Іван Світек, очолив український Альфа-Банк у 2017-му. /Олександр Чекменьов
Категорія
Гроші
Дата

Чех Іван Світек розпочинає свій бізнес в Україні. За плечима – 30 років роботи в транснаціональних компаніях і восьми країнах

6 хв читання

Іван Світек, очолив український Альфа-Банк у 2017-му. Фото Олександр Чекменьов

Іван Світек, 53, очолив український Альфа-Банк у 2017-му. У Києві активісти тоді громили відділення банків із російським корінням. Постраждала й «Альфа». Камінь, підібраний у розтрощеному відділенні на Хрещатику, кілька років прикрашав робочий стіл Світека як сувенір. «Тепла» зустріч не злякала фінансиста. Нині в Україні в нього свій бізнес. Йому належать дві споруди в центрі Києва, в одній із яких скоро відкриється ресторан. Але головний його актив – Юнекс Банк, що його купив на паях із Dragon Capital Томаша Фіали.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

«Нас вразив досвід Івана не лише в «Альфі», а й у Росії, Чехії, Бразилії, – розповідає Фіала про свого партнера. – Всі структури, які він очолював, продемонстрували гарні результати. І він вселяє довіру».

Фіалі належить 75% банку, у Світека – 25% і роль керівного партнера. Двометровому Світеку тіснувато у старих приміщеннях на Подолі – доводиться пригинатися в отворах дверей. Скоро «Юнекс» переїде у просторий опенспейс, а у 2022 році стане гібридом універсального банку й необанку.

Громадянин Чехії, Світек народився у Празі в жовтні 1967-го, напередодні Празької весни. Симпатій до режиму його родина не мала. Після введення радянських військ брат батька емігрував до Німеччини. Батько Світека – учасник олімпійської збірної Чехословаччини з легкої атлетики – відмовився вступати в Компартію, а у 1983 році з дружиною та синами пішки перебрався через гори до Австрії. Рік сім’я прожила в таборі для біженців, звідки перебралася до Каліфорнії.

«Ці роки мене змінили», – згадує Світек, по-американськи широко усміхаючись.

Вищу освіту Іван здобув у каліфорнійському Claremont McKenna College. Університет обирав наосліп – грошей на поїхати-подивитися не було. Подав заявки до 12 університетів, до п’ятьох його зарахували. Щоб платити за навчання, Світек подавався на федеральні стипендії та гранти для студентів із малозабезпечених сімей, брав кредити. Ці позики він виплачував кілька років після закінчення навчання.

Студентом Світек підробляв, торгуючи фотоапаратами. У першому магазині, де платили тільки ставку, він довго не затримався. У другому були бонуси від продажів. Світек швидко зметикував, що більшості клієнтів складно зробити вибір. Слушними порадами він заслужив довіру покупців і щедрі бонуси від магазину.

На четвертому курсі Світек дістав престижну стипендію Thomas J. Watson Fellowship. Стипендіати вирушали у річну подорож. Так у березні 1990-го Світек повернувся до Європи. Чехословаччина звільнилася від комунізму. Брат президента і друг Світека-старшого Іван Гавел запропонував юнакові піти радником до міністра фінансів Вацлава Клауса. Світек погодився не роздумуючи.

Платили небагато, але досвід виявився безцінним. Клаус займався приватизацією, лібералізацією валютної політики і торгівлі. Світек був одним із небагатьох співробітників, хто добре знав англійську, тому він писав промови для міністра, Op-Ed для газет і коментував нові закони.

Наступний пункт кар’єри – казначейство чеського Citibank, куди Світека запросив CEO банку Карл Свобода. Здобувши диплом MBA у французькій бізнес-школі Insead, Світек перейшов у Pepsi Cola International. Спочатку займався аналітикою в Австрії, потім очолив представництво компанії в Чехії. У 1995-му вперше відвідав Україну – це було важке видовище. Нинішня Україна нагадує Світеку Чехію 1990-х.

