Ігор Мазепа, засновник інвесткомпанія Concorde Capital. Фото Олександр Мєдвєдєв «Новое время»
Категорія
Найбагатші
Дата

Результат, отриманий без задоволення, – не результат. Правила бізнесу засновника Concorde Capital Ігоря Мазепи

Ігор Мазепа, засновник інвесткомпанія Concorde Capital. Фото Олександр Мєдвєдєв «Новое время»

Ігор Мазепа, 45, – один із головних претендентів на те, щоб поповнити список найбагатших українців. Його інвесткомпанія Concorde Capital присутня чи не в усіх актуальних для сучасної України сферах бізнесу – від медицини (мережа «Добробут») і б’юті‑індустрії (MakeUp.ua) до легального видобутку бурштину та розробки газових родовищ. Мазепа товаришує з Іваном Дорном і Дімою Борисовим, пересувається Києвом на вертольоті і вважає українську столицю найкомфортнішим містом для життя. У жовтні він візьме участь у забігу Ironman.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Починав із продажу акцій українських підприємств іноземцям. 1997 рік, я був студентом і шукав підробіток на літо. Одного разу в компанії Михайла Левченка побачили моє резюме. Офіс – у будівлі старого Інституту Патона. Виходжу з ліфта й бачу людей у бронежилетах, із автоматами, а поруч – величезні мішки грошей. Перша думка – ось вони, можливості. Друга – ось вони, ризики.

Люди поруч із мішками грошей і автоматами були так званими скупниками. Вони їздили країною і купували акції підприємств. Моїм завданням було продавати їх іноземцям.

Здобуваю знання кожен день, спілкуючись із різними людьми. Я закінчив КНЕУ імені Гетьмана. «Наргосп» – можливо, один з найкращих українських університетів «радянського стилю». Але я бачив, яку освіту люди здобувають за кордоном. Те, що дають тут, навряд чи можна вважати фактором успіху.

Намагаюся брати участь у фінальній співбесіді з кожним кандидатом. У центральному офісі Concorde Capital – близько 50 співробітників. Якщо у вас найкраща команда, але є людина, яка може нагрубити клієнту, всі зусилля буде помножено на нуль.

Цінності – лідерство, свобода, креатив, націленість на результат. Ми не вважаємо результатом результат, отриманий без задоволення.

За що б я звільнив свого найкращого менеджера? За крадіжку. Років п’ять тому в нас був один нечистий на руку трейдер. На те, щоб попрощатися, пішло дві секунди.

Шахрая можна визначити інтуїтивно. Бували випадки, коли я відмовлявся від угоди, якщо мені з людиною було некомфортно. Шахрай він чи ні, така угода точно ніколи не буде успішною.

Бізнес із друзями – це нормально. У мене багато прикладів, коли партнери з бізнесу – мої друзі. Це виключає недовіру. Все решта залежить від експертизи та розуміння ринку.

Втрачав десятки мільйонів доларів за раз. Це було приблизно 10 років тому. Більше я не роблю подібних помилок. Отже, я припускався їх свого часу не дарма.

Найкраща угода – продаж банку в рази дорожче від очікувань клієнта. Одного разу до нас звернувся Анатолій Гіршфельд із проханням допомогти в продажу банку. Ми запропонували наростити капітал, залучити борг і продавати банк з уже розширеним балансом. Підсумкова вартість обчислювалася сотнями мільйонів доларів.

Із досвідом змінилося ставлення до аналізу ризику. Коли маєш справу з грошима, завжди намагаєшся прорахувати, що може піти не так. Якщо в молодості у тебе є розуміння двох‑трьох варіантів розвитку подій, то з досвідом починаєш враховувати набагато більше сценаріїв.

Лише одного разу думав про те, щоб виїхати з України, – після кризи 2008–2009 років, та й то не предметно. Тепер про це немає й мови. Сучасний світ став простим із погляду на доступ до інформації, тому не принципово, в якій точці ти перебуваєш фізично. До того ж я вважаю Київ найкомфортнішим та найяскравішим містом для життя.

Ранок проводжу сам. Займаюся спортом, йогою. Рух починається десь з 10–11 і до пізнього вечора. У вихідні можу працювати, а в будні – вибратися відпочити. Приміром, походити по горах, злітати на риболовлю.

Спорт – спосіб боротьби зі стресом. Займаюся п’ять‑шість годин на тиждень. Екстрим, подорожі дуже розширюють світогляд. Давно беру участь у марафонах, забігах Ironman, бігаю на лижах. Ходжу в походи з командою. Після останнього я помітив, що колеги стали спокійнішими, зникла зайва метушня.

Чи схоже життя українського інвестбанкіра на фільм «Вовк з Волл‑стріт»? Секс, наркотики, вечірки? Певною мірою так. Це так чи інакше властиво всім індустріям, пов’язаним із креативністю. Але особисто я ніколи не вживав ніякої «хімії». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні