Це подібно до стартапу, перед яким великі виклики, але й неймовірні можливості. Успішні стартапи є успішними, бо інвестують дуже розсудливо на коротку й довгу мету. Потрібно буде безліч внутрішніх вкладів. Варто водночас замислитися над кількома зовнішніми інвестиціями.
Цінності. Інвестуймо, щоб сказати світові про наші цінності. За що ми боремося? Наші підставові ядерні цінності:
1. Воля.
2. Демократія.
3. Людська гідність.
4. Вільні ринки.
5. Інвестиція у спільноту.
6. Право кожної країни на суверенність, незалежно від величини чи геосусідства.
На Заході два покоління виростали без потреби боротися, ризикувати життям, щоб охороняти ці цінності. Вони є необхідними для успішної перебудови.
Студенти. Минулого року близько 70 000 українських студентів навчалися за кордоном, здебільшого у Східній Європі. Україні потрібно 200 000, які б навчались у Північній Америці, Китаї, Європі, Ізраїлї та Сінгапурі.
У Південній Кореї населення понад 50 млн. Донедавна вона висилала 290 000 студентів навчатися за кордоном, у вищезгаданих географіях. Їхня місія – вивчати нові ідеї, методи, процеси, технології та форми управління.
Водночас розвивати мережі – зі студентами, професорами, потенційними спільниками, інвесторами, журналістами, мистцями.
Цю стратегію також здійснювали Китай, Ізраїль, Сінгапур, що мало критичну різницю в розвитку цих країн в економічній, технологічній, військовій галузях.
Англійська. Щоб успішно конкурувати за доступ до найкращих університетів та стипендії, необхідне досконале володіння англійською. Україна вже зробила великий поступ.
Українській техсектор (аутсорсинг і стартапи) дуже поширили знання англійської. Постійно бачимо запуск нових ініціатив, від макро (уряд працює, щоб англійська стала мовою бізнесу) до мікро (крихітний добродійний стартап ENGin дає можливість для тисячі студентів спілкуватись із англомовними менторами по всьому світу).
Якраз тепер час різко прискорити ці процеси, дійти до точки ланцюгової реакції. Для цього не потрібно великого капіталу, а радше фокус, цілеспрямованість та залізний намір. А також широке коло співрозмовників.
Стартапи. Україна понад десятиліття породжує творчі та прагматичні стартапи. Від самого початку цей сектор мислить глобально і активно діє за кордоном. Якраз тепер час і цей процес різко прискорити. Спільні інвестиції діаспори та уряду можуть створити мережу стартап-осередків: Сан-Франциско та Сієтл, Бостон та Торонто, Шанхай та Сінгапур, Лондон, Лісабон, Тель-Авів, Берлін.
Таке поширення допоможе стартапам працювати ближче до ринків, інвесторів та конкурентів. Допоможе їм вивчити асиметричну модель творення вартості, яку розробили найкращі стартапи світу:
1. Шукайте великого.
2. Невдачі швидкі та продумані.
3. Дія втричі швидша, ніж ринок.
4. Радикальне, 10х, зниження витрат.
5. Доступ до чужих активів.
6. Алгоритми у створенні товарів та процесів.
7. Наймати та вишколювати найкращих.
8. Розповідь: сказати про себе світові.
Розповідь. Нещодавно у Бостоні висвітлили фільм Олеся Саніна «Поводир». Опісля – дискусія. Перше запитання від молодої жінки: «Чому я ніколи не чула про цей прекрасний фільм?»
Тиша в залі. Питання впало як грім і як виклик. Для діаспори, уряду та спільноти наших прекрасних мистців.
Інвестуймо у софістиковану зброю, але водночас інвестуймо, щоб сказати про себе, про наше софістиковане мистецтво. Як?
Інвестуймо у міжнародні книжкові вистави, аби читачі пізнали та читали Забужко, Куркова, Жадана та багато інших; інвестуймо в концертні турне, щоб слухачі пізнали й мали насолоду з української музики, від Бортнянського до Сильвестрова; у кінофестивалі, щоб розповісти історію столітнього українського кіно, від Довженка до Саніна та Слабошпицького; в мистецькі виставки, дійсні та віртуальні, аби глядачі пізнали та розкошували працею прекрасних українських малярів, від Ґе до Білокур, Криволапа та багатьох інших визовних та захопливих мистців. Україні буде потрібно дуже багато внутрішніх інвестицій. Ця горстка зовнішніх глобальних ініціатив потребує відносно мало капіталу, але може зробити супермасштабний внесок у процес відбудови.
Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.