З банківським роздробом Світек познайомився у фінансовому підрозділі GE, де пропрацював 10 років. Корпорація купила в Чехії збанкрутілий Агробанк, де Світек обійняв посаду CFO. У GE Світек не лише освоїв роздріб, а й пройшов найважчу школу життя, шість років очолюючи GE Money Bank у Бразилії. Одного разу до нього в дім увірвалися озброєні бандити. Забрали все, що трапилося під руку. Доки шукали цінності, сім’я три години сиділа на дивані під прицілами грабіжників. Найбільше Світек боявся за синів. У нього їх троє. Звичайна поїздка до школи була для них небезпечною пригодою.

Матеріали по темі

Напередодні кризи 2008-го GE запропонувала Світеку очолити банківський бізнес у Росії. Доки він зважував за і проти, з аналогічною пропозицією на нього вийшла чеська PPF Group. «Ми тебе обговорювали з Петром (Петр Келлнер – чеський мільярдер, засновник PPF Group, загинув у 2021 році в авіакатастрофі. – Forbes), – згадує Світек дзвінок від HR PPF. – Чи не хочеш попрацювати СЕО «Хоум Кредиту» у Росії?» Іван сприйняв це як знак – треба їхати. І вибрав «Хоум Кредит».

«Ми побудували найбільший приватний банк для кредитування населення», – описує Світек результати роботи в Росії. Банк, за його словами, виріс у 10 разів і демонстрував дуже гарну прибутковість.

Одразу після призначення вибухнула глобальна фінансова криза. Світек закрив збиткові напрями іпотеки та автокредитування, підвищив процентні ставки і скоротив витрати. Всі рішення ухвалили буквально за тиждень. Світек зміг переконати колег у необхідності жорстких заходів.

Найяскравішим проєктом фінансиста в «Хоум Кредиті» став його «турбоплан». Коли криза минула, банк відкрив сотні нових відділень і наростив ринкову частку в рази. У чому заслуга Світека? У лідерстві, каже Дмитро Мосолов, який працював у банку на керівних посадах із 2002-го по 2020 рік. Світек, за його словами, вміє фокусуватися на головному, об’єднувати й мотивувати людей. У 2017-му Мосолов очолив «Хоум Кредит» у В’єтнамі – без досвіду, що його здобув зі Світеком, вважає він, цього карʼєрного ривка могло і не бути. «Залишся Іван у Росії довше – результат банку був би ще кращим, – говорить Мосолов. – Банк Тинькова до певної міри вчився у нас».

У книзі «Революція. Як побудувати найбільший онлайн-банк у світі» засновник Тінькофф Банку Олег Тиньков пише, що «Хоум Кредит» під керівництвом Світека «відкрив гонку озброєнь» на ринку споживчого кредитування. У 2014-му це зіграло з банками-монолайнерами злий жарт, коли закредитовані клієнти почали гірше погашати борги. За 2014 рік рентабельність капіталу банків, що спеціалізуються на споживчому кредитуванні, знизилася, за даними Центробанку РФ, із 12,2% до 2,8%. У 2014–2015 роках російський «Хоум Кредит» отримав збитки.

Щоб вивести банк із кризи, у 2014-му Світек наполягав на розширенні повноважень, але акціонери «Хоум Кредиту» виявилися до цього не готовими, розповідає Мосолов. Світек, за його словами, людина з характером: любить ухвалювати самостійні рішення, автономність. Наприкінці 2014-го Світек пішов. «Він був одним з найкращих топів в історії «Хоум Кредиту», – підсумував Мосолов. – Культура, прищеплена Іваном, запас енергії довго підтримувалися в банку після його звільнення».

Після семирічної гонки у «Хоум Кредиті» фінансист узяв паузу. Вже тоді він замислювався про власний бізнес. Під час поїздки з родиною на Байкал Світек вирішив запитати шамана, що йому робити: знову податися в наймані менеджери чи створити свою справу. «Шаман подивився на мене і сказав: тобі дядя не потрібен, – каже Світек. – Але тоді я його не послухав».

Олександр Чекменьов

«Я не жорсткий, я кажу як є, – парирує Світек. – Це не всі сприймають. А я ціную в людях чесність». Фото Олександр Чекменьов

У 2017-му він прийняв пропозицію співвласника «Альфа-Груп» Петра Авена і переїхав до Києва генеральним менеджером українського Альфа-Банку. Тоді банк проводив безпрецедентне для України злиття із Укрсоцбанком, що його придбав в італійської UniCredit Group в обмін на 9,9% керуючої компанії «Альфи» ABH Holdings S.A.

Три роки в «Альфі» Світек згадує неохоче. Йому не сподобалася стратегія поступового поглинання Укрсоцбанку, обрана акціонерами. «Краще було відразу об’єднати дві юрособи, щоб потім клієнти мігрували всередині банку, – каже він. – Деякі клієнти пішли. Мало хто із тисячі співробітників Укрсоцбанку перейшов в «Альфу». В «Альфі» вибір такої моделі злиття пояснюють труднощами інтеграції IT-систем банків через масштаб клієнтської бази й неможливістю переводити рахунки клієнтів із банку в банк без їхньої згоди.

«Світек добре розуміється на роздробі, і розвиток роздрібного бізнесу «Альфи» у процесі злиття – заслуга його команди, – говорить один із керівників Альфа-Банку, який попросив не згадувати його імені в статті. – Але корпоративних клієнтів він втратив – вони пішли в Ощадбанк, «Райффайзен», Укргазбанк». «Його сильний бік – уміння швидко ухвалювати рішення, іноді досить жорсткі. І прагнення згуртувати команду, – характеризує Світека його ексколега з Укрсоцбанку. – Реалізувати цей благий намір до кінця заважало небажання або невміння делегувати».

В «Альфі» Світек познайомився з Фіалою, чия компанія була клієнтом Укрсоцбанку і після його поглинання.

Фіала давно хотів купити банк. Одразу після звільнення Світека з «Альфи» у жовтні 2019-го земляки почали шукати об’єкт для купівлі.

Спочатку вони домовилися із власником Ідея Банку – польським Getin Holding. Попередній договір про купівлю банку за $56 млн, або за два капітали, підписали у грудні 2019-го, у травні 2020-го планували завершити справу. Всі плани сплутала пандемія. Покупці намагалися збити ціну, але не сторгувалися. У червні вони заявили про розірвання попередньої угоди.

«Світек планував за три роки вивести банк до трійки лідерів, – розповідає топменеджер Ідея Банку, який просив не називати його імені в статті. – А Фіала розумів, що криза надовго, і намагався збити ціну».

Восени 2020-го партнери знайшли новий об’єкт для купівлі – невеликий Юнекс Банк Вадима Новинського, який займає одне з останніх місць у банківській системі за розміром активів. У квітні 2021-го угоду закрили. Банк обійшовся партнерам приблизно у $8,5 млн, або один капітал.

«Плануємо збільшити капітал удвічі, щоб нарощувати активність», – каже Фіала. За п’ять – сім років Світек збирається вивести «Юнекс» у п’ятірку лідерів у роздробі. «У нас будуть прості продукти і додаток, щоб навіть бабусі змогли користуватися, – говорить він. – Будемо шукати партнерства із небанківськими структурами».

Після трьох десятків років найманим менеджером Світек нарешті знайшов власний бізнес. Співробітники «Юнексу» розповідають, що він любить обходити свої володіння і дивитися, хто чим займається. Викликав людей із дистанційки, щоб оцінити, наскільки потрібно оновити команду.

«Жорсткий, конкретний, предметний, – описує його одна з підлеглих. – Ставить конкретні запитання, хоче конкретних і швидких відповідей».

«Я не жорсткий, я кажу як є, – парирує Світек. – Це не всі сприймають. А я ціную в людях чесність».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні