Нацбанк стимулює продаж безготівкової валюти за більш вигідним курсом під розміщення на депозити /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Гроші
Дата

Українці купили безготівкової валюти вже на $300 млн. Найкраще продають в mono та «Райффайзен». Які умови пропонують банки

Нацбанк стимулює продаж безготівкової валюти за більш вигідним курсом під розміщення на депозити Фото Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

Нацбанк стимулює продаж безготівкової валюти за більш вигідним курсом під розміщення на депозити. Чи стимулюватиме це населення нести гроші у банки та розміщувати на депозитах?

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

Що ви дізнаєтесь: Правила розвитку бізнесу в умовах абсолютної невизначеності; Як отримати в клієнти й співпрацювати з Міноборони – найбільшим замовником у країні; Як «воєнні» інновації можуть допомогти вашому бізнесу; 2023-й у цифрах від Мінфіну й НБУ.

Квитки на конференцію за посиланням

20 спікерів: Олексій Резніков, Сергій Марченко, Михайло Федоров, Олександр Конотопський, Алекс Ліссітса, Сергій Ніколайчук, Юлія Бадрітдінова, Тарас Чмут та інші.

Коли: 6 жовтня, з 10:00 до 16:00

З 1 жовтня НБУ збільшив щомісячний ліміт на безготівкову купівлю валюти для розміщення на депозитах з 50 000 до 100 000 грн. Водночас із 5 жовтня НБУ повернув заборону на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків.

На думку регулятора, такі зміни мають переорієнтувати попит населення з готівкової валюти на безготівкову та зменшити тиск на золотовалютні резерви. Адже банки продають безготівкову валюту за курсом ближчим до офіційного – у межах 37 грн/$.

Новини останніх тижнів про погрози застосування ядерної зброї, мобілізацію в РФ та результати незаконних референдумів спричинили ажіотаж на долар в українців. Курс гривні тестував межу 42 грн/$. Через це минулого тижня НБУ збільшив інтервенції та продав $862 млн. Тому послуга, що дозволяє купувати валюту по вигідному курсу, стала користуватися ще більшим попитом.

Які банки найбільше продають валюти онлайн

За серпень–вересень 2022 року населення купило безготівкової валюти у банків з подальшим розміщенням на депозити на понад $300 млн, підрахували в компанії ICU. Щоденно фізособи купують у банків приблизно $6–10 млн безготівкової валюти, за даними НБУ. 

На початок жовтня вже 31 банк пропонував послугу громадянам, але лише 11 із них дозволяли купувати валюту онлайн або через додаток. Одним із останніх у цей сегмент ринку вийшов державний ПриватБанк, який має найбільше роздрібних клієнтів. За три дні з моменту підключення сервісу клієнти «Привату» відкрили близько 17 000 вкладів на понад $15 млн та €600 000, розповіли Forbes в пресслужбі банку.

Банки, що почали пропонувати послугу продаж валюти з подальшим розміщенням на депозит, уже непогано наростили власний портфель строкових депозитів у валюті. Найбільше зростання у «Райффайзена» та «Універсалу» (monobank). 

«В австрійців ставки за депозитами були традиційно низькими, тому й обсяг строкових депозитів у валюті в банку був мінімальним. А зараз почав стрімко зростати», – зазначає фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.

З початку впровадження «Райффайзеном» такої послуги громадяни відкрили понад 45 000 депозитів, розповів Сергій Анніков, керівник з питань заощаджень та транзакційних послуг Райффайзен Банку. Середня сума депозиту близько $1100, процентна ставка 0,01% річних, і змінювати її не планують, повідомив банкір. 

Клієнти monobank за час дії такої опції в застосунку відкрили 117 000 депозитів за ставкою 0,1%, розповіли в пресслужбі mono. Середня сума депозиту в доларах – $915, у євро – €811. Це допомогло банку наростити доларовий депозитний портфель до $142 млн із $51,4 млн.  

Державний Укргазбанк, що теж одним із перших реалізував опцію, відкрив понад 36 000 валютних депозитів на понад $41 млн та €3,5 млн, розповідає Максим Ярославський, директор департаменту роздрібного бізнесу Укргазбанку. Середня сума депозиту в доларах – $1235, а в євро – €1200.

У Альфа-Банку середній обсяг онлайн купівлі іноземної валюти під депозит одним клієнтом становить близько $1183, у євро — €1051. 92% клієнтів обирають депозити в доларах та лише 8% – у євро, повідомили у пресслужбі банку.

Здебільшого сума відкритих депозитів близька до ліміту в 50 000 грн, який НБУ встановив на старті. «Зараз середня сума такого депозиту в ОТП Банку 1300 $/євро, – коментують в пресслужбі фінустанови. – Очікуємо, що вона може збільшитися, оскільки НБУ підвищив максимальну суму такого розміщення до 100 000 грн». З моменту запровадження цієї послуги в ОТП було відкрито понад 10 000 депозитів.

Які умови купівлі безготівкової валюти у банках

Понад половина банків встановлює додаткові комісії за купівлю валюти – від 0,1% до 2,6%. Наприклад, комісію 0,5% нараховують шість банків: ОТП, ТАСкомбанк, «Львів», «КредіАгріколь», Укргазбанк та Укрексімбанк. За рахунок цього реальний курс купівлі валюти буде вищим, ніж задекларований.

Українці купили безготівкової валюти вже на $300 млн. Найкраще продають в mono та «Райффайзен». Які умови пропонують банки /Фото 1

Також деякі банки встановлюють мінімальну суму депозиту, комісію за зняття коштів з депозитного рахунку та плату за відкриття валютного рахунку – 100-200 грн у середньому.

Процентні ставки за депозитами в валюті суттєво менші, ніж у гривневих депозитах. У середньому банки пропонують ставки від 0,1% до 1,5% річних залежно від строку розміщення. 

«Клієнти здебільшого використовують можливість розміщення депозиту в іноземній валюті більше для збереження коштів», – говорять в пресслужбі ОТП Банку.

Водночас окремі банки пропонують відносно високі відсотки. Зокрема, це Альфа-Банк, якому загрожує націоналізація через проблеми з російськими акціонерами. Він пропонує ставку за депозитом «Прибутковий» – від 2,5% до 6% у залежності від терміну вкладу. Також 2,5–3% пропонують банки з групи невеликих – Конкорд Банк, «УкрБудІнвест» та «Альянс». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні