НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25% /пресслужба НБУ
Категорія
Новини
Дата

Фактор війни залишається до середини 2023-го. НБУ зберіг облікову ставку 25% та оновив прогнози з інфляції та ВВП

пресслужба НБУ

НБУ втретє поспіль зберіг облікову ставку на рівні 25%. НБУ очікує, що наступного року інфляція в Україні вповільниться до близько 20%. Швидкого зростання після обвалу економіки на третину у 2022-му найближчими роками, найпевніше, не буде.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • У вересні інфляція склала 24,6%, НБУ очікує прискорення і в жовтні. «Цінова динаміка була очікуваною та навіть дещо нижчою за липневий прогноз Нацбанку», – йдеться в релізі регулятора. Причини слабших темпів зростання цін, ніж очікувалося, – фіксація тарифів на житлово-комунальні послуги та насичення ринку пальним (разом зі збереженням пільгового оподаткування).
  • Цього року інфляція сягне близько 30%, прогнозує НБУ. у 2023-му темпи зростання цін почнуть сповільнюватися завдяки налагодженню логістики та виробництва, зниженню світової інфляції та помірно жорстким монетарним умовам. Прогноз Нацбанку з інфляції на кінець 2023-го – 20,8%, на кінець 2024-го – нижче 10%.
  • Оцінка падіння ВВП в поточному році – близько 32%. «Наявні логістичні проблеми, особливо в металургії, руйнування потужностей, зокрема в енергетиці, та зниження реальних доходів населення стримують відновлення економіки. Значний від’ємний внесок у зміну реального ВВП очікувано має і сільське господарство – як через нижчі показники врожайності цього року, так і значно менші посівні площі», – йдеться в релізі.
  • Як уточнив голова НБУ Андрій Пишний, НБУ врахував «енергетичний терор» з боку РФ, коли ухвалював рішення зберегти ставку. «Цей фактор входив у наші прогнози. Ми бачимо досить ефективну протидію та доволі швидке усунення руйнувань», – зазначив він.
  • Зростання в найближчі роки буде помірним – 4–5%. «Значні втрати робочої сили та виробничих потужностей, високі світові ціни на енергоносії та суттєві потреби в імпорті на етапі повоєнного відновлення гальмуватимуть пожвавлення економіки», – зазначається у прогнозі НБУ.
  • Прогнози Нацбанку базуються на припущенні, що безпекові ризики в Україні суттєво послабляться із середини 2023 року. Зокрема, повноцінне поновлення роботи чорноморських портів та значну бюджетну підтримку, що стимулюватиме споживчий попит та інвестиції у відбудову країни.

Контекст

Підвищення облікової ставки до 25%, про яке регулятор оголосив 2 червня, стало одним із найбільш різких в історії.

На початку березня НБУ вирішив зафіксувати ставку на довоєнному рівні в 10%. Тоді Нацбанк прагнув зберегти стабільність у фінансовому секторі переважно ручними методами: заморозивши курс, заборонивши суттєву частину операцій з валютою та намагаючись компенсувати попит на валюту продажем резервів. 

Вже у травні ця логіка остаточно перестала працювати. НБУ довелося продати на міжбанку $3,4 млрд, тоді як у березні – травні інтервенції були близькими до $2 млрд щомісяця, сказав на брифінгу голова Нацбанку Кирило Шевченко. Змінилися й умови в економіці. Бізнес відновлюється від першого воєнного шоку та повертається до економічної логіки прийняття рішень, додав Шевченко.

У вересні Національний банк удруге поспіль зберіг облікову ставку на рівні 25% річних, вважаючи такий рівень достатнім для утримання курсу гривні та інфляції. Інфляція у серпні становила 23%.

За базовим сценарієм НБУ, облікова ставка збережеться на такому рівні щонайменше до ІІ кварталу 2024 року.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні