку. 

П.: Рішення виходити на міжнародні ринки, продовжувати будувати наші сортувальні центри, зокрема в Одесі та Борисполі. Відкривати нові відділення і створювати нові продукти. 

Скільки коштувала компанія до війни? 

К.: $1 млрд. 

П.: $1 млрд. 

Скільки коштуватиме компанія у 2025‑му? 

К.: Я вірю, що більше. 

П.: Мінімум $3 млрд, можливо, $5 млрд. 

Вячеслав Климов, співзасновник «Нової Пошти» /Антон Забєльський для Forbes Україна

Вячеслав Климов, співзасновник «Нової Пошти» Фото Антон Забєльський для Forbes Україна

За скільки продали б зараз? 

К.: Не продав би. 

П.: Не продав би.

Що, крім війни, заважає рухатися швидше? 

К.: Ще не навчилися по‑справжньому шукати таланти. 

П.: Митниця. Процедури на кордоні дуже гальмують доставку наших посилок. 

У скількох країнах буде НП у 2025 році? 

К.: Будемо доставляти у будь‑яку точку земної кулі. Думаю, що матимемо фізичну присутність у великих країнах Європи й у Штатах. 

П.: У 2023 році плануємо бути в кожній країні Європи й у США. В 2025-му, думаю, будемо в 50 країнах. Де саме? Розвиватимемо франшизу. Якщо Бразилія або Африка відгукнуться, ми відкриємось і там. 

Три принципи керування людьми. 

К.: Я люблю довіряти людям. Вважаю, що похвала працює більше, ніж критика. Краще зробити помилку, ніж нічого не зробити. Енергія, працьовитість і чесність – три головних критерії успішної людини. 

П.: Делегування повноважень, довіра і результативність. У нас ще є погана властивість: ми дуже толерантні, і коли наші люди не відповідають ідеальній картині менеджера, замість радикальних рухів ми намагаємося їм допомагати. Але ми і вимагаємо, ми принципові.

Звідки берете енергію? 

К.: Фундаментально я оптиміст. Я завжди вірю в перемогу, вірю в те, що будь‑які зусилля дають результат. Намагаюся сам у собі генерувати енергію, інакше турбіна зупиниться. Я вірю в те, що дієвість народжує оптимізм. Якщо ти намагаєшся щось зробити, якщо ти борешся, ти обов’язково переможеш. 

П.: Енергію я беру з улюбленої справи. Головне – робити те, що до вподоби.

Хто з підприємців для вас приклад у бізнесі? 

К.: Серед постатей недалекого минулого – засновик Apple Стів Джобс і CEO General Electric Джек Велч. Серед діючих підприємців у мене немає кумирів. Зараз часто більше натхнення отримуєш від мужності українського ФОПа, який перезавантажує підприємство у Харкові, ніж від дій Ілона Маска. 

П.: Я віддаю дуже велику шану першим піонерам підприємництва в Штатах, таким як Джон Рокфеллер, Генрі Форд. Вони основа всього бізнесу і нашого достатку.

В чому триматимете заощадження у 2023‑му? 

К.: Ланцюг криз і досвіду показує, що найефективніша інвестиція – власний бізнес, яким ти керуєш. 

П.: Лише в активах. Усі заощадження одразу інвестую.

Остання прочитана книга. 

К.: «Злет і падіння Третього рейху» Вільяма Ширера. 

П.: Зараз я читаю чотири книги. Наприклад, перечитую «До нової свободи» Мюррея Ротбарда. Перед цим я читав «Лібералізм» Людвіга фон Мізеса. 

Останній фільм/серіал, який вас сколихнув або вразив? 

К.: Last Dance, про баскетбольну команду «Чикаго Буллз» і її лідера Майкла Джордана. 

П.: Останнім серіалом, який я дивився, був п’ятий сезон «Корони». 

Чому Україна переможе? 

К.: Тому що це вільна країна. 

П.: Ми переможемо, тому що Україна – країна вільних людей. Наш менталітет – це свобода, воля, і ми за цю волю будемо боротися. Ще один фактор: капіталізм завжди перемагає соціалізм. Свобода завжди перемагає рабство і неволю. 

У чому сенс життя? 

К.: У творенні. Я творець, якщо проаналізувати мою сутність. 

П.: Мій сенс життя – продовжити життя після себе. Загалом я борюся між тим, щоб отримувати задоволення сьогодні й щоб продовжити задоволення на 300 років уперед.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні