Категорія
Життя
Дата

Країна-стартап. Як через суворі обставини Україна мусить будуватися наново

В Одесі тривають роботи з відновлення житлового будинку, зруйнованого російським ракетним ударом. Будинок постраждав 23 квітня 2022, коли Одесу обстріляли з акваторії Каспійського моря. Загинули вісім людей, у тому числі тримісячна дитина /Getty Images

В Одесі тривають роботи з відновлення житлового будинку, зруйнованого російським ракетним ударом. Будинок постраждав 23 квітня 2022, коли Одесу обстріляли з акваторії Каспійського моря. Загинули вісім людей, у тому числі тримісячна дитина Фото Getty Images

Це подібно до стартапу, перед яким великі виклики, але й неймовірні можливості. Успішні стартапи є успішними, бо інвестують дуже розсудливо на коротку й довгу мету. Потрібно буде безліч внутрішніх вкладів. Варто водночас замислитися над кількома зовнішніми інвестиціями.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Цінності. Інвестуймо, щоб сказати світові про наші цінності. За що ми боремося? Наші підставові ядерні цінності:

1. Воля.

2. Демократія.

3. Людська гідність.

4. Вільні ринки.

5. Інвестиція у спільноту.

6. Право кожної країни на суверенність, незалежно від величини чи геосусідства. 

На Заході два покоління виростали без потреби боротися, ризикувати життям, щоб охороняти ці цінності. Вони є необхідними для успішної перебудови.

Студенти. Минулого року близько 70 000 українських студентів навчалися за кордоном, здебільшого у Східній Європі. Україні потрібно 200 000, які б навчались у Північній Америці, Китаї, Європі, Ізраїлї та Сінгапурі.

У Південній Кореї населення понад 50 млн. Донедавна вона висилала 290 000 студентів навчатися за кордоном, у вищезгаданих географіях. Їхня місія – вивчати нові ідеї, методи, процеси, технології та форми управління.

Водночас розвивати мережі – зі студентами, професорами, потенційними спільниками, інвесторами, журналістами, мистцями.

Цю стратегію також здійснювали Китай, Ізраїль, Сінгапур, що мало критичну різницю в розвитку цих країн в економічній, технологічній, військовій галузях.

Англійська. Щоб успішно конкурувати за доступ до найкращих університетів та стипендії, необхідне досконале володіння англійською. Україна вже зробила великий поступ.

Українській техсектор (аутсорсинг і стартапи) дуже поширили знання англійської. Постійно бачимо запуск нових ініціатив, від макро (уряд працює, щоб англійська стала мовою бізнесу) до мікро (крихітний добродійний стартап ENGin дає можливість для тисячі студентів спілкуватись із англомовними менторами по всьому світу).

Якраз тепер час різко прискорити ці процеси, дійти до точки ланцюгової реакції. Для цього не потрібно великого капіталу, а радше фокус, цілеспрямованість та залізний намір. А також широке коло співрозмовників.

Стартапи. Україна понад десятиліття породжує творчі та прагматичні стартапи. Від самого початку цей сектор мислить глобально і активно діє за кордоном. Якраз тепер час і цей процес різко прискорити. Спільні інвестиції діаспори та уряду можуть створити мережу стартап-осередків: Сан-Франциско та Сієтл, Бостон та Торонто, Шанхай та Сінгапур, Лондон, Лісабон, Тель-Авів, Берлін.

Таке поширення допоможе стартапам працювати ближче до ринків, інвесторів та конкурентів. Допоможе їм вивчити асиметричну модель творення вартості, яку розробили найкращі стартапи світу:

1. Шукайте великого.

2. Невдачі швидкі та продумані.

3. Дія втричі швидша, ніж ринок.

4. Радикальне, 10х, зниження витрат.

5. Доступ до чужих активів.

6. Алгоритми у створенні товарів та процесів.

7. Наймати та вишколювати найкращих.

8. Розповідь: сказати про себе світові.

Розповідь. Нещодавно у Бостоні висвітлили фільм Олеся Саніна «Поводир». Опісля – дискусія. Перше запитання від молодої жінки: «Чому я ніколи не чула про цей прекрасний фільм?»

Тиша в залі. Питання впало як грім і як виклик. Для діаспори, уряду та спільноти наших прекрасних мистців.

Інвестуймо у софістиковану зброю, але водночас інвестуймо, щоб сказати про себе, про наше софістиковане мистецтво. Як?

Інвестуймо у міжнародні книжкові вистави, аби читачі пізнали та читали Забужко, Куркова, Жадана та багато інших; інвестуймо в концертні турне, щоб слухачі пізнали й мали насолоду з української музики, від Бортнянського до Сильвестрова; у кінофестивалі, щоб розповісти історію столітнього українського кіно, від Довженка до Саніна та Слабошпицького; в мистецькі виставки, дійсні та віртуальні, аби глядачі пізнали та розкошували працею прекрасних українських малярів, від Ґе до Білокур, Криволапа та багатьох інших визовних та захопливих мистців. Україні буде потрібно дуже багато внутрішніх інвестицій. Ця горстка зовнішніх глобальних ініціатив потребує відносно мало капіталу, але може зробити супермасштабний внесок у процес відбудови.

Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні