Вперше з початку серпня готівковий курс валюти знизився до менше ніж 40 грн/$. Гривня ситуативно зміцнюється завдяки збільшенню валютної пропозиції та регуляторній політиці НБУ. Проте подальша девальвація нацвалюти – питання часу.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Протягом жовтня курс гривні зміцнився на 8%. Вперше з 9 серпня на готівковому ринку вартість долара опустилась нижче психологічно важливого рівня у 40 грн. Ще наприкінці вересня через заяви керівництва РФ щодо можливої ескалації військових дій, мобілізацію та анексію українських територій курс тестував межу 42 грн/$.
Станом на 27 жовтня готівковий курс продажу долара становив 39,9 грн/$, за даними порталу Мінфіну.
Чому долар падає? Та як довго може зміцнюватися гривня?
Депозити за «пільговим» курсом спрацювали
Чи можна говорити, що валютний ринок став більш збалансованим? «Ми бачимо лише укріплення готівкового курсу, що, ймовірно, пов’язано зі збільшенням пропозиції», – говорить керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій.
Щотижневі інтервенції НБУ, якими він компенсує дефіцит валюти на ринку, дійсно дещо знизилися порівняно із вереснем, хоча й залишаються досить відчутними для резервів – у середньому близько $600 млн.
Нестача готівкової валюти в касах банків – одна з причин попередніх курсових коливань. НБУ вирішив цю проблему, забезпечивши банки готівкою. За вересень–жовтень НБУ орієнтовно передав до кас банків понад $200 млн. Завдяки цьому вони задовольняють попит населення за нижчим курсом, ніж в обмінниках.
Інший хід Нацбанку – у жовтні регулятор підвищив граничну суму валюти, яку клієнти можуть купувати в банках під розміщення на тримісячних депозитах (з 50 000 до 100 000 грн на місяць в еквіваленті).
«Зараз якраз закінчився термін перших депозитів, під які населення купило валюту в липні, – говорить керівник служби продажу казначейських продуктів банку «Авангард» Юрій Крохмаль. – Частина цієї валюти стала додатковою пропозицією на ринку».
На додачу НБУ запровадив новий інструмент для фізосоіб: купівлю валюти на шестимісячні депозити зі зворотним продажем по курсу НБУ. Зараз він становить 36,6 грн/$. «Ця опція дозволяє всім охочим захеджувати свої гривневі заощадження без обмежень по сумі, – пояснює Крохмаль. – Це теж знизило попит на готівкову валюту».
Натомість виріс попит на безготівку: до $300 млн у жовтні, тоді як у вересні було близько $200 млн, зазначає асоційований експерт CASE Україна Євген Дубогриз. Він очікує, що обсяги купівлі готівкової валюти в банках зростуть у жовтні з $1,43 млрд до $1,5–1,55 млрд. «Банки поступово «відвойовують» цей сегмент у обмінників, що з весни домінували на ринку», – каже Дубогриз.
Ситуативне покращення
Як довго може зміцнюватися гривня? Є низка факторів проти.
По-перше, ризики, повʼязані з війною: розбалансування держфінансів, скорочення виробництва та споживання через терористичні атаки РФ на енергетику, загроза «зерновому коридору». Наприклад, обмежений експорт агропродукції коштуватиме українській економіці близько $1 млрд валютної виручки на місяць, говорить Паращій із Concorde Capital.
«Пільгові» тримісячні депозити можуть також негативно вплинути на курс. Більшість вкладників сприймають їх як спосіб зберегти кошти від курсових ризиків. Якщо вкладники почнуть масово забирати депозити, зроблені у серпні–вересні, дефіцит готівкової валюти зростатиме.
Новий інструмент НБУ населення та фінансисти оцінили стримано. Його популярність залежатиме від маркетингової політики великих гравців – державних Ощадбанку, ПриватБанку та приватного monobank, а також від подальших рішень НБУ, вважає Дубогриз.
Ймовірність повернення «плаваючого курсу» може збільшити попит на такі депозити. В іншому випадку цей продукт не стане масовим, припускає Дубогриз. «Ним користуватимуться найзаможніші українці з великими вкладами у гривні, що не мають можливості купити долар у великих обсягах», – каже він.
НБУ поки не планує повертатися до плаваючого курсоутворення, заявляв на брифінгу 20 жовтня заступник голови НБУ Юрій Гелетій. «Нацбанк триматиме курс доти, поки це не загрожуватиме зменшенню золотовалютних резервів», – прогнозує Паращій. Запасу міцності втримати курс на нинішньому рівні вистачить на пів року, якщо не буде додаткових економічних шоків чи більшої ескалації війни, зазначає він.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.