Нацбанк стимулює продаж безготівкової валюти за більш вигідним курсом під розміщення на депозити /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Гроші
Дата

Українці купили безготівкової валюти вже на $300 млн. Найкраще продають в mono та «Райффайзен». Які умови пропонують банки

Нацбанк стимулює продаж безготівкової валюти за більш вигідним курсом під розміщення на депозити Фото Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

Нацбанк стимулює продаж безготівкової валюти за більш вигідним курсом під розміщення на депозити. Чи стимулюватиме це населення нести гроші у банки та розміщувати на депозитах?

Forbes запустив YouTube-проєкт «Країна героїв». Дивіться новий епізод про "Нову пошту".

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

Що ви дізнаєтесь: Правила розвитку бізнесу в умовах абсолютної невизначеності; Як отримати в клієнти й співпрацювати з Міноборони – найбільшим замовником у країні; Як «воєнні» інновації можуть допомогти вашому бізнесу; 2023-й у цифрах від Мінфіну й НБУ.

Квитки на конференцію за посиланням

20 спікерів: Олексій Резніков, Сергій Марченко, Михайло Федоров, Олександр Конотопський, Алекс Ліссітса, Сергій Ніколайчук, Юлія Бадрітдінова, Тарас Чмут та інші.

Коли: 6 жовтня, з 10:00 до 16:00

З 1 жовтня НБУ збільшив щомісячний ліміт на безготівкову купівлю валюти для розміщення на депозитах з 50 000 до 100 000 грн. Водночас із 5 жовтня НБУ повернув заборону на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків.

На думку регулятора, такі зміни мають переорієнтувати попит населення з готівкової валюти на безготівкову та зменшити тиск на золотовалютні резерви. Адже банки продають безготівкову валюту за курсом ближчим до офіційного – у межах 37 грн/$.

Новини останніх тижнів про погрози застосування ядерної зброї, мобілізацію в РФ та результати незаконних референдумів спричинили ажіотаж на долар в українців. Курс гривні тестував межу 42 грн/$. Через це минулого тижня НБУ збільшив інтервенції та продав $862 млн. Тому послуга, що дозволяє купувати валюту по вигідному курсу, стала користуватися ще більшим попитом.

Які банки найбільше продають валюти онлайн

За серпень–вересень 2022 року населення купило безготівкової валюти у банків з подальшим розміщенням на депозити на понад $300 млн, підрахували в компанії ICU. Щоденно фізособи купують у банків приблизно $6–10 млн безготівкової валюти, за даними НБУ. 

На початок жовтня вже 31 банк пропонував послугу громадянам, але лише 11 із них дозволяли купувати валюту онлайн або через додаток. Одним із останніх у цей сегмент ринку вийшов державний ПриватБанк, який має найбільше роздрібних клієнтів. За три дні з моменту підключення сервісу клієнти «Привату» відкрили близько 17 000 вкладів на понад $15 млн та €600 000, розповіли Forbes в пресслужбі банку.

Банки, що почали пропонувати послугу продаж валюти з подальшим розміщенням на депозит, уже непогано наростили власний портфель строкових депозитів у валюті. Найбільше зростання у «Райффайзена» та «Універсалу» (monobank). 

«В австрійців ставки за депозитами були традиційно низькими, тому й обсяг строкових депозитів у валюті в банку був мінімальним. А зараз почав стрімко зростати», – зазначає фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.

З початку впровадження «Райффайзеном» такої послуги громадяни відкрили понад 45 000 депозитів, розповів Сергій Анніков, керівник з питань заощаджень та транзакційних послуг Райффайзен Банку. Середня сума депозиту близько $1100, процентна ставка 0,01% річних, і змінювати її не планують, повідомив банкір. 

Клієнти monobank за час дії такої опції в застосунку відкрили 117 000 депозитів за ставкою 0,1%, розповіли в пресслужбі mono. Середня сума депозиту в доларах – $915, у євро – €811. Це допомогло банку наростити доларовий депозитний портфель до $142 млн із $51,4 млн.  

Державний Укргазбанк, що теж одним із перших реалізував опцію, відкрив понад 36 000 валютних депозитів на понад $41 млн та €3,5 млн, розповідає Максим Ярославський, директор департаменту роздрібного бізнесу Укргазбанку. Середня сума депозиту в доларах – $1235, а в євро – €1200.

У Альфа-Банку середній обсяг онлайн купівлі іноземної валюти під депозит одним клієнтом становить близько $1183, у євро — €1051. 92% клієнтів обирають депозити в доларах та лише 8% – у євро, повідомили у пресслужбі банку.

Здебільшого сума відкритих депозитів близька до ліміту в 50 000 грн, який НБУ встановив на старті. «Зараз середня сума такого депозиту в ОТП Банку 1300 $/євро, – коментують в пресслужбі фінустанови. – Очікуємо, що вона може збільшитися, оскільки НБУ підвищив максимальну суму такого розміщення до 100 000 грн». З моменту запровадження цієї послуги в ОТП було відкрито понад 10 000 депозитів.

Які умови купівлі безготівкової валюти у банках

Понад половина банків встановлює додаткові комісії за купівлю валюти – від 0,1% до 2,6%. Наприклад, комісію 0,5% нараховують шість банків: ОТП, ТАСкомбанк, «Львів», «КредіАгріколь», Укргазбанк та Укрексімбанк. За рахунок цього реальний курс купівлі валюти буде вищим, ніж задекларований.

Українці купили безготівкової валюти вже на $300 млн. Найкраще продають в mono та «Райффайзен». Які умови пропонують банки /Фото 1

Також деякі банки встановлюють мінімальну суму депозиту, комісію за зняття коштів з депозитного рахунку та плату за відкриття валютного рахунку – 100-200 грн у середньому.

Процентні ставки за депозитами в валюті суттєво менші, ніж у гривневих депозитах. У середньому банки пропонують ставки від 0,1% до 1,5% річних залежно від строку розміщення. 

«Клієнти здебільшого використовують можливість розміщення депозиту в іноземній валюті більше для збереження коштів», – говорять в пресслужбі ОТП Банку.

Водночас окремі банки пропонують відносно високі відсотки. Зокрема, це Альфа-Банк, якому загрожує націоналізація через проблеми з російськими акціонерами. Він пропонує ставку за депозитом «Прибутковий» – від 2,5% до 6% у залежності від терміну вкладу. Також 2,5–3% пропонують банки з групи невеликих – Конкорд Банк, «УкрБудІнвест» та «Альянс». 

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий випуск Forbes Ukraine

Новий випуск Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні