Категорія
Життя
Дата

Робочі дзвінки краще планувати на ранок, а креативні сесії – на час, коли ви втомилися. Сім досліджень, які допоможуть побудувати продуктивний графік

3 хв читання

Ілюстрація Shutterstock

Ілюстрація Shutterstock

Рутина й розклад дня необхідні для ефективної роботи. Виключивши необхідність постійно приймати рішення про наступний крок, ми знімаємо з себе когнітивне навантаження та звільняємо ресурс для важливих завдань.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

За допомогою знань про циркадні ритми, принципи роботи мозку та психології можна структурувати день так, щоб домогтися більшої продуктивності просто за допомогою розкладу. Forbes зібрав результати досліджень, які варто враховувати при складанні графіка дня.

Плануйте найважливіші справи до обіду

Дослідники австралійського Університету Монаша і Гранадского університету в Іспанії вираховували час доби, коли люди найефективніше виконують когнітивні завдання. Вони розглядали характеристики на кшталт вміння фокусуватися на зустрічах і здатності інтерпретувати складні дані. Вчені проаналізували пів мільйона результатів іспитів студентів Великої Британії. Тестові завдання писали в різний час: 9:00, 13:30 і 16:30. Результати іспитів збирали п'ять років, і кожен студент в середньому складав близько шести тестів. Проаналізувавши інформацію, вчені прийшли до висновку: кращі результати учасники показали, коли здавали іспит о 13:30. Ефект був більш помітним на завданнях, в яких потрібно було застосовувати логічне мислення й вирішувати завдання, ніж на завданнях на енциклопедичні знання.

На результат впливає й пора року. Перенесення іспиту з ранку на обід у січні поліпшувало показники студента вдвічі більше, ніж аналогічне перенесення в червні. Справа в циркадних ритмах: взимку менше сонячного світла і циркадний годинник запускається пізніше.

Присвятіть ранок рутинним справам, важливим зустрічам і дзвінкам

Всупереч популярному міфу, більшість людей прокидаються в гарному настрої. Проміжок з ранку до полудня – вдалий час, щоб здійснювати дзвінки та призначати важливі зустрічі. У рамках дослідження, опублікованого в Harvard Business Review, проаналізували 26 000 дзвінків, на яких обговорювали фінансові результати за звітний період. Усі дзвінки здійснювалися в США в період з 2001 по 2007 рік. Результат: тон переговорів під час цих дзвінків ставав усе більш негативним із тим, як день ішов на спад. У звіті Harvard Business Review зазначено, що перенесення таких конференцій з 8:00 на 15:00 може призвести до зменшення прибутковості на 1,5% на рік.

Плануйте креативні завдання на періоди, коли ви трохи втомилися

Наприклад, після обіду, коли рівні концентрації й уваги падають. У дослідженні, опублікованому в науковому психологічному журналі Thinking & Reasoning в 2011 році, розглядали, як різний час доби впливає на рішення проблем і завдань. Дослідники помітили: учасники краще виконують завдання на креативність в «неоптимальний» час. Тобто коли відчувають себе втомленими. Це пов'язують з тим, що втомлений розум схильний блукати. Це змушує людину думати більш інноваційним та оригінальним чином.

Розділіть день на періоди активності й відпочинку – приблизно по 90 і 15 хвилин відповідно

Проведене в Іллінойському університеті в Урбані-Шампейні дослідження показало, що навіть коротке відволікання від завдання відчутно збільшує можливість сфокусуватися на довгий час.

Періоди часу у 90 і 15 хвилин рекомендують найчастіше, це пов'язано з тим, що вони приблизно збігаються з природними циклами енергійності людини. Підтримувати однаковий рівень продуктивності упродовж дня неможливо. Простіше працювати інтенсивно, якщо знаєш, що попереду чекає нагорода у вигляді перерви. В такому форматі простіше виконувати складні тривалі проекти.

Нейробіолог Віра Єфремова рекомендує відновлювати когнітивний ресурс мозку в періоди відпочинку. Можна влаштовувати окремі перерви на гаджети та відповіді на повідомлення, але така діяльність стомлює мозок. Відновити його допоможуть прогулянки, медитація, легке тренування або денний сон.

Підводьте підсумки всьому, що встигли в період активності

В одну колонку запишіть час, який ви витратили на роботу, а в другу – завдання, які ви виконали. Доктор психології Кентаро Фухіта пояснює: таким чином ви справедливо оцінюватимете свої сили і побачите, скільки роботи виконуєте фактично. Записуйте навіть напади прокрастинації в соцмережах. Це потрібно не для того, щоб присоромити себе, а щоб усвідомити, як часто ви відволікаєтеся, і уникати цього в майбутньому.

Виставляйте собі дедлайни самостійно

Економіст, професор психології й поведінкової економіки в Дюкському університеті Ден Аріелі з колегами провели дослідження, в якому вивчали самоконтроль. У дослідженні брали участь студенти. Ті з них, хто ставили собі строгі дедлайни, перформили краще, ніж ті, хто не ставив дедлайнів зовсім або був надто щедрий на час для виконання завдання. Плануючи день або будь-який період часу, фіксуйте не лише старт роботи, але й бажаний фініш.

Доповнюйте найнеприємніші завдання речами та ритуалами, які до вподоби

Арієлі зазначає, що іноді за справу не хочеться братися, бо суб'єктивно здається, що вона відштовхує. Щоб впоратися з цією складністю, вчений-біхевіорист радить обрати улюблений вами ритуал і доповнити його продуктивною діяльністю. Сам Арієлі любить пити каву, але не завжди може знайти в собі сили приступити до написання нового тексту. Він об'єднав ці процеси. Зробити це складніше, ніж здається: багато ритуалів ми виконуємо автоматично, а в цьому випадку важливо усвідомити кожен момент, насолодитися ним і доповнити ще однією складовою. Мозок встановить асоціацію з неприємним завданням, і виконати його буде куди легше.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні