Категорія
Життя
Дата

Як бути щасливим, перебуваючи в потоці бізнесу. Пояснює філософ Андрій Баумейстер

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Найчастіше стратегія відповіді криється вже в самій формі запитання. Як бути щасливим, все життя граючи на фортепіано? Або – залишаючись у потоці наукової діяльності? У таких питаннях гра на фортепіано і наука, якщо й не протиставляються щастю, то, у всякім разі, дещо ускладнюють. Якщо ж замість бізнесу, гри на фортепіано і науки поставити словосполучення «те, чим я займаюся», ми дійдемо до загальної формули питання. Що варто вчинити, щоб сфера моєї діяльності не перешкоджала моєму щастю, а, навпаки, уможливлювала його?

Зробімо ще один крок. Запитаємо себе: «Як бути щасливим?» Уявіть, що ви взяли творчу відпустку, скажімо, на рік. Усі 365 днів у цілковитому вашому розпорядженні. Ви робите все, що заманеться. Яка діяльність подарувала б вам найбільше відчуття щастя? Що криється за таким знайомим словосполученням «бути щасливим»?

Питання про щастя було одним із головних у древніх філософів. Нині вважають, що відповісти на нього може кожна людина. Хто ж краще за мене знає, що мені потрібно? Звучить переконливо. За умови, що ми дійсно знаємо себе і знаємо, чого хочемо досягти в житті. До чого ми покликані і для чого призначені.

Приклади інших нам, скоріш за все, мало допоможуть. Про найголовніші речі люди не завжди готові говорити правду. Нам охочіше розкажуть про успіх, а не історію щасливого життя. Успіх можна виміряти кількістю грошей, мірою поваги, обсягом влади. А чим виміряти щастя? Цілком реально уявити собі багату, шановану і вливову людину. Але при цьому абсолютно нещасну. До того ж мені важливо самому бути щасливим, тому навіть приклади воістину щасливих людей можуть допомогти мені тільки до певної міри.

Що допоможе вам зрозуміти, що ви на шляху до щастя? Дві речі: правильне відчуття своїх внутрішніх станів і правильне мислення.

Прислухайтеся до себе. Чи відчуваєте внутрішню злагоду з самим собою (з самою собою)? Або, навпаки, вас обіймає занепокоєння, наростаюча невдоволеність? Часто ми хочемо переконати себе, що все йде добре, але наш внутрішній стан ніяк не бажає з цим погоджуватися.

Уважно прислухавшись до себе, можна доєднати мислення. Ви вважаєте себе успішним? Але зовнішній успіх відносний. Хто були найуспішніші люди у США на початкуXX століття? Сталеливарний магнат Ендрю Карнегі, коли продав 1901 року Carnegie Steel Company Джонові Моргану за $226 млн, став найбагатшою людиною у світі. Джон Рокфеллер, перший доларовий мільярдер в історії, контролював 90% світової нафтопереробки. Але якби вони не створили стільки освітніх інститутів і благодійних фондів, що залишилося б від них, крім цифр з багатьма нулями? Сьогодні на вустах «цифрові мільярдери». Але не за горами той час, коли соціальні мережі і пошукові системи стануть загальним надбанням і вже не будуть джерелом фінансових доходів. Ті, ким ми захоплюємося сьогодні, випадуть із пантеону успішних персон уже завтра.

Багато що з того, що дало нам змогу домогтися успіху, не є нашою особистою заслугою. Приємно досягати успіху, відчувати владу або мати повагу. Але все це часто поза сферою нашого контролю і далеко не завжди породжує відчуття щастя. Як говорили у давньому світі, все це нам дається і все це може бути втрачено. Такі закони Фортуни.

У чому ж правдиве щастя? У тих речах, у яких Фортуна над нами не владна. У тому, що вона не зможе відняти за жодних обставин. Що ж це? Внутрішня задоволеність, самодостатність, повнота. Ми будуємо внутрішній світ, який завжди з нами, в успіхах і невдачах, у падіннях та злетах. Якщо ми відчуваємо внутрішню гармонію, самодостатність і повноту, ми щасливі.

Тепер можна відповісти і на головне питання: як бути щасливим, залишаючись у потоці бізнесу? Людина щаслива, перебуваючи в цьому потоці, якщо між храмом її внутрішнього світу і будівлею зовнішнього успіху немає кам’яних стін і глухих перегородок. Якщо обидві споруди утворюють єдиний простір. Діяльність не може бути для нас чимось тільки зовнішнім. Дуже важливо, спрямовуючи життя до визначених цілей, скорочувати відстань між внутрішнім світом і зовнішніми досягненнями. Важливо кожен день робити справжнім витвором мистецтва, вносячи в нього натхнення, творче поривання, вміння і майстерність. Не проживати день, а творити його. 

Чим виміряти щастя? Цілком реально уявити собі багату, шановану і впливову людину. Але при цьому абсолютно нещасну

Опубліковано в сьомому номері журналу Forbes (січень-лютий 2021)

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні