Банки та фінкомпанії запускають додатки для купівлі іноземних акцій в Україні. Які можливості дають ці програми для інвесторів
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Інвестиційний ринок в Україні почав набирати обертів ще в 2017 році. Саме тоді НБУ дозволив робити перекази за кордон для поповнення свого брокерського рахунку в рамках е-ліцензії на 50 000 євро за календарний рік. Це був перший крок у популяризації інвестицій. Наразі ліміт розширили до 200 000 євро, українці почали активніше інвестувати в американські (і не тільки) акції.
Понад 500 млрд грн українські інвестори розмістили на депозитах, на 26,14 млрд грн куплено облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) і лише у 2020 році фізособами було виведено 274 млн євро (близько 9 млрд грн) у рамках е-ліміту для інвестицій за кордон. У 2021 році ця сума зросла в рази, але поки що офіційної статистики немає.
Цифри говорять самі за себе, обсяг інвестиційного ринку в Україні понад 535 млрд грн, що дорівнює 10% від ВВП, і тенденція, що зростає, триває.
Цей тренд помітили фінансові компанії, які почали робити свої мобільні програми для інвестицій. Компанія Wotan, обʼєднавшись із Treeum, готує до запуску інвестиційний додаток Multi Invest, через який можна інвестувати в акції міжнародних компаній, фонди, криптовалюти та українські державні облігації.
Великі українські банки також запустили свої мобільні додатки для інвестицій. Альфа-банк дав можливість інвестувати в акції американських компаній через уже існуючий мобільний банкінг Sense, а monobank розробив новий додаток Mono Invest.
Незважаючи на те що обидва банки дають можливість інвестувати в іноземні акції, схема реалізації в них різна. Альфа-банк «завів» іноземні акції для зберігання в Національному депозитарії України та через свою позицію продає їх у додатку, тоді як monobank використовує омнібусну схему роботи з брокером Exante.
Але все ж таки інвестувати в іноземні акції була можливість уже давно. Для цього потрібно відкрити рахунок в іноземного брокера. Найпопулярнішими були Interactive Brokers, Exante, Freedom Finance, Saxo Bank. У рамках е-ліміту зробити SWIFT/SEPA переказ грошей на свій брокерський рахунок та, використовуючи мобільний або десктопний додаток брокера, купити бажані активи.
Навіщо українським банкам та фінансовим компаніям створювати ще один мобільний додаток для інвестицій
Відповідь проста: різні портрети інвесторів. Давайте порівняємо.
1. Зручність. Відкриття рахунку (процедура KYC та AML) у іноземного брокера займає кілька днів на відміну від українського, де відкриття відбувається за одну хвилину. Більше того, при додатковій перевірці процес у іноземного брокера може затягтися на тижні.
2. Вартість. Грошовий переказ на свій зарубіжний брокерський рахунок супроводжується чималими комісіями (SWIFT-переказ в українських банках починається від $12,5 до $500). Поповнення українського брокерського рахунку безкоштовне. Задля справедливості треба сказати, що комісія за угоди в іноземного брокера значно нижча від комісії в українських банках/брокерах.
3. Податки. Торговець цінними паперами в Україні виступає податковим агентом, тому автоматично веде облік бази оподаткування і може сплатити податки за інвестора за його бажанням. Іноземний брокер не є податковим агентом, тому розрахунок бази оподаткування інвестору доведеться робити самостійно або скористатися послугами фахівців, а це додаткові витрати.
Тому Альфа-банк, Моно та Multi Invest ціляться на retail-інвестора, у якого середня інвестиція становить близько $1000. Завдяки низьким транзакційним витратам і простоті у використанні додатку інвестиції в іноземні акції можуть стати масовими, особливо на тлі критично низьких доходів за депозитними вкладами.
Ризики інвестування в акції
1. Волатильність. Найпопулярнішим інструментом для інвестування для українця залишається депозит. Тут прогнозована дохідність, повернення тіла депозиту з ймовірністю 90%, і єдиним ризиком неповернення може стати банкрутство банку.
Ринок акцій кардинально інший. Прибутковість за акціями дуже важко спрогнозувати, особливо в короткостроковій перспективі (до одного року). Гарантій повернення тіла інвестицій немає. Тому через рік сума ваших вкладень може як суттєво збільшитися, так і суттєво знизитися.
Психологічно перейти з депозитів на акції важко. Для усунення цього ризику спочатку рекомендується розподілити свій інвестиційний капітал між депозитом, облігаціями й акціями, щоб зменшити ризики й навчитися механізму роботи ринку акцій.
2. Регулювання. У рамках імплементації європейських норм і правил захисту інвестора, а також дотримання всіх процедур із верифікації клієнта (KYC) та запобігання відмиванню грошей (AML) торгівля на фондових ринках в Україні дуже жорстко регулюється, звідси більше заборон, ніж дозволів.
Незважаючи на те що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) справді «чує» учасників ринку і швидко реагує, нормативна база все ще сира. Тому швидкість розвитку ринку цінних паперів залежатиме від швидкості розробки та запровадження нормативної бази.
3. Низька фінансова грамотність населення. На жаль, близько 90% українців мають низьку фінансову грамотність. Для більшості цінні папери – це азартна гра, в якій можна зірвати джекпот і швидко збагатитися. Саме з цією метою йдуть на фондовий ринок. Насправді ринок цінних паперів – це ринок для створення довгострокових накопичень. Тому дуже важливо досконально знати про кожен актив, розуміти його можливості та ризики і лише після цього починати інвестувати.
На завершення
Фондовий ринок України відроджується. На найближчі пʼять років прогнозується, що буде відкрито понад 5 млн брокерських рахунків з оборотом у трильйони гривень. Такі активи, як акції, незабаром стануть в один ряд із депозитами та вже звичними державними облігаціями (ОВДП), а мобільні додатки будуть зручним інструментом для створення інвестиційного портфеля для масового інвестора.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.