Категорія
Життя
Дата

Як зробити процес прийняття рішень простішим та ефективнішим. Дев'ять методик і досліджень

Як зробити процес прийняття рішень простішим та ефективнішим. Дев'ять методик і досліджень /Getty Images

Getty Images

Дослідники Корнелльського університету підрахували: в день ми приймаємо 227 рішень, пов'язаних з їжею. Загальна кількість рішень на добу за оцінками деяких вчених може досягати 35 000.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Покращити навички прийняття рішень цілком можливо. Важливо памʼятати про те, що існує когнітивний ресурс, спотворення мислення й інші особливості роботи мозку, які впливають на цей процес. Forbes зібрали методики й дослідження, які допоможуть прийняти рішення в короткостроковій перспективі та поліпшити навик загалом.

Складіть ціннісну модель

Американський журналіст і автор науково-популярних книг Стівен Джонсон описує методику створення «ціннісної моделі» – більш детальної версії списку «за» і «проти». Щоб її скласти, потрібно виписати найбільш важливі для вас цінності. Припустимо, серед них – час із сімʼєю, високий дохід і можливість саморозвитку. Надайте кожній значення залежно від субʼєктивної значущості цінності.

Потім визначте, наскільки кожен із варіантів вибору враховує ваші цінності. Припустимо, ви вибираєте між трьома новими місцями роботи. За шкалою від 1 до 100 опишіть, наскільки в кожному з них є місце для часу із сімʼєю, доходу та саморозвитку. Кожну оцінку помножте на значення цінності. Сценарій із найвищим рахунком перемагає.

Уявіть, що ваш план провалився

Психолог Гері Кляйн розробив техніку premortem – «передсмертний» аналіз майбутнього рішення або вибору. Ідею Кляйн узяв з аутопсії, коли лікарі визначають причину, за якої пацієнт помер. У випадку з премортем послідовність інша. Суть техніки – уявити, що через кілька місяців план, який ви обрали, провалився. Це все, що вам відомо за умовами завдання. Мета – пояснити, що, на вашу думку, могло стати причиною поразки.

Кляйн вважає, техніка премортема допомагає визначити потенційно вразливі місця вирішення. Люди – заручники когнітивних пасток. Одна з них – небажання бачити недоліки у виборі, у який ми повірили. Змусивши себе уявити найгірший сценарій із можливих, ми позбавляємося від підробленого почуття впевненості.

Спробуйте не їсти перед процесом прийняття рішення

У своєму блозі кандидат медичних наук, вчений і дослідник Андрій Бєловєшкін цитує дослідження, у якому вивчали вплив голоду на прийняття рішень. Одну групу нагодували сніданком, а іншу попросили потерпіти. Потім обидві брали участь у тестуванні, яке було створено на основі азартних ігор, й імітували процес прийняття рішень. Голодна група робила більш ефективний вибір і не приймала рішень, які обіцяли тільки миттєву вигоду. Бєловєшкін пише, що справа в гормоні голоду греліну, який активізує роботу нервової системи.

Втім, цей метод краще сприймати як кризовий. У матеріалі Forbes про формування здорових звичок Бєловєшкін пояснював, що людина в нересурсному стані буде схильна до прийняття неправильних в довгостроковій стратегії рішень.

Враховуйте: імовірно, ви переоцінюєте задоволення, яке отримаєте від перемоги

Психолог Гарвардського університету Деніел Гілберт впевнений: гедоністичні наслідки більшості подій куди менш інтенсивні й тривалі, ніж нам здається. З ним згоден кандидат біологічних наук Сергій Данилов, який називає оптимізм одним з когнітивних спотворень. «Інвесторам і бізнесменам важливо розуміти, що в більшості випадків вони будуть переоцінювати успіх задуму», – пояснив Данилов Forbes.

Ще одне когнітивне спотворення – страх втрати. Психолог Деніел Канеман виявив, що люди схильні приймати участь у суперечках із вірогідністю перемоги 50/50 тільки в разі, якщо можливий виграш буде вдвічі більше програшу. Дослідження Гілберта, в якому вивчався страх втрати, показало – коли учасники програвали, відчували себе набагато краще, ніж припускали. Прогнозуючи свої відчуття перед прийняттям рішення, памʼятайте: дуже ймовірно, що ви переживете провал легше, ніж думаєте. Тому ризикуйте, але не будьте безтурботними – вас може ввести в оману оптимізм і завищене очікування задоволення.

Матеріали по темі

Приймайте важливі стратегічні рішення вранці

У дослідженні, опублікованому в науковому журналі Американської психологічної асоціації, узяли участь дві групи студентів. Першу попросили зважити переваги й недоліки компʼютерів Dell, а другу – вирішити, купувати цей компʼютер чи ні. Потім обидві групи вирішували головоломки, поки не вирішать усі або поки не забажають зупинитися. Учасники другої групи втомлювалися швидше. Це підштовхнуло дослідників до висновку – навіть одне усвідомлене рішення зменшує ресурс самоконтролю.

Щоденні рішення на кшталт того, що надіти, чим поснідати або як дістатися на роботу, вичерпують когнітивний ресурс і змушують приймати необачні рішення. Намагайтесь присвячувати ранок роботі над стратегічно важливим вибором. Отже, основне рішення ви приймете, коли когнітивний ресурс буде на піку.

Довіряйте інтуїції, якщо вважаєте себе експертом

Вчені з Університету Райса, Університету Джорджа Мейсона й Бостонського коледжу провели дослідження, в рамках якого учасники визначали справжність дизайнерської сумки. Студенти пройшли тести на рівень знання моди, після чого їх поділили на інтуїтивну й аналітичну групи. Першій давали пʼять секунд на визначення, справжня перед ними сумка або підробка. Друга отримувала дві хвилини на прийняття рішення. Знавці моди визначали підробку частіше, коли довіряли інтуїції. А ті, хто не був експертом, краще справлялися, аналізуючи завдання.

Ви можете керуватися почуттями та інтуїцією у разі прийняття рішення. Головне – мати відповідний досвід. «Якщо у людини є відповідні знання, інтуїція розпізнає ситуацію, і інтуїтивне рішення, що приходить в голову, найімовірніше, виявиться вірним», – пише Деніел Канеман в книзі «Думай повільно…Вирішуй швидко». Але будьте обережні: у стресовій і турбулентній ситуації кращим рішенням все-таки буде проаналізувати й зважити умови, підкреслює Кляйн.

Заведіть щоденник рішень

Кращим способом розвинути навички прийняття рішень Деніел Канеман вважає щоденник. У ньому психолог рекомендує фіксувати всі деталі про прийняте рішення. Форма може бути вільною або у формі анкети. До щоденника потрібно постійно повертатися і оцінювати власні рішення через місяці й рік. Це навчить помічати спотворення мислення.

Робити записи в щоденнику потрібно до того, як ви приймете фінальне рішення. Під час опису рішення ви будете змушені пояснити хід своїх думок. Якщо в ньому буде вразливе місце, у вас залишиться простір для маневру.

Запишіть:

  • ситуацію або контекст
  • суть проблеми
  • чинники, які визначають ситуацію
  • що ускладнює прийняття рішення
  • альтернативи, які ви розглядали, і чому від них відмовилися
  • до яких наслідків може призвести рішення
  • на який результат ви розраховуєте й наскільки він імовірний
  • в яких умовах ви робите запис і як ви себе почуваєте

Розвивайте самоконтроль і створюйте рутину

Соціальний психолог Рой Баумайстер вважає самоконтроль і силу волі важливими якостями для прийняття рішень. На його думку, успішні люди не мають більшої сили волі, ніж інші. Вони просто краще розподіляють її ресурс і формують рутину, позбавляючи себе від зайвого стресу. Звички й розпорядок дня знижують когнітивне навантаження, дозволяючи прийняти важливі рішення до того, як настане втома. Вчений Стівен Пінкер згоден з тезою Баумайстера й додає: «Разом з інтелектом самоконтроль стає кращим провісником успішного задовільного життя».

Обмежуйте потоки інформації

Коли ми акумулюємо енергію, щоб усвідомлено прийняти рішення, важливо зосередитися і не дати розуму блукати. Необхідно захистити себе від тригерів – електронної пошти, повідомлень, телефонних дзвінків. За концентрацію відповідає кілька ділянок мозку, які мають працювати спільно. Але якщо сенсорна ділянка мозку отримує багато інформації – наприклад, чує звук повідомлення – робота всієї системи розладжується. З цієї ж причини важливо не намагатися робити кілька справ одночасно. Мультитаскінг призводить до неефективних рішень і ментальної втоми. Це зафіксовано в дослідженні, яке було опубліковано в Harvard business review в 2013 році.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні