Як купити долар онлайн під депозит /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Державна депозитна лотерея. НБУ дозволив купувати долар по 36,6 грн. Чому ця ідея не сподобалась українцям та фінансистам

3 хв читання

Як купити долар онлайн під депозит Фото Getty Images

НБУ просуває безлімітний продаж безготівкової валюти за вигідним офіційним курсом під розміщення на депозити. Але лише за умови продажу валюти після закриття вкладу. В такий спосіб регулятор хоче звʼязати гривневі кошти та зменшити тиск на курс гривні. Головна інтрига для вкладника – яким буде курс НБУ після закінчення строку депозиту та як він відрізнятиметься від готівкового курсу гривні. Чи готові зіграти в цю «рулетку» українці?

З 21 жовтня Національний банк дозволив банкам продавати населенню валюту без обмеження в сумі за офіційним курсом НБУ – 36,6 грн/$. Але виключно за двох умов.

  • По-перше, валюта не видається на руки, а відразу розміщується на строковий депозит у банку.
  • По-друге, після закінчення строку депозиту валюта автоматично продається назад за офіційним курсом НБУ, а вкладник отримує гривню.  

Строк депозиту – від шести місяців з можливістю пролонгації, але без права дострокового розірвання. Сума та кількість таких вкладів для одного клієнта банку не обмежуються. А відсоткова ставка за депозитом встановлюватиметься відповідно до відсоткової політики банків.  

Головна мета НБУ – через такий інструмент зменшити попит населення на готівковому валютному ринку і, відповідно, знизити тиск на золото-валютні резерви. Новий інструмент допоможе громадянам захистити свої гривневі заощадження від ризику курсових коливань, а НБУ – зберегти міжнародні резерви, вважають у пресслужбі регулятора. 

З цією тезою погоджуються не всі аналітики й фінансисти. Чому?

ПриватБанк уже пропонує, monobank ще думає

Необмежена купівля валюти під відкриття депозиту може бути цікава людям, які мають великі гривневі накопичення та прагнуть захистити їх від можливої девальвації, говорить колишній член правління держбанку.

ПриватБанк уже дозволив купувати долари за курсом НБУ без обмежень для розміщення на вкладі «Капітал» у Приват24 на 6–12 місяців під 0,01% річних.

Водночас співзасновник monobank Олег Гороховський, який спочатку анонсував запуск депозиту наступного тижня, влаштував у своєму Telegram-каналі опитування серед підписників: чи варто запускати такий продукт. 

Станом на середину дня 21 жовтня із більш ніж 39 000 опитаних 73% обрали варіант «Не витрачайте дарма час». Гороховський відмовився прокоментувати новий інструмент. «Здається, думки народу достатньо», – зазначив він у своєму письмовому коментарі Forbes.

Чому клієнти проти? Головна претензія – неможливість спрогнозувати, яким буде офіційний курс долара через шість місяців та наскільки він відрізнятиметься від готівкового ринку. Наразі офіційний курс НБУ становить 36,6 грн/$, тоді як роздрібний вище на 15%: валюту продають по 40,5–40,8 грн/$. 

Ризик нового інструменту – якщо офіційний курс після закінчення строку депозиту залишиться на тому самому рівні, то вкладник отримує депозит у гривні під 0,1% річних. Річна інфляція станом на вересень у доларах становить понад 8%, у гривні – наближається до 25%. 

Як альтернатива залишаються тримісячні депозити онлайн за трохи вищим курсом, ніж офіційний, зі ставками 0,1–2,5% залежно від банку. У цьому разі є обмеження у 100 000 грн на місяць, але вкладник гарантовано отримує долар після закінчення строку вкладу. 

У яких банках можна купити долар онлайн

Зверніть увагу: Дані у інфографіці станом на 4 жовтня!

Ставки за вкладами у гривні в середньому складають 10–15%. Складніша альтернатива, але з вищою дохідністю – шестимісячні ОВДП під 12–14% річних. 

Пропозиція НБУ може бути вигідною лише за умови зростання офіційного курсу на 8–10% – до 39–40 грн/$. Наскільки вірогідний цей сценарій? 

Чи може змінитися офіційний курс гривні

Під час брифінгу 20 жовтня заступник голови НБУ Юрій Гелетій заявив, що регулятор поки не планує повертатись до плаваючого курсоутворення. Щоб відпустити курс, НБУ має зменшити обсяги інтервенцій, зазначив Гелетій.

Це означає, що Нацбанк і надалі утримуватиме фіксований курс, час від часу зміщуючи його на новий рівень, як було в липні. Тоді НБУ перефіксував курс із 29,25 до 36,6 грн/$.

«Підвищення офіційного курсу може відбутись уже в першому кварталі 2023 року», – вважає директор з інвестицій Capital Times Артем Щербина.

Очікування щодо девальвації є і в населення, і в бізнесу, свідчать дані Info Sapiens та НБУ. Серпневе опитування Нацбанку серед понад 600 компаній показало, що бізнесмени прогнозують у подальші 12 місяців середній курс у 41,93 грн/$. 

Урядовий макропрогноз каже, що на кінець 2023 року курс долара може сягнути 50 грн/$ за середньорічного значення у 42 грн/$. Консенсус-прогноз курсу долара від опитаних Forbes аналітиків інвесткомпаній – 45 грн/$ на кінець 2023-го. 

Водночас заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук, виступаючи на конференції Forbes на початку жовтня, зазначив, що девальвація не є неминучою, і у 2023-му є всі підстави, щоб курс залишився на рівні «температури тіла здорової людини» – 36,6 грн/$. 

«Така «гра в прогноз» для фізосіб робить Нацбанк дуже потужним гравцем на цьому полі, від його рішень по курсу багато що залежатиме, – каже експерт CASE Україна Євген Дубогриз. — Якщо він залишиться фіксованим, це збільшує ризики політичного тиску на НБУ».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд