Якщо не продовжити ПДВ-пільгу, IT-компанії з точки зору ПДВ будуть у найбільш складному становищі, порівняно з компаніями інших галузей
Форум «Енергія бізнесу» у Києві вже 9 жовтня
Бізнес будує нову енергореальність, забезпечуючи незалежність в умовах блекаутів. 9 жовтня на форумі «Енергія бізнесу» обговоримо технології та інвестиції, що змінюють правила гри на енергоринку. Дізнайтеся, як адаптувати бізнес до майбутніх енергетичних викликів, за посиланням.
Україна застосовує ПДВ, на відміну від країн, де ПДВ взагалі відсутній або застосовується податок на обіг товарів/послуг. Цей податок у розмірі 20% відчуває на собі кожен український споживач – у складі ціни, коли купує товари/послуги у платників ПДВ.
Постачальник товарів/послуг перераховує до бюджету не всю суму ПДВ, а лише різницю за вирахуванням суми ПДВ, яка сплачується ним за товари іншим платникам ПДВ. Тобто податок сплачується постачальником із доданої вартості (звідси й назва).
Така модель ефективно застосовується в торгівлі та виробництві – там, де обсяг доданої вартості прогнозований. Компанії цих галузей мають значний обсяг ПДВ від постачальників товарів/послуг. Він дає змогу конкретному постачальнику зменшити власні витрати.
Чи працює така модель для IT-галузі
Відмінність для IT – у значному розмірі доданої вартості та в тому, що основна частина вартості програмного продукту складається із заробітної плати або послуг IT-спеціалістів-підприємців, які не є платниками ПДВ.
Якщо застосувати загальні правила сплати ПДВ на IT, їм доведеться сплачувати ПДВ чи не в найбільшому розмірі в порівнянні з іншими галузями. Це пов’язано з тим, що ПДВ, нарахований конкретною IT-компанією на вартість розробленої нею програмної продукції, практично не буде зменшуватися.
Саме тому Податковий кодекс містить пільгу з ПДВ, яка дозволяє звільняти від податку операції з постачання програмної продукції. Ця пільга діє з 2012 року. З 2023 року термін її дії спливає.
Законопроєкт про її продовження (№7611 від 28.07.2022) був зареєстрований ще влітку 2022 року. Проте він усе ще не проголосований – його статус уже кілька місяців «надано для ознайомлення».
Чи може допомогти «ДіяСіті»
«ДіяСіті» запроваджує лише пільги з ПДФО, ЄСВ та податку на прибуток, та ніяким чином не впливає на ПДВ.
Навпаки, ті, хто перейшов на режим «ДіяСіті», отримають додаткове податкове навантаження з ПДВ. На відміну від тих, хто цим режимом не скористався і залишився працювати через модель із підприємцями.
Наслідки для IT-галузі
Якщо термін дії пільги не продовжити, для українських компаній навантаження з ПДВ значно збільшиться.
Конкретна IT-компанія з точки зору ПДВ буде у більш несприятливому становищі, ніж компанії інших галузей, наприклад, торгівлі, будівництва. Тим паче вона буде у більш несприятливому становищі порівняно з тими, хто залишився працювати через програмістів-підприємців без створення окремих компаній.
Чи призведе це до зростання податкових надходжень до бюджету? Є сумніви. Для збереження сприятливого становища можлива зворотна міграція IT-компаній у модель роботи через програмістів-підприємців або перехід до роботи через роялті. Ці моделі не оподатковуються ПДВ як сьогодні, так і після 2023 року.
Скасування пільги збільшить недовіру IT-галузі до «ДіяСіті». Вона пропонувалася як режим, що створює сприятливі умови для розвитку галузі. Додаткове навантаження з ПДВ суттєве знизить користь такого режиму.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.