«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні
Категорія
Життя
Дата

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні

5 хв читання

Обкладинка нового номера Forbes Україна – робота відомого скульптора Аніша Капура. Митець переосмислив власну роботу 1981 року та присвятив її Україні. Як світові й українські художники бачать війну та відповідають творчістю на ракети і бомбардування

⚡️ Лише 3 дні! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.

Посил скульптури Капура – не варто оцінювати об’єкт на відстані, адже він може виявитися зовсім іншим. Так само, як Україна, якій вдається протистояти більшому та агресивнішому супротивнику. «Україні через ганебний напад з боку Росії потрібно буде знайти глибокі та творчі сили, щоб оновити себе, – каже Капур. – Креативність створює нове. Це сполучна сила людства, діаметрально протилежна руйнівним силам війни та смерті».

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 1

Обкладинка нового випуску Forbes Україна, створена сером Анішем Капуром

Forbes зібрав 10 робіт українських та іноземних митців і мисткинь, що були створені як творча реакція на війну Росії проти України. Це – погляди на війну зсередини та ззовні.

Українські митці та мисткині

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 2

Воєнні ілюстрації 

Художник – Сергій Майдуков

Художник Сергій Майдуков співпрацює із міжнародними ЗМІ та з першого місяця вторгнення малює ілюстрації, що розповідають про життя в Україні під час війни. Зокрема, він створив обкладинку для The Guardian і «щоденник» першого тижня війни для The Financial Times. У цій хронологічній розповіді – початок вторгнення, Гаванський міст і розстріляне авто, замальовки з поїздок Майдукова воєнним Києвом і областю, що зустрічає ворога. 

Інсталяція «Труднощі профанації II» 

Художник – Микита Кадан

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 3
«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 4
Попередній слайд
Наступний слайд

Першу версію цієї роботи Микита Кадан створював упродовж першого року війни Росії проти України. В ній були зібрані артефакти воєнного часу та сліди війни з Донбасу. У 2022-му до цього зібрання додали предмети, знайдені в березні в Києві. Ці обʼєкти є свідками російського нападу. Інсталяцію було представлено на виставці «Це Україна: Захищаючи свободу» у Венеції, створеній за підтримки Офісу президента та Міністерства культури. 

Серія картин «Макс в армії» 

Художниця – Леся Хоменко

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 5

Картини із серії «Макс в армії» Лесі Хоменко

Леся Хоменко написала портрети воїнів-добровольців: IT-інженера, хіміка, юриста і художника. Їхні портрети Хоменко надіслав чоловік Максим Роботов, який пішов до армії. Цю серію також було представлено на виставці «Це Україна: Захищаючи свободу». 

Фільм The Wanderer 

Художники – Роман Хімей та Ярема Малащук

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 6

Кадр із фільму The Wanderer Хімея та Малащука

17 липня галерея PinchukArtCentre відновила роботу виставкою «Коли віра зрушує гори». Художники та фігуранти нового списку Forbes «30 до 30» Малащук і Хімей – її сокуратори. На експозиції представлено їхнє відео «Мандрівник», у якому митці зображають себе в ролі російських окупантів в Україні. Це оммаж серії фотографій «Якби я був німцем», яку у 1994 році зробив колектив українських художників «Група швидкого реагування».

«Це перша і єдина робота, в якій ми самі беремо участь, – каже Хімей. – Це симптоматично. Ми залишились один на один з природою і з тим, що ми мімікруємо пози окупантів». 

Серія «Новини» 

Художник – Олексій Сай

На виставці «Коли віра зрушує гори» також представлено роботи Олексія Сая. «Я свідомо повністю переорієнтувався на війну, – казав Сай в інтерв’ю BirdInFlight. –  Зараз роблю щось на кшталт пропаганди: плакати, постери тощо». 

Одна із робіт Сая в PinchukArtCentre носить назву «Новини». Художник зробив 300 малюнків тушшю на білому папері: вони зображають дим, що йде від вражених снарядами будівель.  

Іноземні художники та художниці

«Креативність протилежна руйнівній силі смерті». 10 робіт українських і світових митців, присвячених війні та спротиву в Україні /Фото 7

Постер Unity 

Графічний дизайнер – Гарі Пірс, співзасновник дизайн-агентства Pentagram

Креативна агенція Pentagram, зокрема, відома логотипом для стрічки «Фантастичні звірі та де їх шукати», створила постер на підтримку України. «Pentagram, його партнери та співробітники солідарні з народом і нацією України, – пише компанія. – Ми продовжуватимемо надавати будь-яку підтримку нашим колегам в Україні та закликаємо вас робити те саме». Агенція зробила пожертву Управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців на користь вимушених переселенців з України.

Раніше Pentagram розробила логотип для української зоозахисної організації UAnimals. На ній поєднали зображення лева, квітки соняшника – символу протистояння та надії – у кольорах золота й індиго. 

Ілюстрація «Портрет брехуна, маніпулятора та психопата» 

Ілюстратор – Кароліс Страутнекас

Литовець Кароліс Страутнекас – ілюстратор і комерційний художник, який співпрацював з Audi, Apple, YSL та іншими брендами. 24 лютого він опублікував в Instagram нову роботу, підписавши її: «Портрет відвертого брехуна, маніпулятора та психопата». На портреті – президент Росії Володимир Путін, краватка якого перетворюється на кобру. «Україно, залишайся сильною», – додав Страутнекас. 

Інсталяція The Wolves Are Back?  

Художник – Райнер Ополка  

У квітні 2022 року художник Райнер Ополка представив інсталяцію «Вовки повернулись?» навпроти російського посольства в німецькому Берліні. На бульварі Унтер-ден-Лінден вишикувалися четверо бронзових вовків, що символізують російську агресію. 

Ця інсталяція – продовження проєкту Ополки, який він розпочав у 2016 році як нагадування про небезпеку націоналізму та расизму. Тоді вовки Ополки з’явились поруч з центральним залізничним вокзалом Берліну. Незадовго до цього Німеччина пережила серію трагедій: масову стрілянину в Мюнхені, вибух бомби в Ансбаху, озброєні напади у південній Німеччині та Ройтлінґені. За двома з цих випадків стояли вимушені переселенці. Ополка звернувся до мистецтва, щоб попереди виникнення агресії та страху щодо національних меншин. 

Інсталяція у вигляді заставленого мішками пам’ятника 

З виставки Piazza Ucraina на Венеціанській бієнале

Виставку Piazza Ucraina у Венеції відкрив Український павільйон, кураторами якого виступили Борис Філоненко, Лізавета Герман і Марія Ланько. Експозиція розкинулась у садах Джардіні. Роботи українських художників розмістили на колонах навкруги центральної інсталяції – пам’ятника, заставленого мішками з піском – це переосмислення способу, як в Україні захищають публічне мистецтво під час війни. Проєкт інсталяції належить архітекторці Дані Косміній. 

Сталева скульптура 

Художник – Ден Бартон

Наприкінці березня на Броад-стріт в Оксфорді розмістились сталеві гіганти висотою в 3,5 м. Вони зображають українського воїна, який тримає зброю, несе немовля та допомагає жінці й дитині дістатися безпечного місця. «Мета – віддати шану тим, хто бореться за свободу та показати солідарність людям, які страждають в Україні», – сказав автор скульптури Ден Бартон. Інсталяцію вагою в 7 т він зробив за 12 днів. 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд