Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко /Фото Антон Забєльський
Категорія
Життя
Дата

«Жодна людина не в змозі вивезти наодинці». Як повернути собі сили попри війну? Три поради директорки з комунікацій SCM Наталії Ємченко

4 хв читання

Одним з джерел сили для Наталії Ємченко стала родина Фото Фото Антон Забєльський

Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко виїхала з дому у Донецьку в липні 2014-го, коли в місті почались бойові дії. Велика війна вичерпала її внутрішній ресурс, але за два роки вона знову відчула у собі сили. Які їх джерела? Ємченко розповіла на форумі Forbes «Вільна».

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Три джерела сили

У 2021 році ми провели кілька фокус-груп з українцями та іноземцями для ребрендингу острова Хортиця. 70% іноземців асоціювали Україну зі словами «свобода», «воля». Для мене тоді це було абсолютно неочевидним. Але, як виявилося, воля – це те, що видно про нас з відстані. 

Час від часу, щоб зрозуміти щось про себе, треба подивитися збоку. Іноді для цього потрібно пройти через спеціальний досвід. Для нас цим досвідом стала війна. 

Війна – це ініціація, перехід з дитинства в доросле життя. Дуже часто західний світ здається нам трішечки інфантильним. Можливо, тому, що з ними не сталася ініціація. 

Ми вільні не тому, що бʼємося за свободу, а тому, що це — в нашій ДНК. Воля є прогормоном щастя. Тобто ми, українці, видобуваємо щастя з волі. Але прогормоном волі є сила.

Джерело щастя – у волі, а воля – в мужності, писав Антуан де Сент-Екзюпері. Я це називаю силою. У 2014 році вперше в моєму житті сталась війна. Це був дуже важкий досвід. Я втратила все. Перш за все – повʼязаність, опору. Лише через два роки відчула, що знову сильна. 

Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко

Друге джерело сили Ємченко – люди

Що стало джерелом сили?

Перше – родина. Я переосмислила поняття сімʼї та побудувала велику екосистему з членів моєї родини по всьому світу. Я і моя родина – це одиниця. Не я – одиниця. Я без своєї родини ніколи не сильна. 

Друге джерело моєї сили – люди. Ті, хто не є кровною ріднею, але є моїми колами. Теорія про число Данбара стверджує: у середньому людина може ефективно підтримувати 150 контактів. Я дуже відповідально до цього поставилася і обрала кожного з цих людей. Вони наповнюють силою не менше, ніж родина.  

Наступне – тіло, тому що це ваша машина. Турборта про нього – це сон, спорт, прогулянки на свіжому повітрі, їжа, здоровʼя. Це вміння чути своє тіло до того, як воно почне хворіти. Варто бути з ним в дружніх, дуже близьких взаєминах.  

Дуже важливим для мене стало розуміння, що мій дім не там, де стіни належать мені. Він там, куди я можу запросити родину, друзів, і де мені та моєму тілу непогано. Тому з 2014 року я щасливий «невласник» нерухомості. Це рішення подарувало мені свободу. 

Війна зробила мене набагато сильнішою, а мою родину – міцнішою. Я створила абсолютно інші, набагато якісніші кола друзів. Я перебуваю в більш здорових стосунках зі своїм тілом. Я займаюся ділом, у яке я дуже вірю. 

Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко

Рішення не купувати нерухомість подарувало Ємченко свободу

Будувати дорослі стосунки з собою

Дорослі стосунки із собою базуються на трьох речах. Перше – віра в те, що у кожному є прихований скарб. Задача – знайти його у собі і явити світові. 

У одному з моїх улюблених творів Екзюпері «Цитадель» письменник їде в потязі з польськими біженцями, які з Франції повертаються до Польщі. Картина страшна: навала людей, які сплять один на одному. І серед інших – маленький хлопчик, років чотирьох. Він не може заснути. Екзюпері дивиться на нього і каже: можливо, всередині цього хлопчика живе маленький Моцарт. Та чи віднайдеться він, чи буде явлений світу – дуже велике питання. 

Дорослі відносини з собою – це про те, щоб знайти, полюбити і явити світу вашого маленького Моцарта.

Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко

Жодна людина не в змозі вивезти наодинці, каже Ємченко

Відштовхнутися від травми

Я поставила собі питання: чи є унікальним мій досвід стрімкого зростання після травми війни? Виявилося, що ні. Це велика наука, яка називається «посттравматичне зростання». 80% людей, які переживають травму, після неї ростуть. 20% потребують допомоги, не витримують. І це означає, що більшість з нас не просто пройдуть ініціацію, а стануть сильнішими. 

Boulder Crest Institute, які вивчають посттравматичне зростання, виділяють п’ять факторів, які відрізняють тих, хто виріс після травми від тих, хто не впорався. Перше – це усвідомлення, що після травми ти будеш іншим. Варто прийняти себе нового і будувати по-новому. Травма – це новий ти й нові можливості. 

Друге – ті, хто вивезли, уже мали глибокі стосунки з людьми або почали їх будувати. Жодна людина не в змозі вивезти наодинці. Від якості людей навколо і якості взаємин з цими людьми дуже залежить ваш стан. 

Директорка з комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко

Дорослі відносини з собою – це про те, щоб знайти, полюбити і явити світу вашого маленького Моцарта, переконана Ємченко

Третя історія – це ваша персональна сила. Фізична перш за все.  

Четверте – це святкування кожного дня. Тобто, жити не минулим, але і не майбутнім. Витримували ті, хто щодня бачив красу, дозволяв собі радіти, повноцінно жити та помічав хороше. 

І останнє – existential or spiritual experience. Зазвичай це про віру, але у кожного своє. Це дуже глибокі відносини із сенсами, своїм внутрішнім Моцартом.  

Мій товариш Андрій Андрушків у інавгураційній промові в УКУ сказав: «Спілкуйтеся, служіть і свідчіть правду». Додам: приводьте в життя нових людей, дітей. Тим способом, який ви обрали. Готуйте разом із ними. Спільнотворення і спільнопроживання дуже простих моментів, як приготування їжі і спільна вечеря – те, з чого складається доросле життя. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні