«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні
Категорія
Життя
Дата

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні

Обкладинка нового номера Forbes Україна – робота відомого скульптора Аніша Капура. Митець переосмислив власну роботу 1981 року та присвятив її Україні. Як світові й українські художники бачать війну та відповідають творчістю на ракети і бомбардування

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Посил скульптури Капура – не варто оцінювати об’єкт на відстані, адже він може виявитися зовсім іншим. Так само, як Україна, якій вдається протистояти більшому та агресивнішому супротивнику. «Україні через ганебний напад з боку Росії потрібно буде знайти глибокі та творчі сили, щоб оновити себе, – каже Капур. – Креативність створює нове. Це сполучна сила людства, діаметрально протилежна руйнівним силам війни та смерті».

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 1

Обкладинка нового випуску Forbes Україна, створена сером Анішем Капуром

Forbes зібрав 10 робіт українських та іноземних митців і мисткинь, що були створені як творча реакція на війну Росії проти України. Це – погляди на війну зсередини та ззовні.

Українські митці та мисткині

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 2

Воєнні ілюстрації 

Художник – Сергій Майдуков

Художник Сергій Майдуков співпрацює із міжнародними ЗМІ та з першого місяця вторгнення малює ілюстрації, що розповідають про життя в Україні під час війни. Зокрема, він створив обкладинку для The Guardian і «щоденник» першого тижня війни для The Financial Times. У цій хронологічній розповіді – початок вторгнення, Гаванський міст і розстріляне авто, замальовки з поїздок Майдукова воєнним Києвом і областю, що зустрічає ворога. 

Інсталяція «Труднощі профанації II» 

Художник – Микита Кадан

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 3
«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 4
Попередній слайд
Наступний слайд

Першу версію цієї роботи Микита Кадан створював упродовж першого року війни Росії проти України. В ній були зібрані артефакти воєнного часу та сліди війни з Донбасу. У 2022-му до цього зібрання додали предмети, знайдені в березні в Києві. Ці обʼєкти є свідками російського нападу. Інсталяцію було представлено на виставці «Це Україна: Захищаючи свободу» у Венеції, створеній за підтримки Офісу президента та Міністерства культури. 

Серія картин «Макс в армії» 

Художниця – Леся Хоменко

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 5

Картини із серії «Макс в армії» Лесі Хоменко

Леся Хоменко написала портрети воїнів-добровольців: IT-інженера, хіміка, юриста і художника. Їхні портрети Хоменко надіслав чоловік Максим Роботов, який пішов до армії. Цю серію також було представлено на виставці «Це Україна: Захищаючи свободу». 

Фільм The Wanderer 

Художники – Роман Хімей та Ярема Малащук

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 6

Кадр із фільму The Wanderer Хімея та Малащука

17 липня галерея PinchukArtCentre відновила роботу виставкою «Коли віра зрушує гори». Художники та фігуранти нового списку Forbes «30 до 30» Малащук і Хімей – її сокуратори. На експозиції представлено їхнє відео «Мандрівник», у якому митці зображають себе в ролі російських окупантів в Україні. Це оммаж серії фотографій «Якби я був німцем», яку у 1994 році зробив колектив українських художників «Група швидкого реагування».

«Це перша і єдина робота, в якій ми самі беремо участь, – каже Хімей. – Це симптоматично. Ми залишились один на один з природою і з тим, що ми мімікруємо пози окупантів». 

Серія «Новини» 

Художник – Олексій Сай

На виставці «Коли віра зрушує гори» також представлено роботи Олексія Сая. «Я свідомо повністю переорієнтувався на війну, – казав Сай в інтерв’ю BirdInFlight. –  Зараз роблю щось на кшталт пропаганди: плакати, постери тощо». 

Одна із робіт Сая в PinchukArtCentre носить назву «Новини». Художник зробив 300 малюнків тушшю на білому папері: вони зображають дим, що йде від вражених снарядами будівель.  

Іноземні художники та художниці

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 7

Постер Unity 

Графічний дизайнер – Гарі Пірс, співзасновник дизайн-агентства Pentagram

Креативна агенція Pentagram, зокрема, відома логотипом для стрічки «Фантастичні звірі та де їх шукати», створила постер на підтримку України. «Pentagram, його партнери та співробітники солідарні з народом і нацією України, – пише компанія. – Ми продовжуватимемо надавати будь-яку підтримку нашим колегам в Україні та закликаємо вас робити те саме». Агенція зробила пожертву Управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців на користь вимушених переселенців з України.

Раніше Pentagram розробила логотип для української зоозахисної організації UAnimals. На ній поєднали зображення лева, квітки соняшника – символу протистояння та надії – у кольорах золота й індиго. 

Ілюстрація «Портрет брехуна, маніпулятора та психопата» 

Ілюстратор – Кароліс Страутнекас

Литовець Кароліс Страутнекас – ілюстратор і комерційний художник, який співпрацював з Audi, Apple, YSL та іншими брендами. 24 лютого він опублікував в Instagram нову роботу, підписавши її: «Портрет відвертого брехуна, маніпулятора та психопата». На портреті – президент Росії Володимир Путін, краватка якого перетворюється на кобру. «Україно, залишайся сильною», – додав Страутнекас. 

Інсталяція The Wolves Are Back?  

Художник – Райнер Ополка  

У квітні 2022 року художник Райнер Ополка представив інсталяцію «Вовки повернулись?» навпроти російського посольства в німецькому Берліні. На бульварі Унтер-ден-Лінден вишикувалися четверо бронзових вовків, що символізують російську агресію. 

Ця інсталяція – продовження проєкту Ополки, який він розпочав у 2016 році як нагадування про небезпеку націоналізму та расизму. Тоді вовки Ополки з’явились поруч з центральним залізничним вокзалом Берліну. Незадовго до цього Німеччина пережила серію трагедій: масову стрілянину в Мюнхені, вибух бомби в Ансбаху, озброєні напади у південній Німеччині та Ройтлінґені. За двома з цих випадків стояли вимушені переселенці. Ополка звернувся до мистецтва, щоб попереди виникнення агресії та страху щодо національних меншин. 

Інсталяція у вигляді заставленого мішками пам’ятника 

З виставки Piazza Ucraina на Венеціанській бієнале

Виставку Piazza Ucraina у Венеції відкрив Український павільйон, кураторами якого виступили Борис Філоненко, Лізавета Герман і Марія Ланько. Експозиція розкинулась у садах Джардіні. Роботи українських художників розмістили на колонах навкруги центральної інсталяції – пам’ятника, заставленого мішками з піском – це переосмислення способу, як в Україні захищають публічне мистецтво під час війни. Проєкт інсталяції належить архітекторці Дані Косміній. 

Сталева скульптура 

Художник – Ден Бартон

Наприкінці березня на Броад-стріт в Оксфорді розмістились сталеві гіганти висотою в 3,5 м. Вони зображають українського воїна, який тримає зброю, несе немовля та допомагає жінці й дитині дістатися безпечного місця. «Мета – віддати шану тим, хто бореться за свободу та показати солідарність людям, які страждають в Україні», – сказав автор скульптури Ден Бартон. Інсталяцію вагою в 7 т він зробив за 12 днів. 

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні