Кабінет Міністрів передав до Фонду держмайна понад 800 компаній з активами на суму 45 млрд грн. Сотні з них – на тимчасово окупованих територіях. Що з ними робитиме фонд і хто у списку?
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Мета передачі держпідприємств до Фонду держмайна – зменшення частки держави в економіці та усунення міністерств від управління компаніями. «Міністерства зможуть сфокусуватися на своїх безпосередніх обовʼязках – формувати політику розвитку держави», – каже перший заступник міністра економіки Денис Кудін.
У підсумку в управлінні міністерств і відомств має залишитися не більше кількох сотень компаній, каже він. Проте зараз Кабмін передав до ФДМУ лише ті підприємства, які не є критично важливими для держави в умовах війни. «Ми поки що не передаємо підприємства у сфері енергетики, інфраструктури, оборони, – каже Кудін. – Рішення щодо них буде прийнято пізніше».
В Україні приблизно 3300 держпідприємств. Після передачі ФДМУ 800 підпрємств фонд керуватиме більш ніж половиною всіх держпідприємств – 1700 компаніями.
Фонд проаналізує їхній фінасовий та майновий стан. Після цього вони будуть приватизовані, ліквідовані або залишаться в управлінні держави.
Чи є попит на державні підприємства під час війни? 19 та 20 вересня відбулися перші з початку широкомасштабного вторгнення приватизаційні онлайн-аукціони. Виставлені державою на продаж об’єкти були реалізовані за ціною, втричі вищою від стартової.
Нині в пріоритеті на продаж спиртзаводи та невеликі будівлі, говорив в інтервʼю Forbes очільник фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
Які компанії Кабмін передав до Фонду держмайна
З усього списку Forbes відібрав 10 найцікавіших: будівельна компанія «Укрбуд»; завод «Буревісник», який розташований у Дарницькому районі Києва; «Конярство України», якому належить майже 10 кінних заводів та більше 40 000 га землі.
Також до списку увійшли найбільший виробник солі в Україні – «Артемсіль», який розміщений у Донецькій області, поблизу лінії фронту; дніпровська «Південукргеологія»; компанія «Експо-2020», яка побудувала український павільйон на міжнародній виставці в Дубаї; видобувні компанії «Мирноградвугілля», «Надра України», «Первомайськвугілля», а також «Аграрний фонд».
Вартість активів цих 10 підприємств – 14 млрд грн.
Уряд оцінив вартість усіх 800 підприємств у 45 млрд грн. Сотні з них розміщені на тимчасово окупованих територіях. Фонд судитиметься з Росією щодо компенсації збитків щодо цих підприємств, каже Кудін. «Таким чином, ми визначили єдиний орган влади, який буде відповідальним за ці позови, а не кожне міністерство окремо», – каже він.
Перелік підприємств, які уряд 4 жовтня передав до Фонду держмайна (крім спортивних підприємств, які було вилучено в кінцевому рішені уряду): перший список, другий, третій, четвертий.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.