Категорія
Життя
Дата

Як бути щасливим, перебуваючи в потоці бізнесу. Пояснює філософ Андрій Баумейстер

3 хв читання

Найчастіше стратегія відповіді криється вже в самій формі запитання. Як бути щасливим, все життя граючи на фортепіано? Або – залишаючись у потоці наукової діяльності? У таких питаннях гра на фортепіано і наука, якщо й не протиставляються щастю, то, у всякім разі, дещо ускладнюють. Якщо ж замість бізнесу, гри на фортепіано і науки поставити словосполучення «те, чим я займаюся», ми дійдемо до загальної формули питання. Що варто вчинити, щоб сфера моєї діяльності не перешкоджала моєму щастю, а, навпаки, уможливлювала його?

Зробімо ще один крок. Запитаємо себе: «Як бути щасливим?» Уявіть, що ви взяли творчу відпустку, скажімо, на рік. Усі 365 днів у цілковитому вашому розпорядженні. Ви робите все, що заманеться. Яка діяльність подарувала б вам найбільше відчуття щастя? Що криється за таким знайомим словосполученням «бути щасливим»?

Питання про щастя було одним із головних у древніх філософів. Нині вважають, що відповісти на нього може кожна людина. Хто ж краще за мене знає, що мені потрібно? Звучить переконливо. За умови, що ми дійсно знаємо себе і знаємо, чого хочемо досягти в житті. До чого ми покликані і для чого призначені.

Приклади інших нам, скоріш за все, мало допоможуть. Про найголовніші речі люди не завжди готові говорити правду. Нам охочіше розкажуть про успіх, а не історію щасливого життя. Успіх можна виміряти кількістю грошей, мірою поваги, обсягом влади. А чим виміряти щастя? Цілком реально уявити собі багату, шановану і вливову людину. Але при цьому абсолютно нещасну. До того ж мені важливо самому бути щасливим, тому навіть приклади воістину щасливих людей можуть допомогти мені тільки до певної міри.

Що допоможе вам зрозуміти, що ви на шляху до щастя? Дві речі: правильне відчуття своїх внутрішніх станів і правильне мислення.

Прислухайтеся до себе. Чи відчуваєте внутрішню злагоду з самим собою (з самою собою)? Або, навпаки, вас обіймає занепокоєння, наростаюча невдоволеність? Часто ми хочемо переконати себе, що все йде добре, але наш внутрішній стан ніяк не бажає з цим погоджуватися.

Уважно прислухавшись до себе, можна доєднати мислення. Ви вважаєте себе успішним? Але зовнішній успіх відносний. Хто були найуспішніші люди у США на початкуXX століття? Сталеливарний магнат Ендрю Карнегі, коли продав 1901 року Carnegie Steel Company Джонові Моргану за $226 млн, став найбагатшою людиною у світі. Джон Рокфеллер, перший доларовий мільярдер в історії, контролював 90% світової нафтопереробки. Але якби вони не створили стільки освітніх інститутів і благодійних фондів, що залишилося б від них, крім цифр з багатьма нулями? Сьогодні на вустах «цифрові мільярдери». Але не за горами той час, коли соціальні мережі і пошукові системи стануть загальним надбанням і вже не будуть джерелом фінансових доходів. Ті, ким ми захоплюємося сьогодні, випадуть із пантеону успішних персон уже завтра.

Багато що з того, що дало нам змогу домогтися успіху, не є нашою особистою заслугою. Приємно досягати успіху, відчувати владу або мати повагу. Але все це часто поза сферою нашого контролю і далеко не завжди породжує відчуття щастя. Як говорили у давньому світі, все це нам дається і все це може бути втрачено. Такі закони Фортуни.

У чому ж правдиве щастя? У тих речах, у яких Фортуна над нами не владна. У тому, що вона не зможе відняти за жодних обставин. Що ж це? Внутрішня задоволеність, самодостатність, повнота. Ми будуємо внутрішній світ, який завжди з нами, в успіхах і невдачах, у падіннях та злетах. Якщо ми відчуваємо внутрішню гармонію, самодостатність і повноту, ми щасливі.

Тепер можна відповісти і на головне питання: як бути щасливим, залишаючись у потоці бізнесу? Людина щаслива, перебуваючи в цьому потоці, якщо між храмом її внутрішнього світу і будівлею зовнішнього успіху немає кам’яних стін і глухих перегородок. Якщо обидві споруди утворюють єдиний простір. Діяльність не може бути для нас чимось тільки зовнішнім. Дуже важливо, спрямовуючи життя до визначених цілей, скорочувати відстань між внутрішнім світом і зовнішніми досягненнями. Важливо кожен день робити справжнім витвором мистецтва, вносячи в нього натхнення, творче поривання, вміння і майстерність. Не проживати день, а творити його. 

Чим виміряти щастя? Цілком реально уявити собі багату, шановану і впливову людину. Але при цьому абсолютно нещасну

Опубліковано в сьомому номері журналу Forbes (січень-лютий 2021)

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд