«Київ Волонтерський» об’єднала пів сотні волонтерів, 20 ресторанів та кав’ярень, три пекарні та більше сотні водіїв. З 28 лютого команда годує ЗСУ, Територіальну оборону, Національну поліцію, лікарні та літніх людей, видаючи по 13 000–14 000 порцій готових страв щодня
Лейла Туваклієва, Марія Підвисоцька та Олександр Боровський у ресторанному бізнесі давно. Туваклієва пʼять років працювала в Good Wine, Підвисоцька – у піар-відділі balbek bureau, а Боровський керує закладами «Дилетант» і «Дублер», співвласником яких є архітектор Слава Балбек. Зараз трійця працює в координаційному штабі ініціативи «Київ Волонтерський» та приймає запити на допомогу.
На старті ініціативи
Усе почалося з бажання Слави Балбека відкрити кухню, де готуватимуть їжу для військових. Команда зібралась у «Дублері» і в перший день приготувала близько 1000 порцій для Тероборони і ЗСУ. Негайно спрацювало сарафанне радіо. До команди почали надходити запити про їжу.
Одна кухня впоратися не могла, тож команда почала шукати партнерів. Майже за тиждень доєднались 14 ресторанів. Наразі їх 20 та три пекарні. «Сьогодні (24 березня. – Forbes) ми нагодували рекордні 14 500 людей, а щодня в середньому робимо 13 000–13 500 порцій», – розповідає Туваклієва. Серед тих, хто отримує їжу та продукти, – благодійні фонди «Життєлюб» і «Старенькі», шпиталі, дитячі та пологові будинки, ЗСУ, ТрО.
Попри залученість до гастрономічної галузі, «Київ Волонтерський» шукає та доставляє ще й медикаменти, одяг, бронежилети, посуд та павербанки. Які потреби зараз у самої ініціативи? «У нас прості бажання, – жартує Боровський. – Нам треба склад на правому березі, бажано на Печерську».
Щодня «Київ Волонтерський» готує їжі на мільйон гривень. Звідки беруть кошти? Частину сировини закуповують ресторани, частину за отримані донати купує команда ініціативи. «Ми не просили грошей, бо в нас не було часу на звітність, – каже Боровський. – Але з часом разом із запитами «Чи можете ви нас нагодувати?» почали лунати «Як вам можна надіслати кошти?».
Команда зареєструвала благодійний фонд «Київ Волонтерський», щоб системно працювати з міжнародними фондами, закуповувати сировину, паливо, виплачувати зарплати та допомагати більшій кількості людей. «За місяць війни жодна людина в штабі не отримала зарплати. Кухарі працюють місяць, і у них було лише 2 чи 3 вихідних через комендантську годину», – додає Боровський.
Втім, нині багато продуктів у Києві не дістати навіть за гроші: у дефіциті огірки, помідори, капуста, м’ясо. Частину сировини команда отримує безкоштовно від друзів. Наприклад, із Вінниці їм відправили 10 тонн фруктів і овочів, ще 2 тонни провізії – з Румунії. Волонтерська організація «Київська Полуниця» привезла дві фури овочів і фруктів. МХП постачає 22 тонни курятини на тиждень безкоштовно. «Ми щасливі, коли нам привозять, наприклад, курятину, – каже Туваклієва. – Замовляли в нашого партнера Fresh Market огірки та помідори. Він знає про нашу ініціативу, тому довантажив ще 300 кг овочів».
«Світ неймовірний, а українські люди нереальні. Буває, що телефонують і питають: «Ви на місці, бо ми веземо 500 кг борошна?» – каже Лейла. «У мене є люди, які привозять нам сировину зі Львова маленьким бусом», – додає Марія.
Допомога партнерів
Основні партнери ініціативи – заклади «Дублер» і «Дилетант», де створили волонтерський штаб, організували кухню для водіїв, волонтерів та облаштували склад. 30–40% загального обсягу готових страв «Києву Волонтерському» видає заклад Алекса Купера Kyiv Food Market – 5000–6000 порцій на день.
«Золотом» під час війни стає хліб, каже Туваклієва. Його немає ніде. Тож до ініціативи залучили три пекарні – основною є Bakehouse, який щодня постачає 550–600 хлібин. Пекарі виготовляють «більш просунуту версію батона» – із закваскою та хорошим домашнім молоком, розповідає співзасновниця Bakehouse Анна Макієвська. «Ми не хочемо, щоб наших військових годували так, як росіян, – додає вона. – Хочеться, щоб бійці були ситі та здорові».
Один буханець із врахуванням витрат на зарплату й сировину обходиться пекарні у 37 гривень. Кожного дня на забезпечення потреб «Києва Волонтерського» Bakehouse витрачає великі для себе гроші: понад 22 000 гривень. Допомагають закордонні друзі, зокрема самої Макієвської. Наприклад, пекар з Арізони Джонатан Пшибіл організував фандрейзинг на платформі GoFundMe, щоб підтримати колегу з України. З початку березня туди надійшло понад $120 000.
Хлібин від Bakehouse для «Києва Волонтерського» недостатньо, тож команда звернулась до власника Mimosa Brooklyn Pizza Ігора Сухомлина. Підприємець просто передав команді ключі від своєї пекарні. Згодом приєдналася пекарня кафе-кондитерської Honey. Сам заклад безкоштовно годує близько тисячі людей.
Серед ресторанних проєктів ініціативу ще на старті підтримав засновник мережі Idealist Coffee Co Сергій Корецький. Він запропонував свої склади для зберігання продуктів та переказав більше 160 000 гривень. Команда Idealist видає близько 1500 порцій щодня. «Колеги і ночують в закладі, бо пересування по Києву ускладнене», – каже Корецький. Щокілька днів працівників замінює інша команда.
Команда Idealist з 10–12 людей готує каші, макарони, м’ясо, хліб, овочі. «Страви не доїжджають гарячими, але це повноцінне харчування для нормальної роботи організму», – зауважує Корецький.
Співвласник і шеф-кухар Once Upon a Time Юрій Нікітюк у мирні часи готував страви високої кухні. «Ми не розраховували на його допомогу, але він зателефонував і сказав, що готовий робити все», – пригадує Туваклієва. Наразі його ресторан видає 1500–2000 порцій щодня. Він не тільки готує, а й завжди привозить сировину.
У кафе Mates страви для Тероборони готували з другого дня війни. Згодом заклад приєднався до «Києва Волонтерського» і тепер щодня із готової тисячі порцій 500 віддає ініціативі: наприклад, гарнір з овочами та запечену курку. «М’ясо зараз знайти складніше, тому купуємо сосиски», – розповідає засновниця Mates Ольга Бабенцова. Приблизно 30% продуктів закуповує кафе, частину отримують від «Києва Волонтерського» та особистих контактів.
Чому Mates не продовжили волонтерити самостійно? «Один у полі воїн, але разом ми зробимо більше, залучимо нові канали і вийдемо на кращі результати», – відповідає Бабенцова.
Крім ресторанних бізнесів до «Києва Волонтерського» приєдналась понад сотня водіїв-волонтерів. Серед них компанія Uklon, яка допомагає розвозити працівників та гуманітарну допомогу. Uber надав волонтерам вісім автомобілів.
«Для багатьох людей ми створили спосіб справлятися з ситуацією. Вони не спрямовують свої ресурси на новини, паніку та страх. У них є важлива задача – нагодувати людей, комусь – сотню, а комусь – чотири тисячі», – констатує Туваклієва.
Зараз волонтери допомагають людям у Чернігові. «Не знаю, як цього разу водії потраплять у місто, доставлять провізію та чи евакуюють когось, – каже Лейла. – Для мене це дуже стресові переживання. Але з іншого боку, ці ж машини раз уже повернулися з Чернігова, евакуювали 40 людей, нагодували 1500 військових. Це змушує мене вірити, що все можливо».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.