Категорія
Інновації
Дата

Forbes Digital

Інвестиції у стилі Apple. Фонд SMRK засновника MacPaw Олександра Косована і партнерів інвестує тільки в українські стартапи та вміє знаходити майбутніх зірок. Які у нього принципи

8 хв читання

Партнери SMRK: Андрій Довженко (ліворуч), Олександр Косован (у центрі) та Влад Тісленко /Микита Завілінський для Forbes Ukraine

Партнери SMRK: Андрій Довженко (ліворуч), Олександр Косован (у центрі) та Влад Тісленко не планували вкладатися у хардверний бізнес, він сам їх знайшов. Фото Микита Завілінський для Forbes Ukraine

Уже понад десять років засновник зіркової MacPaw Олександр Косован інвестує 15% свого часу і мільйони доларів у ретельно відібрані стартапи. Як влаштований SMRK, найбільш україноцентричний венчурний фонд країни?

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Наприкінці холодного і похмурого листопада 2013 року партнери фонду SMRK Олександр Косован, 37, і Андрій Довженко, 45, вирішували, чи робити їм першу інвестицію. Євромайдан тільки‐но починався, режим Януковича здавався непохитним, і засновник IT‐компанії MacPaw та єдиний інвестор SMRK Косован більше думав про еміграцію та релокацію бізнесу. «Ми тоді сиділи й вирішували, чи будемо взагалі займатися інвестиціями», – згадує зараз Довженко.

Радикально змінити емігрантські настрої Косована змусив розвиток Революції гідності. «Я не думав, що в нашій країні є стільки яскравих людей, які відстоюватимуть свободу й гідність», – каже він. Наприкінці 2013‐го сервіс техпідтримки Support Your App отримав $150 000 від SMRK. «Ми вирішили: та х*р із ним, продовжимо!» – зараз, сміючись, згадує Довженко.

За наступні десять років SMRK інвестував $19 млн у 21 український стартап і зробив п’ять вдалих екзитів. Показники дохідності й оцінку портфеля фаундери наразі не розкривають, але кажуть, що на екзитах заробили вчетверо більше вкладеного.

Навесні 2021 року засновники оцінювали вартість портфеля SMRK у $33 млн. «З грудня 2021‐го до квітня 2024‐го вона зросла на 41%», – зазначає Влад Тісленко, третій партнер фонду SMRK.

Рання інвестиція у виробника систем безпеки Ajax Systems – найуспішніший проєкт, що окупає весь фонд. Також SMRK свого часу підтримав зіркові Preply та Apostera. Є в портфелі й такі неочевидні для венчура історії, як фешн‐група Love & Live.

Який план на наступне десятиріччя в одного з найбільш україноцентричних у країні венчурних інвесторів?

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні