Дослідники Корнелльського університету підрахували: в день ми приймаємо 227 рішень, пов'язаних з їжею. Загальна кількість рішень на добу за оцінками деяких вчених може досягати 35 000.
Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.
Покращити навички прийняття рішень цілком можливо. Важливо памʼятати про те, що існує когнітивний ресурс, спотворення мислення й інші особливості роботи мозку, які впливають на цей процес. Forbes зібрали методики й дослідження, які допоможуть прийняти рішення в короткостроковій перспективі та поліпшити навик загалом.
Складіть ціннісну модель
Американський журналіст і автор науково-популярних книг Стівен Джонсон описує методику створення «ціннісної моделі» – більш детальної версії списку «за» і «проти». Щоб її скласти, потрібно виписати найбільш важливі для вас цінності. Припустимо, серед них – час із сімʼєю, високий дохід і можливість саморозвитку. Надайте кожній значення залежно від субʼєктивної значущості цінності.

- Категорія
- Рейтинги
- Дата
Потім визначте, наскільки кожен із варіантів вибору враховує ваші цінності. Припустимо, ви вибираєте між трьома новими місцями роботи. За шкалою від 1 до 100 опишіть, наскільки в кожному з них є місце для часу із сімʼєю, доходу та саморозвитку. Кожну оцінку помножте на значення цінності. Сценарій із найвищим рахунком перемагає.
Уявіть, що ваш план провалився
Психолог Гері Кляйн розробив техніку premortem – «передсмертний» аналіз майбутнього рішення або вибору. Ідею Кляйн узяв з аутопсії, коли лікарі визначають причину, за якої пацієнт помер. У випадку з премортем послідовність інша. Суть техніки – уявити, що через кілька місяців план, який ви обрали, провалився. Це все, що вам відомо за умовами завдання. Мета – пояснити, що, на вашу думку, могло стати причиною поразки.
Кляйн вважає, техніка премортема допомагає визначити потенційно вразливі місця вирішення. Люди – заручники когнітивних пасток. Одна з них – небажання бачити недоліки у виборі, у який ми повірили. Змусивши себе уявити найгірший сценарій із можливих, ми позбавляємося від підробленого почуття впевненості.
Спробуйте не їсти перед процесом прийняття рішення
У своєму блозі кандидат медичних наук, вчений і дослідник Андрій Бєловєшкін цитує дослідження, у якому вивчали вплив голоду на прийняття рішень. Одну групу нагодували сніданком, а іншу попросили потерпіти. Потім обидві брали участь у тестуванні, яке було створено на основі азартних ігор, й імітували процес прийняття рішень. Голодна група робила більш ефективний вибір і не приймала рішень, які обіцяли тільки миттєву вигоду. Бєловєшкін пише, що справа в гормоні голоду греліну, який активізує роботу нервової системи.
Втім, цей метод краще сприймати як кризовий. У матеріалі Forbes про формування здорових звичок Бєловєшкін пояснював, що людина в нересурсному стані буде схильна до прийняття неправильних в довгостроковій стратегії рішень.
Враховуйте: імовірно, ви переоцінюєте задоволення, яке отримаєте від перемоги
Психолог Гарвардського університету Деніел Гілберт впевнений: гедоністичні наслідки більшості подій куди менш інтенсивні й тривалі, ніж нам здається. З ним згоден кандидат біологічних наук Сергій Данилов, який називає оптимізм одним з когнітивних спотворень. «Інвесторам і бізнесменам важливо розуміти, що в більшості випадків вони будуть переоцінювати успіх задуму», – пояснив Данилов Forbes.
Ще одне когнітивне спотворення – страх втрати. Психолог Деніел Канеман виявив, що люди схильні приймати участь у суперечках із вірогідністю перемоги 50/50 тільки в разі, якщо можливий виграш буде вдвічі більше програшу. Дослідження Гілберта, в якому вивчався страх втрати, показало – коли учасники програвали, відчували себе набагато краще, ніж припускали. Прогнозуючи свої відчуття перед прийняттям рішення, памʼятайте: дуже ймовірно, що ви переживете провал легше, ніж думаєте. Тому ризикуйте, але не будьте безтурботними – вас може ввести в оману оптимізм і завищене очікування задоволення.

- Категорія
- Життя
- Дата
Приймайте важливі стратегічні рішення вранці
У дослідженні, опублікованому в науковому журналі Американської психологічної асоціації, узяли участь дві групи студентів. Першу попросили зважити переваги й недоліки компʼютерів Dell, а другу – вирішити, купувати цей компʼютер чи ні. Потім обидві групи вирішували головоломки, поки не вирішать усі або поки не забажають зупинитися. Учасники другої групи втомлювалися швидше. Це підштовхнуло дослідників до висновку – навіть одне усвідомлене рішення зменшує ресурс самоконтролю.
Щоденні рішення на кшталт того, що надіти, чим поснідати або як дістатися на роботу, вичерпують когнітивний ресурс і змушують приймати необачні рішення. Намагайтесь присвячувати ранок роботі над стратегічно важливим вибором. Отже, основне рішення ви приймете, коли когнітивний ресурс буде на піку.
Довіряйте інтуїції, якщо вважаєте себе експертом
Вчені з Університету Райса, Університету Джорджа Мейсона й Бостонського коледжу провели дослідження, в рамках якого учасники визначали справжність дизайнерської сумки. Студенти пройшли тести на рівень знання моди, після чого їх поділили на інтуїтивну й аналітичну групи. Першій давали пʼять секунд на визначення, справжня перед ними сумка або підробка. Друга отримувала дві хвилини на прийняття рішення. Знавці моди визначали підробку частіше, коли довіряли інтуїції. А ті, хто не був експертом, краще справлялися, аналізуючи завдання.
Ви можете керуватися почуттями та інтуїцією у разі прийняття рішення. Головне – мати відповідний досвід. «Якщо у людини є відповідні знання, інтуїція розпізнає ситуацію, і інтуїтивне рішення, що приходить в голову, найімовірніше, виявиться вірним», – пише Деніел Канеман в книзі «Думай повільно…Вирішуй швидко». Але будьте обережні: у стресовій і турбулентній ситуації кращим рішенням все-таки буде проаналізувати й зважити умови, підкреслює Кляйн.
Заведіть щоденник рішень
Кращим способом розвинути навички прийняття рішень Деніел Канеман вважає щоденник. У ньому психолог рекомендує фіксувати всі деталі про прийняте рішення. Форма може бути вільною або у формі анкети. До щоденника потрібно постійно повертатися і оцінювати власні рішення через місяці й рік. Це навчить помічати спотворення мислення.
Робити записи в щоденнику потрібно до того, як ви приймете фінальне рішення. Під час опису рішення ви будете змушені пояснити хід своїх думок. Якщо в ньому буде вразливе місце, у вас залишиться простір для маневру.
Запишіть:
- ситуацію або контекст
- суть проблеми
- чинники, які визначають ситуацію
- що ускладнює прийняття рішення
- альтернативи, які ви розглядали, і чому від них відмовилися
- до яких наслідків може призвести рішення
- на який результат ви розраховуєте й наскільки він імовірний
- в яких умовах ви робите запис і як ви себе почуваєте
Розвивайте самоконтроль і створюйте рутину
Соціальний психолог Рой Баумайстер вважає самоконтроль і силу волі важливими якостями для прийняття рішень. На його думку, успішні люди не мають більшої сили волі, ніж інші. Вони просто краще розподіляють її ресурс і формують рутину, позбавляючи себе від зайвого стресу. Звички й розпорядок дня знижують когнітивне навантаження, дозволяючи прийняти важливі рішення до того, як настане втома. Вчений Стівен Пінкер згоден з тезою Баумайстера й додає: «Разом з інтелектом самоконтроль стає кращим провісником успішного задовільного життя».
Обмежуйте потоки інформації
Коли ми акумулюємо енергію, щоб усвідомлено прийняти рішення, важливо зосередитися і не дати розуму блукати. Необхідно захистити себе від тригерів – електронної пошти, повідомлень, телефонних дзвінків. За концентрацію відповідає кілька ділянок мозку, які мають працювати спільно. Але якщо сенсорна ділянка мозку отримує багато інформації – наприклад, чує звук повідомлення – робота всієї системи розладжується. З цієї ж причини важливо не намагатися робити кілька справ одночасно. Мультитаскінг призводить до неефективних рішень і ментальної втоми. Це зафіксовано в дослідженні, яке було опубліковано в Harvard business review в 2013 році.


Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.