Зустріч «консультаційної платформи» у Офісі президента. /Офіс президента України
Категорія
Гроші
Дата

Зеленський відрядив Шурму та Татарова вивчити болі бізнесу. В ОП почалися щотижневі зустрічі з підприємцями. Що вони можуть дати

Зустріч «консультаційної платформи» у Офісі президента. Фото Офіс президента України

Щопонеділка в Офісі президента прийматимуть підприємців, що мають претензії до силовиків або інших державних органів. Це має допомогти систематизувати проблеми бізнесу та в підсумку знайти рішення, вважають в ОП. Про що говорять чиновники та представники бізнесу і як це має допомогти останнім?

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Представники Офісу президента (ОП) та силових органів пообіцяли протягом тижня детально розглянути і запропонувати рішення за проблемними кейсами підприємців, що взяли участь у першій щотижневій зустрічі з бізнесом у ОП 17 липня. «Зустріч пройшла в більш-менш конструктивному форматі, але оцінки я б давав через тиждень», – каже один з учасників CEO мережі Multiplex Роман Романчук.

Одна з задач координаційної платформи, як називають ініціативу у ОП, – вирішити проблему тиску на бізнес з боку силовиків. Офіс на першій зустрічі представляли заступники керівника ОП Ростислав Шурма та Олег Татаров. Прший відповідає за економічний блок, другий – за правоохоронний. Інша мета – створити підґрунтя для «системних змін», розповів Forbes заступник міністра економіки Олексій Соболєв, який також брав участь у цій розмові.

Вона проходила за зачиненими дверима. Що підприємці почули там від представників влади?

Хто був присутнім і про що говорили

Ідея створити платформу, де держпосадовці будуть регулярно комунікувати з бізнесом, зʼявилася на зустрічі президента Володимира Зеленського з підприємцями 29 червня.  

На першій такій зустрічі 17 липня, крім Шурми, Соболєва та Татарова від держави були присутні заступник генпрокурора Дмитро Вербицький та керівник головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки Олександр Ткачук. 

Чому на зустрічі був Татаров, якого нерідко й називають причиною посилення тиску на бізнес? «Він курує БЕБ і прокуратуру», – каже на умовах анонімності посадовець з ОП, дотичний до проведення зустрічі (він попросив не вказувати свого імені у статті, оскільки не уповноважений офіційно коментувати цю тему). 

Від бізнесу в ОП були:  

  • Романчук з Multiplex; 
  • співзасновник інвестиційної групи компаній Time Радислав Ткаченко; 
  • заступник гендиректора з корпоративних питань «Філіп Морріс Україна» Михайло Поляков; 
  • керівник зернового напряму «Олам Україна» Олексій Пахомов. 

Кожен з підприємців прийшов з власними кейсами. Зокрема у Multiplex є суперечка з БЕБ: орган ініціював кримінальну справу через несплату ЄСВ мережею, натомість Multiplex наголошує, що скористалась законним правом на розстрочку. Інший приклад – група Time отримувала гроші від державної програми, але в підсумку опинилась під розслідуванням та із заблокованими рахунками. Forbes детально розповідав про цю справу.  

Представники влади вивчали кожен конкретний кейс і шукали шляхи його вирішення, каже співрозмовник з ОП. «Часто у правоохоронців дійсно є формальні підстави для претензій до бізнесу, – зазначає він. – І загалом силовики та підприємці по різному трактують закон, це одна з головних проблем». 

Кейс Multiplex є яскравим прикладом. Компанія вважає, що мала право не сплачувати ЄСВ, натомість БЕБ апелював на зустрічі до того, що мережа мала гроші на рахунках. У підсумку вийшла суперечка «на підвищених тонах», розповідає посадовець. Натомість Романчук з Multiplex спростував Forbes це твердження. 

«Ситуації доволі різнопланові. Є випадки справді неадекватного ставлення з боку правоохоронних органів до підприємців, – цитує Шурму пресслужба ОП. – Утім, є й епізоди, коли бізнес порушував законодавство, а державі, судячи з усього, було завдано збитків». 

Найчастіше проблеми виникають з податками, державною допомогою чи пільгами, додав він.  

Яка кінцева мета зустрічей в ОП і як їх оцінює бізнес

Як і Романчук з Multiplex, Ткаченко з групи Time позитивно оцінює зустріч. «Побачив бажання вдаватися в суть поставленого нами питання і в законний спосіб допомогти», – каже він.

На зустрічі окремо обговорювалась і необхідність протидії нелегальному обігу тютюну, розповів Поляков з «Філіп Морріс Україна». «Чорний ринок погано впливає на роботу легального бізнесу, зокрема на можливості інвестувати в нові проєкти, – зазначає він. – Сподіваємось, що бажання держави побороти нелегальний обіг тютюну дуже скоро перейде у конкретні кроки». 

Чи не виглядає такий підхід Офісу президента як «ручне керування»? Опитані бізнесмени уникнули відповіді на це запитання. Заступник міністра економіки Олексій Соболєв і співрозмовник Forbes в ОП заперечили це. 

«Це була лише перша зустріч, – каже Соболєв. – Зустрічі відбуватимуться щотижня, аби напрацювати детальне розуміння проблем бізнесу». Мета – зрозуміти найбільші проблеми і вирішити їх системним способом, як-от внесення змін до законодавства, додав він. 

Попри зовсім різні випадки, влада хоче знаходити компроміс і змінювати закони «там, де потрібно», цитує Шурму пресслужба ОП.  

24 липня в ОП має відбутись нова зустріч, на яку запросять інших підприємців. За підсумками двох-трьох зустрічей можна буде визначити, які саме законодавчі зміни варто внести, вважає заступник голови ОП. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні