Категорія
Гроші
Дата

Українські підприємства російських олігархів працювали на армію РФ. Тепер їх арештували. Що це за активи і кому вони належали

8 хв читання

В Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) передали сотні українських активів, повʼязаних з російськими олігархами та чиновниками. Різноманіття вражає: від тисяч пляшок горілки «Зубровка» до заводів, що за версією слідства постачали запчастини для російської армії. 

Які підприємства в Україні стали постачальниками російської армії та хто їхні власники? Розповідають аналітики проєкту Trap Aggressor, створеного експертною організацією StateWatch.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Джерела інформації для створення переліку

(щоб прочитати повністю натисніть "читати більше")

Існує як мінімум чотири механізми, за якими можна вилучити майно у росіян. Більшість таких випадків відбувається у межах кримінальних проваджень, коли російське майно в Україні арештовується та передається до Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) на час, допоки правоохоронці доводять злочини у суді. У разі вироків, арештоване майно стягується на користь держбюджету України. 

Переглянути повний перелік арештованих активів зараз неможливо, бо реєстр закритий. Проте команда Trap Aggressor встигла промоніторити інший реєстр судових рішень до того, як звідти зникли мільйон документів, та зібрати сотню справ, у яких суд передав майно компаній, імовірно пов’язаних з росіянами, до Агентства. 

Для створення цього рейтингу Trap Aggressor використали інформацію з судових рішень на платформі Youcontrol. Саме тому майже у всіх випадках сума арештів стосується лише корпоративних прав. Насправді, суми арештованого майна набагато вищі, бо активи складаються ще і з нерухомості, автівок, сировини тощо, вартість яких не зафіксована у судових документах.

Українська сировина для російської зброї

Перші у списку – активи з орбіти російського олігарха Олега Дерипаски.

У квітні 2022 року до АРМА передали 100% корпоративних прав Глухівського карʼєру кварцитів на 5,9 млн грн, а також легкові автівки, сільськогосподарську техніку та земельні ділянки. 

За даними суду, видобута сировина підприємства експортувалась до підприємств військового комплексу Росії. З алюмінію та його сплавів виготовляють літаки, броню для танків та артилерії, двигуни, кораблі, частини ракет, стрілецьку зброю. А кремній використовується як антиоксидант у ракетних технологіях, зокрема, у тактичному ракетному комплексі «Точка «У». 

Кінцевими отримувачами продукції були завод «Русал кремній Урал» та Новолипецький металургійний комбінат. 

Власником Глухівського карʼєру кварцитів з 2011 року була кіпрська United Company Rusal Silicon Limited, «дочка» повʼязаного з Олегом Дерипаскою холдингу «Русал».

інфографіка Forbes

інфографіка Forbes

Навесні до АРМА також передали корпоративні права компаній з орбіти Миколаївського глиноземного заводу на 3,5 млрд грн. Миколаївський глиноземний завод є одним із найбільших активів російської компанії «Русал»

За версією слідства, «Русал» постачає алюмінієву продукцію російським підприємствам оборонного комплексу, які виробляють військову техніку, зброю та боєприпаси. Частину алюмінієвої продукції виготовляють з сировини українського походження – виробництва ТОВ «Миколаївський глиноземний завод».

У липні до АРМА також передали 90 вагонів з 6230 т глинозему російської компанії «РусАл» на 80 млн грн.

Дерипаска в Росії володіє групою «ГАЗ», яка входить до холдингу «Русские машины». Підприємства групи «ГАЗ» виробляють військові вантажівки та броньовані машини «Тигр», «Тигр-М». З Дерипаскою також повʼязують Військово-промислову компанію, яка керує Арзамаським машинобудівним заводом — він виробляє БТР-82.

Українські підприємства російських олігархів працювали на армію РФ. Тепер їх арештували. Що це за активи і кому вони належали /Фото 1

Захоплений російський «Тигр-2» з логотипом Арзамаського машинобудівного заводу.

Підприємство з Дніпропетровщини – частина «Ростеха»  

Влітку до АРМА передали корпоративні права, нерухомість, сировину та кошти дніпропетровської «ВСМПО Титан Україна», яка належала російській корпорації «ВСМПО-Авісма», що виробляє титанові труби. Сума арешту – близько 500 млн грн. 

Російська «материнка» з групи бізнесмена Міхаіла Шелкова входить до складу російської державної корпорації «Ростех», за даними СБУ. Її дочірні підприємства виробляють і постачають для потреб армії Росії військову техніку, зброю та боєприпаси. 

Сам Міхаіл Шелков – колишній очільник інвестиційного підрозділу «Ростеха», та наближений до нинішнього директора «Ростеха» Сєргєя Чємєзова. Шелков знаходиться під українськими санкціями з жовтня 2022 року, а російська корпорація «ВСМПО-Авісма» – з 2021 року. При цьому головою ради директорів «материнки» української ТОВки був Сергей Чємєзов. 

Українські підприємства російських олігархів працювали на армію РФ. Тепер їх арештували. Що це за активи і кому вони належали /Фото 2

Слідчі СБУ також встановили, що з титанової продукції виробництва «ВСМПО-Авісма» виготовляються запчастини до літаків, вертольотів, суден, що перебувають на озброєнні армії Росії, зокрема 8-ї армії Південного військового округу. 

Бетон з Обухова і квартири для російських солдатів

Влітку до АРМА передали корпоративні права, автівки, нерухомість, земельні ділянки обухівської компанії «Аерок» на понад 2 млрд грн. З них лише корпоративних прав – на 437 млн грн. Компанія виготовляє вироби з бетону та входить до російської групи «ЛСР». 

Директор «ЛСР» – Андрєй Молчанов. Російський бізнесмен, який був спонсором передвиборчої кампанії партії «Єдина Росія». Він знаходиться в санкційних списках міністерства фінансів США.

За даними ДБР, «Аерок» володіє заводами на території РФ та подає податкову звітність із території Росії, що підтверджується даними IP-адрес. 

Група ЛСР» брала участь у військових виставках армії Росії, протягом багатьох років співпрацювала з міністерством оборони РФ, а також будувала житло для російських військовослужбовців, про яке звітувала Владіміру Путіну. 

Українські підприємства російських олігархів працювали на армію РФ. Тепер їх арештували. Що це за активи і кому вони належали /Фото 3

Заправки президента Татарстану

У липні до АРМА передали корпоративні права трьох компаній та кілька десятків об’єктів нерухомості АЗС російської групи «Татнєфть». Загальна сума арештів невідома, проте лише корпоративних прав передано на 377 млн грн.  

Голова ради директорів «Татнєфть» – президент російської Республіки Татарстан Рустам Мінніханов

«Татнєфть» у 2017 році хотіла увійти до кола єдиних постачальників топлива для армії. Голова Татарстану просив уряд РФ включити компанію у списки постачальників для міноборони. 

Українські підприємства російських олігархів працювали на армію РФ. Тепер їх арештували. Що це за активи і кому вони належали /Фото 4

Голова наглядової ради «Татнєфті» та президент Татарстану Рустам Мінніханов на Казанському вертольотному заводі

На території Татарстану знаходяться підприємства, які виробляють озброєння та військову техніку РФ: КамАз, Казанський вертолітний завод, Зеленодольський завод ім. Горького тощо.

Алмази для військової електроніки

У жовтні 2022 року до АРМА передали корпоративні права компанії «Горалмазопровод» на 252 млн грн. За даними правоохоронців, російська «материнка» компанії «Фірма Сільвер» та пов`язані з нею підприємства російської алмазної промисловості виробляють технічні вироби з дорогоцінних металів та каменів для електронікі військового призначення.

Туристичне агентство та броня для техніки

Бренд «TUI Україна» української компанії «ТТВК» повʼязують із російським олігархом Алєксєєм Мордашовим. СБУ непрямо називає його бенефіціарним власником підприємства.

В 2016 році Мордашов отримав від Путіна відзнаку «За благодеяние». У подальшому він передав свою частку у власності ТОВ «ТТВК» синам. 

Після 24 лютого Мордашов потрапив під міжнародні санкції, тому вже в березні передав частку німецької компанії TUI AG дружині.

У червні суд передав до АРМА 32 млн грн корпоративних прав компанії «ТТВК», а у липні – шість легкових автівок.

Українські підприємства російських олігархів працювали на армію РФ. Тепер їх арештували. Що це за активи і кому вони належали /Фото 5

Алєксєй Мордашов та Владімір Путін

Окрім туристичного бізнесу Мордашов є головою ради директорів російської «Сєвєрсталі». Підприємство олігарха виробляє броню для техніки. Сталь з нього може використовуватися для БТРів та броньованих машин, а окремі марки металопрокату – у системах залпового вогню.

Кредити Альфа-Банку російським військовим заводам

Кілька нежитлових будинків, павільйон, знак «А» та напис «Альфа-Банк», акції заводів Моршинська» і «Миргородська» та їхні торговельні марки були арештовані та передані до АРМА. 

Бенефіціаром Альфа-Банку та заводів є російський олігарх Міхаіл Фрідман.

Українські підприємства російських олігархів працювали на армію РФ. Тепер їх арештували. Що це за активи і кому вони належали /Фото 6

Міхаіл Фрідман та Владімір Путін

Згідно з розслідуванням Trap Aggressor російський Альфа-Банк навіть після 2014 року кредитував військові заводи російського режиму. 

У грудні 2013 року волгоградська філія Альфа-Банку видала кредит на €56 млн під заставу нерухомості металургійного заводу «Красний Октябрь». Він є основним виробником броні для єдиного виробника танків «Уралвагонзаводу».

У 2015 році банк намагався через суд стягнути з «Уралвагонзаводу» прострочену заборгованість за кредитом і навіть домігся арешту рахунків корпорації, але згодом відмовився від арешту.

У 2017 році Міхаіл Фрідман оголосив, що Альфа-Банк пішов з ринку ОПК через посилення санкцій. Щоправда, в одному звіті «Обʼєднаної двигунобудівної корпорації» за 2020 рік аналітики Trap Aggressor знайшли інформацію про чинні кредити у євро від Альфа-Банку під 2,60–2,75% річних. Фінансову звітність намагались приховати в документі, проте не видалили остаточно. 

Українські насоси під ковпаком мінпрому РФ

У липні цінні папери компанії «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» були передані до АРМА. 

За даними правоохоронців, фактичним власником та кінцевим бенефіціаром підприємства через кіпрську компанію є росіянин Владімір Лук’яненко, засновник та один з власників групи компаній «Гидромашсервис» (ГМС). 

ГМС постачає насосне, блочне та інше обладнання для нафтогазової галузі, теплової та атомної енергетики, металургії, хімічної промисловості та суднобудування, зокрема, для російського ВПК. Діяльність групи компаній контролюється міністерством промисловості та торгівлі РФ.

Українські підприємства російських олігархів працювали на армію РФ. Тепер їх арештували. Що це за активи і кому вони належали /Фото 7

Черкаський підприємець з контрактами для підсанкційних ракетних компаній

У вересні до АРМА передали корпоративні права кількох черкаських компаній на 17 млн грн. За даними правоохоронців, їх заснував Михайло Вашуркін, який також є засновником російської компанії «Азимут». 

«Азимут» мав контракти із російським Державним науково-дослідним інститутом машинобудівництва імені В. В. Бахирева та Всеросійським науково-дослідним інститутом «Сигнал». Інститут Бахирева входить до російського концерну «Тактичне ракетне озброєння» та знаходиться під міжнародними санкціями. Інститут «Сигнал» входить до концерну «Високоточні комплекси» і також знаходиться під санкціями.

Вагони втікача – міністра оборони 

У червні до АРМА передали активи групи міністра оборони України часів Януковича Павла Лебедєва. Зокрема, арештували вагони компанії «Аурум рейл». 

Правоохоронці підозрюють компанії Лебедєва у поставках продукції російським військовим підприємствам – на Казанський державний пороховий завод, Тамбовський пороховий завод і Пермський пороховий завод. 

У серпні 2022 року медіа повідомляли про те, що Казанський пороховий завод отримав велике державне оборонне замовлення. Тамбовський пороховий завод втричі збільшив виробництво за січень – липень, а Пермський пороховий завод працює у три зміни над виробництвом боєприпасів.

Українські підприємства російських олігархів працювали на армію РФ. Тепер їх арештували. Що це за активи і кому вони належали /Фото 8

Вагони компанії Аurum Group

У листопаді дочці Лебедєва, яка керувала підприємствами, СБУ повідомила про підозру

Що відбувається з арештованими активами? 

Для збереження економічної вартості Агентство повинно передати активи в управління іншим компаніям. 

Глухівський кар’єр кварцитів АРМА віддала в управління компанії «Бластко» бізнесмена Олександра Ярославського, писало профільне видання Nadra.Info. Компанії Ярославського відомі, зокрема, тим, що разом з китайськими партнерами у 2021 році намагались викупити «Мотор Січ» перед накладенням американських та українських санкцій на китайську компанію Skyrizon.  

У жовтні та листопаді АРМА оголосила два конкурсних відбори управителів активами компанії «Аерок». На кінець грудня АРМА отримала 11 пропозицій щодо управління активами. Конкурс триває. Агенство шукає управителя на виробника залізобетонних виробів вже близько пів року.  

Також АРМА має відібрати управителів для активів «ВСМПО Титан Україна», «Татнєфть» та Миколаївського глиноземного заводу. Але, як визнають у Агентстві, через бойові дії та законодавчі й управлінські недоліки вони не здатні нічого вдіяти із цим бізнесом. Де-юре держава їх арештувала. Проте де-факто не може взяти під контроль і розпоряджатися ними. 

Перспективи конфіскації арештованого майна росіян

Цей перелік не є вичерпним через проблеми з доступом до інформації про арештовані активи. Відсутність публічного реєстру арештованого майна росіян та часткове закриття реєстру судових рішень створюють завісу таємничості довкола долі ворожих активів в Україні для аналітиків та журналістів.  

Але є ще одна проблема. Арешти майна не є конфіскацією, остаточною крапкою у позбавленні росіян контролю над активами. Арешти можуть скасовуватись, а судові вироки можуть не виноситись роками.

Крім того, забрати майно росіян за несплату податків, як це часто відбувається в межах кримінальних проваджень, та за конкретну підтримку війни Росії проти України, як це чітко прописано в механізмі у законі про санкції, – це два різних процеси та ідеї. У першому йдеться про «звичайне» порушення закону, тоді як в другому – про акт агресії проти України, який виправдовує справедливу реакцію України на цю агресію у вигляді стягнення майна ворога на користь держави. 

Саме тому команда Trap Aggressor закликає активно впроваджувати в життя конфіскацію російського майна в межах закону про санкції. Щоб кожен російський актив, який підсилює здатність Росії існувати, був використаний на користь України. 

Матеріали по темі

    

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні