Рустем Умєров /пресслужба ФДМУ
Категорія
Гроші
Дата

Шлях до Умєрова. Офіс президента майже знайшов заміну Резнікову у кріслі міністра оборони. Чому Зеленський зупинився саме на очільнику Фонду держмайна

Рустем Умєров Фото пресслужба ФДМУ

В Офісі президента понад три місяці шукали нового очільника Міноборони та майже знайшли кандидата, який влаштовує владу, міжнародних партнерів і громадськість. Уже наступного тижня Верховна Рада може призначити новим очільником Міністерства оборони нинішнього голову ФДМУ Рустема Умєрова. Чому саме його?

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Володимир Зеленський та Офіс президента (ОП) ще з початку червня почали шукати нового очільника Міністерства оборони (МО), який мав би замінити Олексія Резнікова, що був міністром з листопада 2021-го. Кандидата знайшли в особі нинішнього керівника Фонду державного майна (ФДМУ) Рустема Умєрова: він може очолити МО вже наступного тижня, повідомляють одразу девʼять співрозмовників Forbes у ВР та ОП. На думку більшості співрозмовників, причина, через яку Зеленський замінює Резнікова, – періодичні публічні скандали навколо МО.

У ФДМУ інформацію про нове призначення Умєрова не коментують, зазначаючи що установа працює у звичному режимі. «Такі рішення ухвалює президент», – коротко відповідають у пресслужбі фонду. Сам Умєров не відповів на прохання Forbes підтвердити можливий перехід до МО.

Наразі план ОП – уже четвертого вересня представити кандидатуру Умєрова на засіданні фракції «Слуга Народу», голосування у парламенті може пройти пʼятого або шостого вересня, прогнозують два нардепи з президентської політсили на правах анонімності (вони не уповноважені коментувати кадрові призначення).

Як ОП обирав наступного керівника МО та чому вибір зупинився саме на Умєрові? 

Шлях Умєрова з ФДМУ до Міноборони

В ОП намагалися знайти людину з незіпсованою репутацією, міжнародними звʼязками та добрими менеджерськими якостями, пояснюють два нардепи з економічного та антикорупційного комітетів ВР, які спілкувалися на умовах анонімності. «Рустем за цими показниками підходить», – каже один з них. 

Саме менеджерські якості стали головною перевагою Умєрова, зазначають два співрозмовники в ОП і бюджетному комітеті ВР. «Він ефективний менеджер й готовий брати на себе відповідальність», – констатує один зі співрозмовників.

У ФДМУ Умєров потрапив у вересні 2022-го з парламенту, де він був депутатом фракції «Голос». «Пропозиція [очолити ФДМУ ] надійшла від президента під час одного зі звітів щодо військовополонених та озброєння», – розповідав Умєров в інтервʼю Forbes у жовтні 2022 року. Про відсутність корупційних скандалів зазначив у Telegram і заступник голови фінансового комітету Ярослав Железняк. Посадовець дав таку оцінку Умєрову :«У нього був рік на посаді. Рік без жодного скандалу і з рекордним результатом ФДМУ». 

Умєров був залучений до важливих для держави процесів – від роботи над початком зернового коридору до обміну полонених. «В організації обмінів полоненими його роль була однією з ключових, у тому числі мова йде й про повернення азовців та залучення до цього процесу президента Туреччини Реджепа Ердогана», – каже співрозмовник в оборонному комітеті.  

Про теплі стосунки Умєрова з очільниками країн арабського світу розповідав Forbes нардеп із керівництва СН у вересні 2022-го. Парламентарій давав таку характеристику теперішньому кандидату на посаду: «Його поважають у арабських країнах, він може легко домовитися про зустріч будь з ким». 

У березні 2023 року Умєров супроводжував першу леді Олену Зеленську під час візиту до Обʼєднаних арабських еміратів (ОАЄ). У травні він супроводжував президента під час візиту до Королівства Саудівської Аравії.

«В Умєрова налагоджені контакти з країнами ЄС та США, він постійно спілкувався з посольствами й бізнесом у справах ФДМУ, – зазначає консультант ОП. – Дипломатія – одна з його переваг, і для міністра оборони це важливо».

Ще одна причина такого вибору – кадрова політика, яка сформувалася в ОП за останні два роки, впевнена нардеп з економічного комітету Галина Янченко. «Зараз ми майже не бачимо призначень зовні, здебільшого йдеться про політику ротацій. Шукали людину з оточення», – коментує Янченко. 

Про це свідчать чотири великі призначення: міністр внутрішніх справ – Ігор Клименко, який раніше очолював Національну поліцію, Міністерство аграрної політики очолив колишній нардеп від «Слуги народу» Микола Сольський, ще один виходець із президентської партії Андрій Костін став Генпрокурором, колишній голова УЗ Олександр Камишін також отримав крісло міністра, каже Янченко.  

В ОП шукали людину, яка зможе знайти спільну мову з оточенням президента та бути командним гравцем, пояснює нардеп з оборонного комітету, який спілкувався на умовах анонімності. «Ми бачимо багато призначень, де люди не завжди відповідають вимогам посади, наприклад, це стосується деяких рішень у дипломатичному секторі», – вважає співрозмовник. «Аналогічна ситуація зараз і з Міноборони. Умєрову доведеться багато та швидко вчитися», – додає він.

Кого ще розглядали на заміну Резнікову 

Черги з тих, хто здатний очолити МО, не було, констатує нардеп з бюджетного комітету на правах анонімності. 

В ОП вели серйозні перемовини лише з двома кандидатами, окрім Умєрова, кажуть три нардепи з фінансового, антикорупційного та оборонного комітетів. Перший – міністр стратегічних галузей і промисловості Олександр Камишін, другий – очільник Мінрозвитку Олександр Кубраков. Обидва відмовилися, визнають два співрозмовники в ОП та серед керівництва «Слуги народу». 

«Камишін аргументував позицію тим, що не встиг налагодити процеси у своєму міністерстві та має важливі завдання на нинішній посаді (Камишін на посаді міністра з 21 березня 2023-го, – Forbes). В ОП з цим погодилися», – повідомляє один зі співрозмовників. Чим аргументував свою відмову Кубраков – достеменно не відомо. «У нього гарні стосунки з президентом, міг і просто відмовитися», – каже інший консультант ОП, який попросив не згадувати його прізвища у цій статті через сенситивність теми. 

Консультації з Умєровим почалися лише на початку цього тижня, розповідають два нардепи з президентської партії. «В Умєрова фактично не було можливості відмовитися», – каже один з консультантів ОП. Чому? На відміну від міністерства Камишіна, бажання навести лад у Фонді держмайна – не надто вагомий аргумент для ОП та президента, додає співрозмовник.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні