Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко /Фото Антон Забєльський
Категорія
Життя
Дата

«Жодна людина не в змозі вивезти наодинці». Як повернути собі сили попри війну? Три поради директорки з комунікацій SCM Наталії Ємченко

4 хв читання

Одним з джерел сили для Наталії Ємченко стала родина Фото Фото Антон Забєльський

Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко виїхала з дому у Донецьку в липні 2014-го, коли в місті почались бойові дії. Велика війна вичерпала її внутрішній ресурс, але за два роки вона знову відчула у собі сили. Які їх джерела? Ємченко розповіла на форумі Forbes «Вільна».

Форум «Енергія бізнесу» у Києві вже 9 жовтня

Бізнес будує нову енергореальність, забезпечуючи незалежність в умовах блекаутів. 9 жовтня на форумі «Енергія бізнесу» обговоримо технології та інвестиції, що змінюють правила гри на енергоринку. Дізнайтеся, як адаптувати бізнес до майбутніх енергетичних викликів, за посиланням. 

Три джерела сили

У 2021 році ми провели кілька фокус-груп з українцями та іноземцями для ребрендингу острова Хортиця. 70% іноземців асоціювали Україну зі словами «свобода», «воля». Для мене тоді це було абсолютно неочевидним. Але, як виявилося, воля – це те, що видно про нас з відстані. 

Час від часу, щоб зрозуміти щось про себе, треба подивитися збоку. Іноді для цього потрібно пройти через спеціальний досвід. Для нас цим досвідом стала війна. 

Війна – це ініціація, перехід з дитинства в доросле життя. Дуже часто західний світ здається нам трішечки інфантильним. Можливо, тому, що з ними не сталася ініціація. 

Ми вільні не тому, що бʼємося за свободу, а тому, що це — в нашій ДНК. Воля є прогормоном щастя. Тобто ми, українці, видобуваємо щастя з волі. Але прогормоном волі є сила.

Джерело щастя – у волі, а воля – в мужності, писав Антуан де Сент-Екзюпері. Я це називаю силою. У 2014 році вперше в моєму житті сталась війна. Це був дуже важкий досвід. Я втратила все. Перш за все – повʼязаність, опору. Лише через два роки відчула, що знову сильна. 

Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко

Друге джерело сили Ємченко – люди

Що стало джерелом сили?

Перше – родина. Я переосмислила поняття сімʼї та побудувала велику екосистему з членів моєї родини по всьому світу. Я і моя родина – це одиниця. Не я – одиниця. Я без своєї родини ніколи не сильна. 

Друге джерело моєї сили – люди. Ті, хто не є кровною ріднею, але є моїми колами. Теорія про число Данбара стверджує: у середньому людина може ефективно підтримувати 150 контактів. Я дуже відповідально до цього поставилася і обрала кожного з цих людей. Вони наповнюють силою не менше, ніж родина.  

Наступне – тіло, тому що це ваша машина. Турборта про нього – це сон, спорт, прогулянки на свіжому повітрі, їжа, здоровʼя. Це вміння чути своє тіло до того, як воно почне хворіти. Варто бути з ним в дружніх, дуже близьких взаєминах.  

Дуже важливим для мене стало розуміння, що мій дім не там, де стіни належать мені. Він там, куди я можу запросити родину, друзів, і де мені та моєму тілу непогано. Тому з 2014 року я щасливий «невласник» нерухомості. Це рішення подарувало мені свободу. 

Війна зробила мене набагато сильнішою, а мою родину – міцнішою. Я створила абсолютно інші, набагато якісніші кола друзів. Я перебуваю в більш здорових стосунках зі своїм тілом. Я займаюся ділом, у яке я дуже вірю. 

Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко

Рішення не купувати нерухомість подарувало Ємченко свободу

Будувати дорослі стосунки з собою

Дорослі стосунки із собою базуються на трьох речах. Перше – віра в те, що у кожному є прихований скарб. Задача – знайти його у собі і явити світові. 

У одному з моїх улюблених творів Екзюпері «Цитадель» письменник їде в потязі з польськими біженцями, які з Франції повертаються до Польщі. Картина страшна: навала людей, які сплять один на одному. І серед інших – маленький хлопчик, років чотирьох. Він не може заснути. Екзюпері дивиться на нього і каже: можливо, всередині цього хлопчика живе маленький Моцарт. Та чи віднайдеться він, чи буде явлений світу – дуже велике питання. 

Дорослі відносини з собою – це про те, щоб знайти, полюбити і явити світу вашого маленького Моцарта.

Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко

Жодна людина не в змозі вивезти наодинці, каже Ємченко

Відштовхнутися від травми

Я поставила собі питання: чи є унікальним мій досвід стрімкого зростання після травми війни? Виявилося, що ні. Це велика наука, яка називається «посттравматичне зростання». 80% людей, які переживають травму, після неї ростуть. 20% потребують допомоги, не витримують. І це означає, що більшість з нас не просто пройдуть ініціацію, а стануть сильнішими. 

Boulder Crest Institute, які вивчають посттравматичне зростання, виділяють п’ять факторів, які відрізняють тих, хто виріс після травми від тих, хто не впорався. Перше – це усвідомлення, що після травми ти будеш іншим. Варто прийняти себе нового і будувати по-новому. Травма – це новий ти й нові можливості. 

Друге – ті, хто вивезли, уже мали глибокі стосунки з людьми або почали їх будувати. Жодна людина не в змозі вивезти наодинці. Від якості людей навколо і якості взаємин з цими людьми дуже залежить ваш стан. 

Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко

Дорослі відносини з собою – це про те, щоб знайти, полюбити і явити світу вашого маленького Моцарта, переконана Ємченко

Третя історія – це ваша персональна сила. Фізична перш за все.  

Четверте – це святкування кожного дня. Тобто, жити не минулим, але і не майбутнім. Витримували ті, хто щодня бачив красу, дозволяв собі радіти, повноцінно жити та помічав хороше. 

І останнє – existential or spiritual experience. Зазвичай це про віру, але у кожного своє. Це дуже глибокі відносини із сенсами, своїм внутрішнім Моцартом.  

Мій товариш Андрій Андрушків у інавгураційній промові в УКУ сказав: «Спілкуйтеся, служіть і свідчіть правду». Додам: приводьте в життя нових людей, дітей. Тим способом, який ви обрали. Готуйте разом із ними. Спільнотворення і спільнопроживання дуже простих моментів, як приготування їжі і спільна вечеря – те, з чого складається доросле життя. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд